Yunanistan'da Faiz Dışı Bütçe Fazlası Hedefi Aştı

 > 
5PAYLAŞIM

Yunanistan'da Faiz Dışı Bütçe Fazlası Hedefi Aştı

Yunanistan Maliye Bakanlığı verilerine göre yılın üç ayında faiz dışı bütçe fazlası hedefin üstünde geldi.

Verilere göre faiz ödemelerini içermeyen faiz dışı bütçe fazlası, 1.57 milyar euro gelerek hükümetin 878 milyon euro olan hedefini aştı. Veri, geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise 520 milyon euro idi.

Uluslararası kreditörlerin baskısı altında olan Yunanistan finans sistemini düzeltmek için harcamalarda kesintiye giderken geliri artırıyor. Yunanistan'da milli gelir 2008 ortalarından bu yana yaklaşık yüzde 25 azalmış durumda.

Maliye Bakanı Yardımcısı Christos Staikouras konu hakkında, "Yunanistan üç yıldır mali hedeflerini rahatlıkla tutturuyor," diye konuştu.

Yunanistan hükümeti 2013 yılında on yıldır ilk kez olmak üzere ve hedeflenenden bir yıl önce 2.4 milyar euroluk faiz dışı bütçe fazlası verildiğini açıklamıştı. Bu rakamın 23 Nisan'da AB istatistikleri tarafından da onaylanması bekleniyor.

Verilere göre hükümet geliri Ocak-Mart döneminde 12.7 milyar euroya yükseldi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise 12.3 milyar euro idi. Buna ek olarak 2013'ün ilk üç ayında 13.2 milyar euro olan bütçe harcamaları da 12.2 milyar euroya geriledi.

Ancak bakanlıktan yapılan açıklamada Ocak-Mart döneminde vergi gelirinin 9.7 milyar euro ile hedefin yüzde 4,3 altında geldiği belirtildi.

Devlet bütçesi yalnızca merkezi hükümetin operasyonlarını içeriyor. Ancak yerel hükümet ile askeri harcamaların bir kısmını kapsamıyor.

wsj.com.tr

  • NEKTARIA STAMOULI
Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir