Yunanistan'da Onay Heyecanı

2 dakikada okuyabilirsiniz

Yunanistan'da Onay Heyecanı

Yunanistan'da Onay Heyecanı

BBC Türkçe - Brüksel'de başlayan euro bölgesi maliye bakanları zirvesi öncesinde, Fransa Maliye Bakanı Francois Baroin, Yunanistan'ın kurtarma paketi konusunda anlaşma koşullarının hazır olduğunu söyledi.
Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de anlaşamaya varılması konusunda iyimserliğini ifade etti.
Maliye bakanları, Atina'nın Mart ortasındaki ödemelerini yapıp iflastan kurtulmak için ihtiyaç duyduğu 130 milyar euroluk mali yardım paketinin son ayrıntılarını görüşüyor.
Fransa Maliye Bakanı Baroin, Yunanistan'ın yardım için daha fazla bekleyemeyeceğini söylüyor.
Ancak Yunanistan Maliye Bakanı Evangelis Venizelos, pazarlıkların "son dakikaya kadar süreceği" beklentisini dile getirdi.
Yunanistan Başbakanı Lukas Papadimos, yardım paketini sağlayabilmek için dün Brüksel'e gitmişti.
Kurtarma paketi çerçevesinde Yunanistan'a borç veren özel sektörün alacaklarının yüzde 70 azaltılmasına verdiği onayla birlikte, Yunanistan'ın borcunun 100 milyar euroluk kısmı silinecek.
Yardım paketinin onaylanması, Atina'nın istenilen şartları yerine getirmediği gerekçesiyle daha önce ertelenmişti.
Atina, Troyka olarak bilinen Avrupa Birliği, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası'ndan 130 milyar euroluk kurtarma paketi alamazsa, Mart ayı ortasında yapması gereken 14,5 milyar euroluk tahvil ödemelerini yapamayacak.
Bu durumda Yunanistan'ın iflası ve eurodan çıkarılması gündeme gelebilecek.
Yunanistan, son iki senedir taahhüt ettiği hiçbir hedefi tutturamadığı için Avrupalı yetkililerin yoğun baskısı altında.

Haberin Tamamı İçin:

Yunanistan'ın kaderini belirleyecek Eurogroup görüşmeleri yapılıyor. Ancak görüşme öncesi bu kare belki de herşeyi anlatıyor. IMF Başkanı Christin Lagarde, Yunanistan Başbakanı Lucas Papademos'u eli belinde dinliyor...

İrlandalı gazeteci Patrick Cockburn, Indipendent Gazetesi'nde yayımlanan yazısında bugün yapılacak toplantıyı kastederek ""Yunanistan, borç yükünden kurtulmak için bağımsızlığını satıyor. Yunanistan'ın Euro bölgesi ülkeleriyle bağımsızlığını sona erdirecek bir uzlaşmaya varması bekleniyor. Bu anlaşmayla Yunanistan, Almanya ve müttefiklerinin ekonomik ve önemli ölçüde de siyasi sömürgesi haline gelecek. Berlin, ülkenin başbakanının kim olacağından eczanelerin hangi ilacı dağıtabileceğine kadar her şeyde söz sahibi olacak. Demokrasinin beşiği Yunanistan'da kendi kaderini tayin hakkı, dışarıdan dayatmalara yenik düştü. Her zaman olduğu gibi en ağır bedeli yoksullar ödeyecek." dedi.

Yunanistan halkının, borçları 100 milyar euro silinmesi karşılığında halka sert tasarruf tedbirleri dayatan kredi anlaşmasına tepkileri sürüyor. Geçen hafta binlerce kişi anlaşma karşılığında hükümetin onayladığı yeni kemer sıkma önlemlerini protesto etmek için parlamentonun bulunduğu Sintagma Meydanı'nda toplanmıştı. Halkın çoğunluğunun karşı çıkmasına rağmen parlamentoda oylanan ve kabul edilen önlem paketini göstericiler, "Demokrasi doğduğu yerde öldü" diyerek protesto etti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAvrupa BirliğiFransaIMFMerkez BankasıYunanistan
Görüş Bildir