Yine Tartışma Var: "Bir Transla Birlikte Olmayı İstememek Transfobi midir?" Sorusu Twitter'ı Karıştırdı

704PAYLAŞIM

Dünyada çok popüler olan bu tartışma ülkemizde de devam ediyor.

Twitter'da uzun süredir trans aktivizm, radikal feminizm ve cinsiyet kalıpları ateşli şekilde tartışılıyor.

Bu tartışmanın en önemli başlıklarından biri de trans kadın ve erkeklerin ötekileştirilmesi. Trans kadın ve erkekler trans tabirini istemiyor, atanmış cinsiyet tartışmaları da buradan çıkıyor.

"İsteyen istemediğiyle birlikte olmaz, bunda ne var?" diyorsanız yanılıyorsunuz.

Dünyada, gelişmiş ülkelerde ayrımcılık büyük bir suç. Birini ten renginden, doğum yerinden ötürü işe almamak veya cinsiyet tercihinden dolayı reddetmek arasında fark görülmüyor.

Nasıl ki beyaz heteroseksüel bir erkek "siyah bir kadınla birlikte olmam" derken ırkçılık yapmış olursa, "bir transla birlikte olmam" demek de aynı anlama geliyor.

Yani elbette istemediğiniz biriyle birlikte olmayabilirsiniz; ancak beğendiğiniz, ilgi duyduğunuz halde biriyle trans olduğu için birlikte olmamak transfobi demek.

Sadece heteroseksüeller değil eş cinseller de trans biriyle birlikte olmak istemezse transfobik olmakla itham ediliyorlar.

Diyelim ki lezbiyen bir kadınsınız. Eğer ameliyatlı veya ameliyatsız trans bir kadınla birlikte olmak istemezseniz bu transfobiye giriyor. Aslında hepsinin temelinde kafanızda karşınızdaki kişiyi 'yeterince' erkek veya kadın kabul edememek yer alıyor.

Cinsiyet kalıpları ne kadar inkar da etsek doğduğumuzdan beri içimize işlemiş durumda.

Bu yüzden bazı trans kadınların aslında kadın düşmanlığı yaptığını düşünen cis kadınlara TERF (trans dışlayıcı radikal feminist) deniyor. Cis kadın (atanmış/biyolojik cinsiyeti kadın olan) feministlerle trans savunucuları bu tür sebeplerden sık sık birbirlerine giriyor.

Feminizmin LGBTQIA+ haklarının savunucusu olduğu düşünülse de, bahsettiğimiz tartışmalar yüzünden son dönemde cisfeminizm adlı ayrı bir tür çıktı.

Doğuştan/atanmış cinsiyeti kadın olanların feminizmi diyebileceğimiz topluluk trans aktivistlerin kadın haklarına zarar verdiğini söylüyor. Trans kadın sporcuların kadın kategorisinden cis kadınları silmesi veya trans çocuklar gibi tartışmalı konular bu çatışmanın fitilini ateşliyor.

Neden kadınlar ve translar birbirine girerken asıl sorunun kaynağı olan cis erkekleri görmezden geliyorlar derseniz, sebebi belli.

Feminizm kadınları ve trans kadınları da kapsayan bir hareket. Erkek haklarıyla değil, kadın haklarıyla ve sorunlarıyla ilgileniyorlar. Bu durumda trans erkeklerin hakları da feminizmin alanı dışında kalmalı ancak elbette o da feminizmin alanına giriyor. Kısacası hem kişiyi beyan ettiği cinsiyetten saymak gerekiyor, hem de özünde kimse öyle yapmıyor. Bu da büyük bir paradoksa dönüşüyor. Translara ve kadınlara en çok karşı duran heteroseksüel cis erkeklerin mağdur ve konu dışı kalması biraz tuhaf. Ancak hepimiz ataerki altında bilinçlenip yaşadığımız için bu tutarsızlığı sorgulayamıyoruz.

Bu kadar kavram kargaşasında kafanızın karışması normal. Ancak yeni dünyanın gündemi bu ve yeni yeni oturtulan bu kavramların altını doldurmak gerek.

Nasıl ki bundan uzun yıllar önce eş cinselliğin var olup olmadığı tartışılıyor ve bugün (hemen hemen) herkesin kabul ettiği bir olguya dönüştüyse, bugün de trans bireylerin cislerden hiçbir farklarının olmadığı kabul edilse de; cinsiyetin doğuştan gelip gelmediği ve yönelim tartışmaları gündemde.

Daha alınacak çok yol var. Örneğin trans çocuklar, sporda transların yeri, kişisel beyanın önemi ve geçerliliği tartışılmaya devam edecek.

Dünya tarihin başından bugüne kadar iki cinsiyet etrafında şekillendi. Baskın olan ise her zaman ataerkil düzendi. Non-binary (hiçbir cinsiyete ait olmayan) kişiler hariç translar üçüncü bir tür gibi görülmek istemiyor; kadın veya erkek olarak tanımlanmak istiyorlar. Ancak bu durumun bir anda kabullenilmeyeceği ortada.

Konunun başına geri dönecek olursak; herkes kendi kimliğini özgürce yaşamalı. Kimse kimseyle birlikte olmak zorunda değil, ancak yargılamamak zorunda.

