Yunanistan Haziranda Tekrar Seçime Gidiyor

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Komşu Sandığa Gidiyor

Komşu Sandığa Gidiyor

AA - Yunanistan'da 6 Mayıs Pazar günü yapılacak erken genel seçimlerden, Yeni Demokrasi Partisi'nin (ND) başta geldiği bir koalisyon hükümetinin çıkması bekleniyor.
İçişleri Bakanlığı, 32 partinin seçime katılacağını, yeni 359 bin 959 kişi ile birlikte ülkedeki seçmen sayısının 9 milyon 850 bin 802 olduğunu duyurdu.
Ekonomik durgunluğun 5. yılında borç yüklü ülkede işsizlik ve ücret kesintilerinin altında büyük bedel ödeyen halkın, sandığa siyasileri cezalandırmak için gitmesi bekleniyor.
Ülkeyi yaklaşık 40 yıldır dönüşümlü olarak tek başlarına yöneten iki büyük parti ND ve Panhelenik Sosyalist Hareket PASOK'un ekonomik krizle mücadele yöntemleri nedeniyle halk desteğini büyük ölçüde kaybettiği anketlere de yansıdı.
Sol ve sağdaki diğer partilerin memorandum karşıtlarının oylarını beklediği ülkede son kamuoyu araştırmaları, geçen seçimlerde oyların yaklaşık yüzde 78'ini toplayan ND ve PASOK'un bu kez yüzde 40'ı güçlükle aştığını gösterdi.
Son araştırmalar, PASOK ve ND ile parlamentoda çoğunluğu elde edebilecek. KAPPA şirketinin anketi 10 kadar siyasi partinin parlamentoya gireceğini, ND'nin yüzde 25.5 oyla, yüzde 19.1 oya sahip PASOK'un önünde seçimi kazanacağını ortaya koydu. Toplamda oyların yüzde 45'ini almalarıyla iki partinin 300 sandalyeli parlamentoda 170 sandalye ile çoğunluğu sağlayabileceklerini gösteren ankete göre, iki büyük partiyi Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 10.6, Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) yüzde 9.1, Bağımsız Yunanlılar yüzde 7.7, Demokratik Sol (DIMAR) yüzde 5.4, aşırı sağcı Altın Şafak yüzde 5.2, Ortodoks Halk Partisi (LAOS) yüzde 4, Demokratik İttifak yüzde 3.8 ve Çevreci Yeşiller yüzde 3.6 ile takip etti.
Seçim söylemlerinde ND lideri Antonis Samaras, borç yüklü ülkeyi bu noktaya getiren PASOK ile koalisyonu reddetmesine rağmen, PASOK lideri Evangelos Venizelos ND ile koalisyona açık kapı bıraktı.
Seçim sonrası anlaşmazlıkların hükümetin kurulamaması riski ile olası bir siyasi kriz getirmesinden korkuluyor. Anayasa'ya göre, bir ay içerisinde hükümetin kurulamaması durumunda, Haziran'da yeniden seçime gidilecek.

Haberin Tamamı İçin:

Artık Yeni Bir Komşumuz Var

Artık Yeni Bir Komşumuz Var

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Yunanistan'da Sürpriz Sonuçlar

Yunanistan'da Sürpriz Sonuçlar

Deutsche Welle - Yunanistan’da dün yapılan genel seçimlerin sonuçlarına göre, sandıktan birinci parti olarak çıkan muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi, yüzde 20’lerde kalınca tek başına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşamadı. Radikal Sol ittifak – Syriza aldığı yüzde 16 ile tarihinde ilk kez ikinci parti oldu. Sosyalist PASOK ise 1981'den bu yana ilk kez aldığı yüzde 14’lük oy oranı üçüncülüğe geriledi. YDP’den koparak aşırı sağ eğilimli Bağımsız Helenler Partisi’ni kuran Panos Kammenos yüzde 10 oy oranı ile sandıktan dördüncü parti olarak çıktı. Yunan kamuoyunun “Faşistlerin örgütü” olarak tanımladığı Altın Şafak Partisi ise en büyük sürprizi yaparak yüzde 7 oranında oy aldı ve Yunan parlamentosuna girmeyi başaran ilk aşırı milliyetçi parti oldu. PASOK lideri Evangelos Venizelos ile YDP lideri Andonis Samaras, “Euro Bölgesi’nde kalmak isteyen ilerici partiler arasında koalisyon kurmaya hazır olduklarından” yana birer açıklama yaptılarsa da, herhangi bir taahhüt altına girmekten kaçındılar. Bu seçimlerin asıl galibi Syriza lideri Aleksis Tsipras ise, “Almanya’nın dayatmalarına geçit vermeyeceğiz” türünde sert bir açıklama yaptı ve sert ekonomik önlemlerin altına imzasını atan PASOK ve YDP ile işbirliğini reddetti. Yunan cumhurbaşkanı bugün seçimleri önde bitiren ilk parti konumundaki YDP lideri Samaras’a hükümeti kurma görevini verecek. Üçer gün aralıklarla sandıktan ikinci ve üçüncü olarak çıkan partilerin liderlerine de verilecek aynı görevlerden bir sonuç alınamazsa, büyük olasılıkla seçimler 17 Haziran’da tekrarlanacak.

Haberin Tamamı İçin:

AB Ve Almanya: Yunanistan'da Kemer Sıkmaya Devam

AB Ve Almanya: Yunanistan'da Kemer Sıkmaya Devam

Yunanistan'ı siyasi bir belirsizlik içine iten seçimlerde, halk kemer sıkma karşıtı söylemlerde bulunan partilere yönelirken, eski koalisyon hükümetinin partileri Yeni Demokrasi ve Pasok toplam oyların üçte birinden daha az oy aldı.
Hükümeti kurma görevini üstlenecek olan Yeni Demokrasi lideri Antonis Samaras'ın, koalisyon hükümetine katılacak parti bulmakta zorlanacağı belirtiliyor. Yeni Demokrasi, oyların yüzde 18,9'unu alarak seçimlerden birinci parti olarak çıktı; fakat partinin oy oranı 2009 seçimlerinde yüzde 33,5 olmuştu.
Radikal sol koalisyon Syriza yüzde 16,8 oy oranıyla ikinci sırada yer alırken, Pasok'un oyları yüzde 13,2'de kaldı.

Haberin Tamamı İçin:

Yunanistan'da SYRIZA da Başarısız Oldu

Yunanistan'da SYRIZA da Başarısız Oldu

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Komşuda 'Koalisyon' Çıkmazı

Komşuda 'Koalisyon' Çıkmazı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Cumhurbaşkanı Papulyas'tan Son Hamle Açıklaması

Cumhurbaşkanı Papulyas'tan Son Hamle Açıklaması

Cumhurbaşkanı Papulyas üç parti liderinin de hükümet kurma çabalarının başarısız olmasının ardından pazar günü liderler zirvesi toplayacağını açıkladı. Eğer hükümet kurulamazsa Yunanistan gelecek ay yeniden seçime gidiyor.

Haberin Tamamı İçin:

Yunanistan'da hükümet kurulamadı. Ülke haziran ayında yeniden genel seçime gidiyor..

Yunanistan Haziranda Tekrar Seçime Gidiyor

Yunanistan Haziranda Tekrar Seçime Gidiyor

Komşu'da koalisyon kurulamayınca Yunanistan haziran ayında yeniden sandık başına gidecek. Atina'daki hükümet krizini çözmek için yarın seçim hükümeti kurulacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAltınAvrupa BirliğiYunanistan
Görüş Bildir