Yunan Naziler Selanikli Türk Dostuyla Kapıştı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Yunan Naziler Selanikli Türk Dostuyla Kapıştı

Yunan Naziler Selanikli Türk Dostuyla Kapıştı

Yunanistan’da Mayıs ayında yapılan genel seçimlerde yüzde 7 oy alarak AB için de endişe kaynağı haline gelen neo-Nazi "Altın Şafak" partisi kendisine yeni bir siyasi düşman buldu. Parti, ülkenin ikinci büyük kenti olan Selanik’in Türk dostu belediye başkanı Yannis Butaris ile ağız dalaşına girdi.

Butaris, hükümet kurulamayan Mayıs seçimlerinin ardından Altın Şafak’ın bir zafer daha kazandığı 17 Haziran seçimlerinden beri sürekli olarak bu partinin Yunanistan için tehlikeli olduğunu tekrarlıyor. Son olarak da bir televizyon programında Altın Şafak üyelerinin en az yarısının hapiste yatmaları gerektiğini söyledi. Butaris, örnek de vererek, Altın Şafak’ın geçen yerel seçimlerde bölge valisi olarak aday gösterdiği kişinin bugün hapiste tutuklu olduğunu, iki cinayet suçlamasıyla yargılanmayı beklediğini belirtti.

‘AYYAŞ SUÇLAMASI’

Altın Şafak ise internet sitesinde yayınlanan yazılı cevabında Butaris’i "ayyaş" yaptı. Açıklamada, aynı zamanda şarap üreticisi olan Butaris için "Konuştuğunda, bol miktarda ürettiği içkinin tesiri altında kaldığına dair bilgiler edindik. Ancak resmen doğrulatamadık. Televizyonlara çıkmadan önce bu adama alkol testi yapılsın. Bizim üyelerimiz hapse girmeyecek, ama Butaris böyle giderse sonunda tımarhaneye gidecek"dendi.

Altın Şafak açıklamasında ayrıca Butaris’in Yunanistan-Bulgaristan sınırında iki ülke polisinin ortak devriyeler oluşturması önerisine de karşı çıkarak "2. Balkan Savaşı’nda Bulgarlar tarafından katledilen Yunanlılar mezarlarından çıkıp Selanik Belediye Başkanı’nı kovalayacak" ifadesini kullandı.

1991’DEN BERİ İÇMİYORUM

Butaris ise Altın Şafak’ın Nazi partisi olduğunu ve yasa dışı ilan edilmesi gerektiğini söylemekle yetindi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAvrupa BirliğiŞarapYunanistan
Görüş Bildir