Heteroseksüel bir şekilde açıklamak için örneğin yaşlı biriyle birlikte olmayı istememek ageism (yaşlı ayrımcılığı) değil, ancak görüştüğünüz ve hoşlandığınız birinin sizden büyük olduğunu öğrenince ondan ayrılıyorsanız bu ageism, yani ayrımcılık. Farklılıklara bir türlü saygı duyamadığımız günümüzde umarız bu tartışmalar saçma görünse de iyi bir noktaya taşınmamıza vesile olur.

Siz bu tartışma hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Eşitlik Tartışmasında Yeni Bir Boyut: Trans Atletler Kadın Sporunun Sonunu mu Getirecek? - onedio.com
Eşitlik Tartışmasında Yeni Bir Boyut: Trans Atletler Kadın Sporunun Sonunu mu Getirecek? - onedio.com
Güncel Twitter Kullanım Kılavuzu: Sosyal Medyada Sıkça Karşımıza Çıkan Terimleri Bir Bir Anlatıyoruz! - onedio.com
Güncel Twitter Kullanım Kılavuzu: Sosyal Medyada Sıkça Karşımıza Çıkan Terimleri Bir Bir Anlatıyoruz! - onedio.com
Göğsünü Gere Gere LGBTİ+ Bireyler Olduklarını Açıklayıp 'Biz Buyuz!' Diyen Dünyaca Ünlü Şarkıcılar - onedio.com
Göğsünü Gere Gere LGBTİ+ Bireyler Olduklarını Açıklayıp 'Biz Buyuz!' Diyen Dünyaca Ünlü Şarkıcılar - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lysandrablack

küfür edeceğim gerçekten yeter arkadaşlar ben panseksüelim ben bile yetişemiyorum neyin ne olduğuna bence kişi panseksüel değilse trans bireyleri çekici bulmayabilir. Cinfeministler gerçekten korkunçlar bu arada hp yazarı rowling de başlarını çekiyor açıklamalarıyla

f3rn4ndo-4l4nzo

Sanane amkoduuuğum kiminle sevişip kiminle sevişmeyeceğimi de mi politik doğruculuk karar verecek? Güncel boktan konjonktüre mi bakacağız sevişeceğimiz zaman? Şimdi bize "transfobik" demesinler diye her isteyen transla sevişmek zorunda mıyız? Mesela üstüne para ister de vermezsek o zaman da transfobik oluyor muyuz? Tezgah güzel valla...

filiz1.

ben bıktım artık şu cinsiyet dertlerinden ya. bir halt da anlaşılmıyor acayip acayip işler.eskiden sadece kadından erkeğe, erkekten kadına dönen, gay ve lezbiyen vardı anlıyorduk en azından.ortalık karışmış valla aklım ermiyor artık bu meselelere. ne oluyor ne bitiyor. en iyisi kafa yormayı bırakmak.

kendineassassin

Her tartışma çıktığında LGBT'nin yanına yeni bir harf ekleniyor zağar.. "Sarışın seviyorum, esmerler çekici gelmiyor." dediğimiz anda esmerlere de ırkçılık yapıyormuşuz editör ve içerikteki görüşlere göre.. "Ceset yiyorsunuz!" linci yapan veganlardan, "ataerkil kafa, eril dil!" linci yapan feministlerden yeterince yorulmamışız gibi..

imoteph

LGBTIQA+ nedir yahu?

filiz1.

ben artık mücadeleyi bıraktım bence sen de bırak.iki tane cinsiyetten bu kadar değişik kombinasyonlar yapmayı nasıl becermişler benim de aklım almıyor.eskiden gay, lezbiyen vardı.şimdi yüz tane şey türedi.

f3rn4ndo-4l4nzo

LGBTIQA+SCXTR&DVHJHGF-CQ!268

gigachad

Açılımı lezbiyen, gay, biseksüel, transeksüel, queer, interseksuel, aseksüel, panseksuel, demisexual, graysexual, cısgender olan topluluk. Yani içinde siz de varsınız. Cisgender doğduğu cinsiyetin varsayılan yönelimine göre yaşayan insanlardır. Graysexual seksüellikle aseksüellik arasındaki alanda kendisini tanımlayan kişidir. Demisexual normalde kimseye karşı bir cinsel çekim hissetmeyen (aseksüel), bir kişiyle güçlü duygusal bağlar oluşturunca bir cinsel çekim hissetme imkanı doğan insandır. Pansexual ise bir çok seksüel ifade sergileyen kişidir. Aseksüel ise cinsel yönelim eksikliği olan insanlardır yani cinsel olaylardan kaçınırlar. İnterseksüel hem erkeksi hem de kadınsı cinsiyet özelliklerine sahip olan insanların durumunu belirtir.

gigachad

Queer heteroseksüel veya ikili cinsiyet sistemine uymayan, cinsiyet kimliği, cinsel yönelim veya her ikisini de içine alan bir şemsiye terimdir. kişinin, kendisini atanmış cinsiyetine ait hissetmeyerek farklı bir cinsiyet kimliğini benimsemesi durumudur. Biseksüellik her iki cinsiyetten olan insanlara karşı cinsel/duygusal olarak ilgi duyma, ve onlarla duygusal veya cinsel bir ilişki içine girme potansiyelidir. Gay eşcinsel anlamında bir sıfat, terim ve isim. Genellikle erkek eşcinselleri belirtmek üzere kullanılır. Lezbiyen başka bir kadına fiziksel ve/veya duygusal çekim hisseden kadındır. Sonundaki + işareti de diğer toplumsal cinsiyetleri ve cinsel yönelimleri kapsar. Ne demişler bilmemek değil öğrenmemek ayıp.

Görüş Bildir