Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kapandı mı, Kapanmadı mı? Valilikten Kafa Karıştıran 'İçkili Mekân' Açıklaması

 > -

"Şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla il genelinde faaliyet gösteren bar, pavyon, gazino v.s. gibi umuma açık yerlerin OHAL süresince kapatılması" kararını alan Yozgat Valiliği, haberlerin basında yer almasının ardından yaptığı 2 yeni açıklama ile kafaları karıştırdı. 

Yozgat Valiliği, il genelinde gazino, pavyon ve bar adı altında faaliyet gösteren yerlerin OHAL süresince kapatılması kararını aldı.

Odatv'de yer alan habere göre kapatmaya gerekçe olarak ise bu mekanlarda "kasten öldürme, yaralama, tehdit" gibi suçların işlenmesi gösterildi.

Valilikten İl Emniyet Müdürlüğüne gönderilen yazıda şu ifadeler kullanıldı:

'Bar, pavyon, gazino v.s. gibi umuma açık yerler OHAL süresince kapatılmıştır'

"İlimizde gazino, pavyon ve bar adı altında faaliyet gösteren yerler ve çevrelerinde meydana gelen olaylar incelendiğinde bu olayların kasten öldürme kasten yaralana, tehdit, hakaret, mala zarar verme, görevi yaptırmamak için direnme, genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması, 6136 sayılı kanuna muhalefet suçlarından teşekkül ettiği görülmüştür.

İlimiz Sarıkaya ilçesinde meydana gelen öldürme olayı da buna örnek teşkil etmektedir. Bu nedenle, 2935 Sayılı Olağanüstü hal Kanununun "Tedbirler Başlıklı" 11. maddesi gereğince genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak, şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla il genelinde faaliyet gösteren bar, pavyon, gazino v.s. gibi umuma açık yerler OHAL süresince kapatılmıştır. İlgili işyerlerine gerekli tebligatın yapılarak kapatma işleminin yapılmasını rica ederim."

'Bar, pavyon, gazino gibi umuma açık yerleri kapsamaktadır'

Valilik, haberin basında yansıması ardından sabah saatlerinde şu açıklamayı yaptı:

"Bazı haber sitelerinde, ilimiz genelinde tüm içkili mekânların kapatıldığı yönünde ki haberler kamuoyuna yanlış aksettirilmiştir. Kapatılan yerler, bar, pavyon ve bu şekilde çalışan gazinolardır.  

Karar, asayiş, güvenlik, toplum ve aile huzurunu bozan, bölge sakini kadınlarımızın da defaatle şikayetçi olduğu bar, pavyon, gazino gibi umuma açık yerleri kapsamaktadır. Diğer umuma açık içkili yerler konusunda kapatma işlemi yapılmamıştır."

Ancak bu açıklama, daha sonra valiliğin internet sitesinden kaldırıldı.

Bir açıklama daha: 'Tüm alkollü mekânlar kapatılmadı'

Valilik, yeni bir açıklama daha yayımladı.

Yozgat Valiliği resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, tüm alkollü mekânların kapatıldığı yönündeki yer alan bilgilerin kamuoyuna yanlış aksettirildiği ve kararın genel bir karar olacağı konusunda algı yönetimi yapılmaya çalışıldığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"İlimizde tüm alkollü mekânlar kapatılmamıştır.

Sadece bar, pavyon ve benzeri faaliyeti olan gazinolar kanuna aykırı davranışları nedeni ile bu süreç zarfında toplum güvenliğini tehdit etmeleri, çeşitli olumsuz yaralamalı asayişe müessir olaylara neden olmaları sebebi ile geçici olarak kapatılmıştır.

Aksi takdirde hukuki sınırlar içinde çalışan, hizmet kalitesi ve standardı yüksek, aile hayatını tehdit etmeyen içkili mekânlar çalışmaya devam etmektedir."

Vali: 'Aile hayatını korumaya yönelik'

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, tepkiler üzerine bugün açıklama yaptı. 

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre basında konunun çarpıtıldığını, genelgeyle içkili mekanların kapatılmadığını savunan Vali Yurtnaç, "Biz bar, pavyon ve ona benzer çalışan gazinoları kapattık. Geçen haftalarda Sarıkaya ilçemizde hem yaralamalı, hem de cinayet olayı oldu. Bu mekanların kalitesi artsın, standardının yükselmesi için gerekli çalışmaları yaparız. Bunlar açılabilir. Ancak bu seviyede kavga, dövüş, yaralama, adam öldürme ve gürültünün olduğu yerde kamu güvenliğini sağlamak bizim görevimiz" dedi.

Vali Yurtnaç, eşleri bu mekanlara giden kadınların yetkili makamlara şikayette bulunduğunu anlattı, "Eğer aile hayatını korumaya yönelik çalışmamız varsa bu da bizim görevimiz. Pancar hasadından ilimize 200 milyon liraya yakın para girmektedir. İnsanlar çocuklarının ve ailesinin nafakasını götürüyorlar, buralarda yiyorlar, uygunsuz ortamlarda" diye konuştu.

'Bir bakıma elektrik verdik'

Aldıkları kararın içkili lokantalar ve kafeleri kapsamadığını, hem aileyi korumak hem de mekanların standardını yükseltmeyi hedeflediğini söyleyen Vali Yurtnaç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"OHAL düzeni bozulmadan hem toplum sağlığını ve aileyi korumak, hem de bu mekanların standardının yükselmesini sağlamak amacıyla bir bakıma elektrik verdik, herkes kendine gelsin burada. Bir dönem Karadeniz bölgesinde Rusya’dan gelen kişiler vardı. Toplumun ahlakını, sağlığını, güvenliğini tehdit eder noktaya geldiyse, bugün de bizim bölgemizde bar ve pavyonlar burayı tehdit eder hale gelmiştir. Buralar hem güvenlik açısından sakıncalıdır, hem de aile huzuru açısından önemlidir. Standardı düşük yerlerde hizmet sunan, vatandaşların girmekten imtina ettiği, korktuğu yerleri kapattık. Kamuoyunun bu konuda yanlış bir algı ve hesap içerisine girmemesi gerekiyor. Biz genel emri yazdık. Zabıtamız böyle yerleri bugün, yarın kapatacaktır. Bölgemizde 28 tane bu manada yerler var bunlarla ilgili tedbirler uygulanacak" diye konuştu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

OHALOlağanüstü HalRusyaYozgat
Görüş Bildir