Yunan Halkı Arabadan İnip, Bisiklete Bindi!

 > -

Yunan halkı arabadan inip, bisiklete bindi!

Yunan halkı arabadan inip, bisiklete bindi!

Ekonomik olarak İkinci Dünya Savaşı'ndan beri en zor dönemini geçiren Yunan halkı hayatın her alanında tasarruf etmeye çalışıyor. Bu çaba birçok sektörün küçülmesine sabep olurken, bisiklet pazarının yıldızını parlattı.

Komşuda geçtiğimiz yıl yollardaki araç sayısı yüzde 40 düşerken bisiklet satışları yüzde 25 artışla 200 bin adede yükseldi. Rahat hayat tarzıyla tanınan hatta Avrupalı liderlerin de kimi zaman bu yüzden eleştiri oklarını yönelttiği ülkede yakın zamana kadar hiçbir sorun yaratmayan araba bakımı, yakıt tüketimi gibi masraflar 2008 'den bu yana büyük bir külfete dönüştü. Ülkede benzinin litresi 1.76 euro (3.9 TL) seviyesinde.

BİSİKLETÇİLER SÜRÜCÜLERDEN ŞİKAYETÇİ

Bu yüzden eski başbakan Yorgo Papandreu görevdeyken bisiklete binince 'yeterince erkeksi olmadığını' söyleyip dalga geçen Yunanlılar giderek bisiklete yönelmeye başladı. Hem ekonomik hem de çevre bakımından yararlı görülebilecek bu gelişme ise beraberinde daha önce varolmayan bir sorunu getirdi. Yunanistan'da belli bir bisiklet kültürü oturmadığı için pedal çeviren sayısı artıkça trafikte sorunlar yaşanmaya başladı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanYunanistan
Görüş Bildir