YÖK Başkanı Saraç Açıkladı: TEOG'un Ardından Üniversiteye Giriş Sistemi de Değişiyor

 > 
376PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrası kaldırılan TEOG sınavının ardından bugün yeni bir tartışma konusu ülke gündemine geldi. YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversite giriş sisteminin değiştirileceğini söyledi. Saraç, Türkçe ve matematiğin sınav sisteminde merkezde olacağını ifade etti, ayrıca sınavın bir hafta sonunda başlayıp biteceğini de belirtti.

AA'da yer alan habere göre, YÖK Başkanı Yekta Saraç, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen "2017-2018 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni"nde konuştu. 

Saraç üniversiteye giriş sistemi ile ilgili şunları söyledi:

'Üniversiteye girişte sade bir sistem kaçınılmaz'

"Üniversite giriş sınavlarına da temas etmek istiyorum. Yükseköğretim dünyanın her yerinde dinamiktir, canlıdır. Bu durum birtakım değişiklikleri tabii olarak gündeme getirmektedir. Üniversiteye sınavsız geçiş mümkün olmamakla birlikte daha yalın ve sade bir sistemi Türkiye'ye kazandırmanın kaçınılmaz olduğu da bir gerçektir."

'1 haftada gerçekleştirmek istiyoruz'

"Giriş sistemi şu an 2 aşamalı. İlki Mart diğeri Haziran ayında ve toplam 5 gün. Bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Sınavı 1 haftada gerçekleştirmeyi planlamaktayız."

'18 puan türünde azaltmaya gidiyoruz'

"Diğer önemli bir değişiklik ise puan türlerinde gerçekleşecek. 18 puan türünde de azaltmaya gidiyoruz. Bunlar çok az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak."

'Sorular eskisi gibi MEB müfredatından'

"Sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türü olacak. Türkçe ve Matematik, bu sınavın merkezinde olacak. Milyonlarca öğrenci ve aileye belirtmek isterim ki asla tedirgin olmasınlar, sorular aynen eskisi gibi Milli Eğitim müfredatından olacak."

Milyonları ilgilendiren bu hamle sosyal medyanın da gündeminde 👇

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir