Yılmaz'dan İran'a Patriot Yanıtı

 > -

Yılmaz'dan İran'a Patriot Yanıtı

Yılmaz'dan İran'a Patriot Yanıtı

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Türkiye'de konuşlandırılan patriot sistemine ilişkin İran'dan gelen tepkilere yanıt verdi.

KONYA

İsmet Yılmaz, Akşehir ilçesinde düzenlenen, ''Siyaset Akademisi; Lider Ülke Türkiye - Yerel Yönetimler: Deneyim ve Vizyon Paylaşımı'' programı sonrasında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin, patriot sistemine ilişkin İran'dan gelen tepkileri hatırlatması üzerine Yılmaz, ''Saldırı amaçlı değil, savunma amaçlıdır. Türkiye'ye hiç kimsenin bir saldırı amacı yoksa, bu sistemlerin hiçbir zaman kullanılma ihtimali de olmayacaktır'' diye konuştu.

Savunma amaçlı bir silahın kesinlikle hiç kimseyi rahatsız etmemesi gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, şöyle devam etti:

''Bu, Suriye'den gelen tehditlere karşıdır. Yüzde 1 ihtimal dahi olsa. Suriye tarafından atılan bir ateşle 5 kişiyi Akçakale'de şehit verdik. Dolayısıyla yüzde 1 ihtimali dahi düşünerek bizim böyle bir tedbir almamız, hükümet olarak sorumluluğumuzdur. Eğer biz bunu almamış olsaydık o zaman denilecekti ki 'siz NATO'nun içerisindesiniz. NATO'da da böyle imkanlar var, niye talep etmediniz'. Dolayısıyla saldırı amaçlı değil savunma amaçlıdır. Türkiye'ye hiç kimsenin bir saldırı amacı yoksa, bu sistemlerin hiçbir zaman kullanılma ihtimali de olmayacaktır.''

Yılmaz, ''Türkiye'nin iyi niyetinden hiç kimsenin kuşku duymaması lazım. Herkes kendi kafasında olanı söyler ama doğru budur ki Türkiye barışın dışında hiçbir şey amaçlamıyor'' ifadelerini kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İranNATOŞehitSuriye
Görüş Bildir