Baba Selek: 'Avrupa, Pınar’ı Bu Adamlara Teslim Etmez'

 > -

Yine Yeni Yeniden Pınar Selek Davası Çağlayan Adliyesi'nde

Sosyolog Pınar Selek’in üç kez beraat ettikten sonra Yargıtay’ın kararı yeniden bozması sonucu dünya hukuk tarihinde benzeri daha önce görülmemiş bir şekilde erel mahkemenin kendi kararı üzerinde direnmekten de vazgeçmesiyle seyri değişen dava bugün Çağlayan Adliyesi’nde bir kez daha görülüyor. Pınar Selek için bir araya gelen Hala Tanığız Platformu, sosyoloji öğrencileri, feminist kadın örgütleri, LGBTT hareket ve uluslararası dayanışma gösteren organizasyonlar Pınar Selek’in yanında olduklarını göstermek adına Çağlayan Adliyesi’nin önünde toplandı.

Hala Tanığız Platformu adına basın açıklamasını okuyan Nur Sürer; Pınar’ın yanında olduklarını, beraatini geri istediklerini belirterek hukuksuzlukların ve haksızlıkların artık görülmesi gerekliliğini belirtti.

Pınar Selek davasının hukuki usulsüzlük ve adaletsizlik örneği olduğunu aynı zamanda bu davanın hukuki olmaktan çok artık ideolojik bir boyutta değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Sürer, ” Hala Tanığız Platformu olarak Pınar Selek’in beraatini geri istiyoruz. Onu gülmek,dans etmek, isyan etmek, yaşamak, çalışmak ve üretmek üzere yanı başımızda istiyoruz. Hepsi bu kadar” diye konuştu.

Dünya Genç Yeşilleri’nden Pınar Selek’e destek

Pınar Selek’e bir destek de Dünya Genç Yeşilleri’nden geldi. Hala Tanığız Platformun’dan Müge Fazlıoğlu ile Zülal Fazlıoğlu Akın tarafından türkçeye çevrilen Dünya Genç Yeşilleri’nin açıklaması şöyle:

Dünya Genç Yeşilleri, neredeyse 15 yıldır Türkiye’de kendisine karşı devam eden adli yargılama ile mücadele eden sosyolog, yazar ve insan hakları savunucusu Pınar Selek ile dayanışma içinde olduğunu belirtmek istemektedir. 24 Ocak 2014 tarihindeki durusma için yapılacak tüm uluslararası dayanışma faaliyetlerini sonuna kadar destekliyoruz.

Türkiye’de azınlık hakları üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Pınar Selek, PKK’ya dair yapılan soruşturmada terörizm şüphelisi konumuna getirilmiştir. O dönemde PKK için propaganda yapma ve İstanbul Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamada sözde suç ortağı olduğu iddiaları ile tutuklanmış ve ağır işkence görmüştür. İki buçuk yılı hapiste geçirdikten sonra 2006, 2008 ve 2011 yıllarında gerçekleşen üç duruşmada bu haksız iddialardan beraat etmesine rağmen alınan beraat kararları, görülen son duruşmada hiçe sayılarak davanın yeniden açılmasına karar verilmiştir.

Dünya Genç Yeşilleri, bu davanın yeniden açılmasına ilişkin verilen kararın tek amacının nihai cezanın yasal olarak hükme bağlanması olduğu endişesi taşımaktadır. Bu usul süreci, Pınar Selek aleyhinde verilen hükmün Türk yargı sistemi içinde yer alan bazı çevrelerce 1998 yılındaki tutukluluğundan beri önceden belirlenmiş olduğu izlenimi uyandırmaktadır. Bu nedenle, Pınar Selek aleyhinde açılan davanın 24 Ocak 2014 tarihinde gerçekleşecek olan durusmasına uluslararası kamuoyunun destek vermesi ve duruşma için dayanışma faaliyetleri organize edilmesi çağrısında bulunuyoruz.

Brüksel, Belçika

Dünya Genç Yeşilleri”

( Yeşil Gazete, Kazete )

URL : http://www.yesilgazete.org/?p=72525

Haberin Tamamı İçin:

Pınar Selek Yeniden Yargılanıyor

Duruşmanın görüldüğü Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önüne gelen aralarında eski İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Pınar Selek'in babası Alp Selek, kardeşi Seyda Selek, sinema oyuncusu Nur Sürer ile yurt dışından gelen heyetlerin yer aldığı yaklaşık 150 kişilik grup basın açıklaması yaptı.

