Görüş Bildir

‘Yolsuzluğun Hesabını Sormamak, CHP'yi Kapatmak Demektir’

Anasayfa > Gündem

AKP ile bir koalisyon hükümeti kurulması halinde yolsuzlukların üzerine gitmemek diye bir şeyin asla söz konusu bile edilemeyeceğini söyleyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 'Yolsuzlukların üzerine gitmemek, hesap sormamak demek CHP’yi kapatmak gibi bir şey olur' dedi.

Sözcü'den Saygı Öztürk'e konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

'Top, bizim sahamızda değil. AKP’nin sahasında'

Hükümeti kurma yetkisi Ahmet Davutoğlu’nda. Bu haftadan itibaren ne yapacağını hangi temaslarda bulunacağını bilmiyoruz. Bugüne kadar tavrımızı çok açık, net bir içimde ortaya koydum, ilkelerimizi açıkladık. Görüşmede de Davutoğlu’nun açıkladığı gibi düşüncelerimizi rahatlıkla ifade ettik. Şimdi top, bizim sahamızda değil. AKP’nin sahasında. Bundan sonra nasıl karar verirler. Kendi aralarında neler değerlendirirler bilemiyoruz.

'Bütün çalışmalarımızı tamamladık'

Biz bütün çalışmalarımızı tamamladık. Bizim yönümüzden her hangi bir sorun yok. Zihnimiz, düşüncelerimiz, öngörülerimiz berrak. 14 ilkemizi belirleyip kamuoyuna da açıklamıştık. Bunların arasında hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığı, siyasi ahlak yasanının çıkarılması, sosyal projelerimiz de bulunuyor. Emeklilere iki maaş ikramiye verilmesi, asgari ücretin bin 500 liraya yükseltilmesi, bunun vergi dışı tutulması da yer alıyor. Seçimlerden önce bunların çalışmalarını ayrıntılı bir biçimde yapmış, seçim bildirgemizle de açıklamıştık. Yaptığımız bu çalışmaları bizimle masaya oturduklarında ayrıntılarıyla paylaşacağız.

Hükümet kurma çalışmalarının çok uzayacağını sanmıyorum. Görülerimizi kamuoyuna açık ve net bir biçimde deklare ettik. Şimdi, sorun veya sorumluluk AKP’nin bu görüşlerimizi ne ölçüde kabul edeceği ya da etmeyeceğinde. Bizim, bu konudalarda arka planımız yok.

'Hesabının sorulması gerekir'

Yolsuzluklarla mücadele konusundaki duyarlılığımızı halkımız biliyor. Yolsuzluklara karışan siyasilerden bunun hesabını seçimlerde halk da bir ölçüde soruyor. Ama biz hiçbir zaman hiçbir ortamda yolsuzluk dosyalarının üzerinin kapatılmasını düşünmedik, böyle bir şeyi dile getirmedik. Kim yaptıysa elbette bunun hesabının sorulması gerekir. Takipçisi olacağız…

'Yolsuzlukların üzerine gitmemek diye bir şey asla söz konusu bile edilemez'

AKP ile bir koalisyon hükümeti kurulması halinde, yolsuzlukların üzerine gitmemek diye bir şey asla söz konusu bile edilemez. Yolsuzlukların üzerine gitmemek, hesap sormamak demek CHP’yi kapatmak gibi bir şey olur. Yolsuzlukların üzerine elbette gideceğiz. 13 yıllık AKP hükümeti dönemiyle ilgili her iddiayı, her olayı tabii ki araştıracağız. Bu konuda bir tereddüt ve endişe olmamalı.

Siyaset kültürümüze şu geleneğin yerleşmesi lazım: Kimin adı yolsuzluğa karıştıysa siyaset sahnesinden çekilmeli. Siyasette törpülenen, giderek azalan ahlaki değerleri kazanmamız lazım. Yolsuzlukları yapanlara arka çıkarak siyaseti köreltmemeliyiz. Siyaseti halkın nezdinde kötü durumda bırakmayalım. Buna şiddetle ihtiyaç var.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

akp de ki yolsuzlukların hesabını sor bunu istiyoruz amaaa o kadar sözünün eriysen ve namusluysan kendi partinde ki yolsuzluklarında hesabını sor. Hoş senin ... Devamını Gör

kartacali

parti içinde ayrı, mahkemeyede ayrı ayrı başvuruda bulundurlar araştırılması için daha ne yapsın mesela merak ettim??? mesela takla felan mı atsın ayrıca kay... Devamını Gör

Neo Kiwwit

bi sus be adam bi sus ... sen sus kim konusursa konussun

Connor

Yine Yorumlar Şahane. Lafa Asla Bakılmaz, Doğru Mu Yanlış Mı Diye. Söyleyene Bakılır Hep. Sen Önce Şunu Yap, Sen Önce Şunun Hesabını Ver Diye Atılır Tutulur ... Devamını Gör