SGK Yüksek Lisans ve Doktorayı Öğrencilikten Saymıyor!

 > -

Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencilikten Sayılmıyor!

Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencilikten Sayılmıyor!

Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel bir yüksel lisans öğrencisinin Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ile ilgili sorusunu cevapladı. Tezel vermiş olduğu cevapta "Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin SGK tarafından öğrenci sayılmayıp kendilerinden Genel Sağlık Sigortası Primi istenmekte olduğunu ifade etti."

İşte Habertürk gazetesinde yer alan o soru ve cevap:

Metin YURDDAŞKAL'ın sorusu: "25 yaşın altındayım ve Ağustos 2011’den bu yana halen yüksek lisans öğrencisiyim. Haziran 2012’den itibaren yüksek lisans öğrenciliğim devam ediyor. Şu anda sorgulamalarda GSS kapsamında 1000 TL’den fazla borç gözüküyor. 2012 yılının ilk 5 ayındaki yüksek lisans öğrenciliğimi SGK’ya bildirmiştim ve 25 yaşın altında yüksek lisans öğrencisi olduğumdan dolayı herhangi bir prim ödemeyeceğimi düşünüyorum. Sormak istediğim sorgulamalarda görülen GSS prim borcunu sildirebilir miyim?"

Sosyal Güvenlik Kurumu, Zorunlu Genel Sağlık Sigortası uygulamasında sadece ön lisans ve lisansa devam edenleri öğrenci sayıyor. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerini, öğrenci saymayıp kendilerinden Genel Sağlık Sigortası Primi istemektedir

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, ana-babalar çocuklarına öncelikle 18 yaşına kadar SGK üzerinden sağlık yardımı aldırabilirler. 18 yaşından sonra ise lise veya dengi okul öğrencisi iseler bu süre 20 yaşına, yüksek öğrenim görmesi halinde ise 25 yaşına kadar evli olmayan çocuklarına baktırabilirler.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

SGK
Görüş Bildir