''Pınar Selek'in beraatini geri istiyoruz'' yazılı pankart açan gruptakiler, ''Pınar Selek yalnız değildir, hatadan dönülsün, yasaya uyulsun'' sloganları attı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Nur Sürer, Pınar Selek'in iki duruşmadır süren davasında reddihakim talebinin ''usulsüzce kabul edilmediğini'' savunarak, ''22 Kasım Perşembe günü görülen duruşmada mahkemenin yetkisi olmadığı halde kendi nihai beraat hükmünü Yargıtay Ceza Kurulu yerine geçerek, ara kararla bozmaya yeltendiğini gördük'' dedi.

Fransa, Almanya, Avusturya ve İtalya'dan da çok sayıda heyetin duruşmayı takip etmek için geldiğini belirten Sürer, Pınar Selek'in beklentisinin ise 'beraat kararının geri verilmesi' olduğunu ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

Pınar Selek'e Büyük Destek!

MISIR Çarşısı’nda meydana gelen patlamayla ilgili aldığı beraat kararı Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi tarafından bozulan Sosyolog-yazar Pınar Selek’in bugün görülen duruşma öncesi düzenlenen basın açıklamasında, Pınar Selek’in beraatini geri istiyoruz" pankartı açıldı.

İstanbul 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilen duruşma öncesi İstanbul Adalet Sarayı önünde yapılan açıklamaya katılan uluslararası destekçiler arasında, Strasbourg Üniversitesi rektör yardımcısı Francis Kern, Fransız araştırmacı ve öğretim üyeleri sendikasından Jean Malifaud, Alman yazar Günter Wallraff’ın da aralarında bulunduğu Fransa, Almanya, Avusturya ve İtalya’dan öğretim üyeleri, sosyolog, hukukçu, yazar ve aktivistler dikkat çekti.

Pınar Selek’e eski milletvekili Ufuk Uras, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, babası Av. Alp Selek, kardeşi Seyda Selek, sanatçı Nur Sürer, gazeteci Şükran Soner, milletvekili Musa Çam, Sosyoloji Mezunları Derneği de destek verdi. "Pınar Selek onurumuzdur", "Adalet bekliyoruz" sloganının yanı sıra, Fransızca adalet isteyen sloganlar da atıldı.

"PINAR SELEK’İN BERAATİNİ İSTİYORUZ"

Yaklaşık 150 kişinin katıldığı dektek gösterisinde basın açıklamasını okuyan sanatçı Nur Sürer, Pınar Selek’in iki duruşmadır süren davasında, reddi hakim talebinin usulsüzce reddedildiğini söyleyerek;

"22 Kasım 2012 Perşembe günü görülen duruşmada mahkemenin yetkisi olmadığı halde kendi nihai beraat hükmünü Yargıtay Ceza Kurulu yerine geçerek ara kararla bozmaya yeltendiğini gördük. İstanbul 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi, 9 şubat 2011 tarihinde Pınar Selek hakkında vermiş olduğu nihai beraat kararını, yasaları çiğnemek pahasına yok saydı. Son iki duruşmadır bu oyun Pınar Selek’in reddi hakim talebinin usulsüzce geri çevrilmesi ve esastan yargılamaya geçilmesi gayretleriyle müdanasızca devam ediyor. Şimdi yurtiçi ve yurtdışından çok geniş katılımla buradayız. Pınar Selek’e destek için Strasbourg Üniversitesi’nde Fransa saati ile 11.00’de bir saatlik dayanışma grevi gerçekleşecek. Öğretim üyeleri ve öğrenciler bahçede birlikte oturarak mahkemeye tepkisini dile getirecek" dedi.

Açıklamada Pınar Selek’in beraat kararını geri istediğine değinilerek, "Pınar, ‘zaten inanıyorum. 24 Ocak’ta beraatimi isiteyecek insanlar. Bu hatadan dönülsün, yasalara uyulsun. Bir insanın hayatıyla beraat, müebbet sarkacında oynanmasın" denildi.

