Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yurdum İnsanına Kafayı Yedirmeyi Başarmış Psikolojik Bir Fenomen: 16 Maddede Pareidolia Nedir?

 > -
Abone ol

1. İşte içeriğimizi en iyi özetleyen soru şu, "Resme bakınca ne görüyorsunuz?"

2. Şayet cevabınız, "bir kamera ünitesi" değil de, elinde lazer silahı bulunan marslı bir istilacı ise; doğru yerdesiniz.

3. Çünkü konumuz Pareidolia, yani beynimizin her şeyi başka bir nesneye benzetme eğilimini ortaya koyan psikolojik fenomenin ta kendisi.

4. Misal bu kaya fotoğrafı gibi. Dikkatli baktığınızda resmen bir insan yüzü görüyorsunuz, di mi?

5. Ama işte işin aslı hiç de öyle değil. Pareidolia, aslında her insanın yaşadığı bir durum.

6. Genellikle net olarak görülemeyen cisim veya yapıları daha önceden bilinen cisimlere benzetme şeklinde karşımıza çıkar. Tıpkı Mars'ta görüntülenen bu kayalar gibi.

7. Bu tür durumlarda ilk olarak algıladığımız şeyler ise, sıklıkla yüzler oluyor.

8. Diğer bilinen örnekleri, ağaçlarda, kaya formlarında, bulutlarda vb. şeylerde insansı, hayvansı şekiller ya da yüzler görmek.

9. Aslında tüm bunlar aslında beynimizin bize oynadığı bir oyundan, bir illüzyondan ibaret. Şayet dağda dolaşan bir bedevi değilsek...

10. Bu duruma yol açan şey; sinirbilimde rastgele gelen uyaranlara beynin halihazırda bilinen bir bilgiyi çağırmasıyla verdiği tepki olarak ifade edilmektedir.

11. Yani alakasız veriler arasında ilişki kurarak soru işaretlerini giderme yöntemi olarak görülür. Aksi takdirde bu ağaca her bakanın Kim Kardashian'ı görmesi gerekir:)

12. Kısacası Pareidolia; beynin, çelişen uyaranları çözmesi için geliştirdiği kusurlu yöntemlerden sadece birisidir.

13. Carl Sagan ve Julian Huxley tarafından, pareidolia olgusunun; evrimsel süreçte insanın kendine benzeyen diğer varlıkları tanımlaması için geliştirdiği bir özellik olduğu ileri sürülmüştür.

14. Örneğin, ormanda yürürken bir dal parçasını yılan sanmamız bizi tehlikeye karşı daha tetikte tutar.

15. Konuyla ilgili tartışmalar sürüyor olsa bile, vahşi doğada bu özelliğin insanın hayatta kalmasına katkı sağlamış olabileceği düşünülmektedir.

16. Velhasıl sonunda karşımıza; Mars üzerindeki çıplak insan, ağaç kabukları ve gıdalar üzerinde Arapça yazılar, çeşitli cisimlere ve kişilere benzetilen bulutlar ve daha nice absürdlükler çıkabiliyor.

17. Tüm bunlar rastgele veriler arasında bir ilişki, bağlantı bulma arayışında olan beynimizin yarattığı doğal bir sonuç.

Yararlanılan Kaynaklar: 1, 2, 3

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
mnyksvsc

Ergenlik döneminde kavak ağaçlarındaki yarıkları "vagina" ya benzetiyordum :)

Gizli Kullanıcı

15 yıl boyunca içinde Allah yazan hurma aradım lan,her yediğim hurmanın içine bakıyordum jckskdlwldn

melahat-melahatoglu

BİR ARA BEN DE MAHMUT TUNCER İLE HALAY ÇEKER İKEN LAHMACUN GÖRDÜĞÜMÜ SANIP DENGEMİ KAYBETMİŞLİĞİM VARDIR AYOL

moki85

Hangi yurtta kaliyosun la sen :D

dego

13 yılda insanların beynini siktiler.Dalı yılana benzedir de insanı insan olarak göremez.İşte bu hale geldik;1950 lerde tımarhanelik olanlar şimdinin insanı gibiymiş,(bir yerde okumuştum).Ne kadar da doğru bir tespit..

Görüş Bildir