İzmir'de YÖK Protestosuna Sert Müdahale: 50 Gözaltı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

YÖK Protestosunda Arbede | DHA

YÖK Protestosunda Arbede | DHA

İZMİR'deki Ege Üniversitesi'nde, YÖK'ün kuruluş yıldönümünü protesto edip yürümek isteyen öğrenci grubu ile kendilerine engel olan polisler arasında arbede çıktı.

Polisin müdahale ettiği gruptaki 18 öğrenci gözaltına alındı.

Bugün, saat 12.00 sıralarında, Edebiyat Fakültesi önünde toplanan öğrenciler, YÖK'ün kuruluş yıldönümü nedeniyle protestoda bulunarak, yürüyüş yapmak istedi. Polisin izin vermemesi üzerine arbede çıktı. Gruptakilerin de karşı koymasıyla Çevik Kuvvet polisleri, müdahalede bulundu. Arbedede, şu ana kadar 18 öğrenci gözaltına alınırken, polisin önlemlerini sürdürüyor.

Haberin Tamamı İçin:

İzmir'de Yök Protestosuna Sert Müdahale: 50 Gözaltı | Evrensel

Ege Üniversitesi'nde YÖK'ü protesto eden yüzlerce öğrenciye polis, jop, plastik mermi, gaz bombaları ve tazyikli suyla sert şekilde müdahale etti. Polisler 50'ye yakın öğrenciyi, hakaretler edip, darp ederek gözaltına aldı. Üniversite içerisindeki polis ablukası devam ediyor.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi önünde biraraya gelen öğrenciler Yükseköğretim Kurumu'nun (YÖK) 30'uncu yılını protesto etmek için üniversite kampüsü içerisinde bulunan çarşıya doğru yürüyüşe geçti. "Parasız bilimsel anadilde eğitim için YÖK'e hayır" pankartı ve "Üniversiteler bizimdir bizimle özgürleşecek", "Tutuklamalar baskılar gözaltılar bizi yıldıramaz" dövizleri açan öğrenciler, "YÖK, polis, medya bu ablukaya dağıtılacak", "Katil polis üniversiteden defol" sloganları attı. Yürüyüşe geçen öğrencilerin önü kampüs içerisinde bulunan spor salonu önünde polisler tarafından barikat kurularak, kesildi. Polisler, öğrencilerin yürüyüşüne, rektörlüğünde talebiyle izin vermeyeceklerini söyledi. Polislere tepki gösteren öğrenciler, "Katil polis üniversiteden defol" diye slogan attı ve polis barikatını geçmeye çalıştı. Polisler, bu sırada biber gazı ile öğrencilere müdahale etti. Öğrenciler de taşlarla polise karşılık verdi.

ÖĞRENCİLER İKİNCİ KEZ YÜRÜYÜŞE GEÇTİ

İlk polis müdahalesinin ardından tekrar toplanan öğrenciler, yeniden polis barikatına doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada çarşı tarafından da bir başka öğrenci grubu, "Yaşasın devrimci dayanışma" sloganıyla polis barikatına doğru yürüyüşe geçti. Polisler, her iki öğrenci grubuna plastik mermi, biber gazı, gaz bombaları ve tazyikli suyla sert şekilde müdahale etti. Polis, müdahale sırasında yaklaşık 50 öğrenciyi tartaklayarak, hakaretler edip, yaka-paça gözaltına aldı.

Gözaltına alınmayan öğrenciler ise, Edebiyat Fakültesi'ne girdi. Edebiyat Fakültesi, 150 civarında çevik kuvvet polisi tarafından ablukaya alınırken, akademisyenler polise tepki gösterdi. Prof. Dr. Nilgün Toker, polislere "Öğrencilere bu şekilde davranamazsınız. Burası üniversite" dedi. Polisler ise, Toker'e "Biz burada devleti savunuyoruz" yanıtını verdi.

Üniversitedeki gerginlik devam ederken, akademisyenlerin polis müdahalesine ilişkin açıklama yapması bekleniyor. Öte yandan öğrencilerin yürüyüşünü gözlemci olarak takip eden İHD MYK Üyesi Necla Şengül de kolundan yaralandı. (İzmir/DİHA)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Biber GazıİzmirKatilPolis
Görüş Bildir