SELEK’İN KARDEŞİ: ARTIK BU DAVADAN KURTULMAK İSTİYORUZ

Haberin Tamamı İçin:

Mısır Çarşısı Davasında Karar Günü

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Pınar Selek'e Ağırlaştırılmış Müebbet!

Radikal gazetesinden Fatih Yağmur'un twitter hesabından verdiği bilgiye göre Pınar Selek'e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi ve hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

https://twitter.com/mfatihyagmur/status/294467747205771264

https://twitter.com/mfatihyagmur/status/294468129306861569

Haberin Tamamı İçin:

Pınar Selek davasında karar verildi

Pınar Selek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Pınar Selek hakkında yakalama kararı çıkardı.

DHA

Haberin Tamamı İçin:

Pınar Selek: Şoktayım

Bugün yargılanmasına devam edilen ve müebbet hapis kararı çıkarılan Pınar Selek Radikal'e konuştu.

Pınar Selek yaptığı açıklamada “Şu an şoktayım, kolay değil. 15 yıldır ilk defa ceza aldım, hep beraat etmiştim. Bir duyarlılık olduğunu biliyorum, benim bu şekilde kurban edilmeme izin vermeyeceklerini biliyorum” dedi. Selek bugün bir basın toplantısı yapacağını belirtti.

“AİHM’e kadar gideceğiz” Pınar Selek avukatı Müşür Kaya Canpolat:

Haberin Tamamı İçin:

Baba Selek: Avrupa, Pınar’ı Bu Adamlara Teslim Etmez

Pınar Selek’in ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasının ardından baba Selek, “Hukuk skandalıyla karşı karşıyayız. Türkiye’de bugüne kadar bu tip bir karara rastlanmadı. Avrupa, Pınar’ı bu adamlara teslim etmez" dedi.

Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamayla ilgili aldığı beraat kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulan Sosyolog Pınar Selek, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yeniden yargılama sonunda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde duruşmayı sabah saatlerinden itibaren takip eden sivil toplum örgütleri üyeleri. “Hatadan dönülsün, yasaya uyulsun" sloganları attı.

“SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ"

Kararın ardından adliye önünde açıklama yapan Pınar Selek’in avukat babası Alp Selek, bir hukuk skandalıyla karşı karşıya olunduğunu belirterek, “Türkiye’de bugüne kadar bu tip bir karara rastlanmadı. Duruşmada bir arkadaşın dediği gibi, ‘Ben sıkı yönetim mahkemelerine girdim, DGM mahkemelerine girdim fakat hayatımda bu kadar hukuksuzluk yapan bir mahkeme daha görmedim. Böyle bir mahkemede Pınar’ın davası devam etti. Usulsüzlükler oldu. Bu usulsüzlüklere her karşı çıkışımızda sustular ve bildiklerini okumaya devam ettiler. Mesela Pınar’a beraat veren hakimler oldu, karara savcı temyiz etti. Aradan kısa bir süre sonra davanın asıl mahkeme başkanı hasta oldu. Diğer üye hakimin bulunmamasını fırsat bilen diğer 2 hakim, ‘Biz kararı geri alıyoruz’ dediler. Bugün de Pınar’ın mahkumiyetine karar verdiler" diye konuştu. Mahkemenin savunma hakkı bırakmadığını söyleyen Selek, “Biz mahkum ederiz, biz istediğimizi yaparız dediler. Burada bulunan herkes, bu haksız hukuk dışı işlem yapan insanlara karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi.

“AVRUPA, PINAR’I BU ADAMLARA TESLİM ETMEZ"

Duruşmada Pınar Selek hakkında yakalama kararı çıkmasını da değerlendiren Selek, “Bunun temyizi var. Zannediyorum Pınar’ın Avrupa’da bir dokunulmazlığı var. Pınar’a verilen cezanın hukuk dışı olduğunu bizim kadar biliyorlar. Avrupa, Pınar’ı hiçbir şekilde bu adamlara teslim etmez" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Pınar Selek Müebbet Kararı Sonrasında İlk Kez 5N1K’ya Konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAvusturyaBelçikaFransaİstanbulİtalyaMısırSinemaTwitterYargıtayoyun
Görüş Bildir