YSK Başkanı: 'Kedileri Topladık, Kedi Kalmadı'

 > 
47PAYLAŞIM

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, siyasi partilerin sandıklarına sahip çıkmaları halinde, sandığın başında oldukları sürece sonuçların değişmesi diye bir şeyin söz konusu olamayacağını söyledi. Son zamanlarda sık sık tekrarlanan elektrik kesintileriyle ilgili de espri yapan Güven, “Kedileri topladık, kedi kalmadı.” ifadesini kullandı. 

YSK Başkanı Sadi Güven, Okan Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin düzenlediği ‘Demokrasi ve Seçim Sistemindeki Aktüel Değişiklikler’ konulu konferansa katıldı. Güven, seçim sistemiyle ilgili bilgi vermesinin ardından öğrencilerin sorularını cevapladı. 

İlçede en kıdemli hakimin seçim kurulu başkanı olduğunu belirten Güven, “Bazı basın organları yazdı. Dediler ki Yüksek Seçim Kurulu A partisine B partisine C partisine yakın hakimleri seçim kurullarına atadı. Bizim öyle bir yetkimiz yok. Yasa o ilçede en kıdemli hakim kimse o hakimin seçim kurulu başkanı olmasını öngörüyor. Bizim inisiyatifimizde ve tasarrufumuzdaki bir konu değil” dedi. 

Bir kişinin iki defa oy kullanılmasıyla ilgili konuşan Güven, şöyle devam etti: “Defalarca söyledim Türkiye'deki seçmen kütüklerinde mükerrer kayıt yoktur. Hiçbir siyasi parti hiçbir kamu kurumu ve kuruluşu hiçbir kişi somut mükerrer kayıt ibraz etmedi.” 

‘SURİYELİLER OY KULLANAMAZ’

Komşu ülkelerdeki iç savaşlardan dolayı Türkiye’ye göç edenlerin oy kullanıp kullanamamalarıyla ilgili konuya açıklık getiren Güven, “Geçtiğimiz yıllarda komşu ülkelerdeki birtakım sıkıntılar nedeniyle buraya ülkemize sığına insanlar oldu. Bunun dışında burada uzun süre kalan insanlarda oluyor. Onların Türkiye'deki iş ve işlemlerini yapabilmeleri için birtakım TC kimlik numarası gibi belgeler veriliyor. Onların siteme kaydı mümkün mü? Bu çok tartışıldı. Türkiye'de gelen Suriyelilere Iraklılara oy kullandırılacak diye çok konuşmalar oldu. Bu şekilde dışarıdan gelenlere verilen numaralar dokuz dokuzla başlıyor. Onlara da bizim gibi kimlik veriyor. Ancak bizim hiçbir sistemimiz dokuz dokuzlu kaydı kabul etmiyor. Dolayısıyla bizim ülkemizde yaşayan onca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan insanların hiçbir şekilde bizim seçmen kütüğümüze kaydı bulunmamaktadır.” diye konuştu. 

‘SİYASİ PARTİLER SANDIKLARINA SAHİP ÇIKARLARSA SONUÇ DEĞİŞMEZ’ 

“Siyasi partiler sandıklarına sahip çıktığı sürece, sandığın başında oldukları sürece, sandık sonuçlarının değişmesi diye bir şey söz konusu olmaz.” diyen Güven, şöyle devam etti: “Seçimi yapan da seçimde yarışan da siyasi partilerimiz. Siyasi partiler, kimin oy kullandığını, nasıl oy kullandığını kontrol ettiği sürece seçim iş ve işlemlerinde hiçbir şekilde suistimal olmaz.

‘BİR ODA NE KADAR AYDINLIK OLURSA GİZ O KADAR AZ OLUR’ 

Öğrencilerden çok sayıda kedi sorusu gelince espri yapan Güven, “Kedileri topladık hiç kedi kalmadı.” dedi. Elektrik kesintileriyle ilgili soruları cevaplayan Güven, sözlerini şöyle sürdürdü: “10 dakikalık, 20 dakikalık elektrik kesintisi olur mu olur. Seçimlerden önce Enerji Bakanlığı’na yazıyoruz, bu bölgenin bakımını yapın diye. Buna rağmen kesinti olabiliyor mu oluyor. Geçen tüm Türkiye kesildi. Seçim günlerinde normal günlerden daha az kesinti oluyor. Gönül ister ki hiç olmasın. Bunla ilgili olarak Adalet Bakanlığı’yla görüşmüştüm, Sayın Müsteşarla. Jeneratör olan yerlerde sorun olmaz. Jeneratör olmayan ilçelere de jeneratör koymak suretiyle bu işi sağlıklı bir şekilde, milletin kafasında şüphe kalmadan yapmanın gayreti içindeyiz. Doğru olmak güzel ama doğru görünmek de lazım. Vatandaşın kafasında hiçbir şüphe kalmadan bitirebilmek önemli. Bir oda ne kadar aydınlık olursa giz o kadar az olur.” 

Güven’e, konferansın bitiminde katılımı için teşekkür plaketi ve çiçek verildi. 

CHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir