Yılmaz: 'Bir Tek Şüpheli Asker Ölümü Dahi Yok'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yılmaz: 'Bir Tek Şüpheli Asker Ölümü Dahi Yok'

Yılmaz: 'Bir Tek Şüpheli Asker Ölümü Dahi Yok'

CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz 2012 yılı başında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle asker ölümlerine ilişkin soru önergesi vermişti. Cevap Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'dan geldi. Radikal Gazetesi'nin konuya ilişkin haberine göre Akkiraz'ın soru önergesine cevap veren Yılmaz, “Her olay kayıt altına alınmakta, varsa sorumlular hakkında işlem yapılmaktadır. Bu nedenle müsebbibi belli olmayan kayıt altına alınmayan, soruşturma ve araştırma yapılmayan, şüpheli olarak görülebilecek bir tek olay dahi bulunmamaktadır” şeklinde konuştu.
Şüpheli asker ölümlerini artış göstermesi üzerine CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz'ın vermiş olduğu soru önergesinin tam ise metni şöyle:
"30 Aralık günü Hakkari Yüksekova'da Er Ahmet Sezgin ve ismi öğrenilemeyen bir asker, 31 Aralık'ta Kastamonu İnebolu'da Doğukan Kahyaoğlu, Gaziantep Islahiye'de Semih Çiftçi, Çanakkale Gelibolu'da Deniz Yurtsever ve Elazığ Poyrazköy'de Lütfü Esmer adlı askerler ya yanlışlıkla birbirlerini vurarak ya da intihar ederek hayatlarını kaybetmişlerdir. Bu olay basına 'şüpheli asker intiharları' olarak yansımıştır. Aileler çocuklarının hiçbir psikolojik sorunları olmadığını belirtmiş ve bunların intihar mı yoksa başka bir sorun mu olduğu konusunda bilgilenmek istediklerini her makama iletmişlerdir. Ama sorularına hala cevap almamışlardır.
Bu askerlerin hepsinin Kürt kökenli vatandaşlarımız olması tesadüf müdür?
İki gün içinde bu kadar şüpheli ölüm olayının askeriye gibi bir kurumda yaşanması nasıl açıklanabilir?
Askerlerimizde ya da askerlik sistemimizde, son dönemde meydana gelen üst düzey ve muvazzaf asker tutuklamaları bir moral motivasyon ve depresyon problemi mi meydana getirmiştir?
Askerlik konusunun sürekli yazılı ve görsel medya da bir hedef haline getirilmesi, sürekli bir toplumsal algı yaratılmaya çalışılıyor olması askerlerde kitlesel bir soruna mı dönüşmektedir?
Askerlerimiz arasında bir etnik ya da mezhepsel sorun yaşanmakta mıdır? Daha önceki yıllarda Ramazan ayında intihar ettiği söylenen bir askerin Alevi olduğundan dolayı katledildiği ailesince basına açıklanmıştı.
Yükselen terör dalgası sonucu askerler üzerinde bir psikolojik baskı oluşmakta mıdır? Oluşmaktaysa nasıl tedbirler alınmaktadır?
Her yıl istatistik ...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AleviBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiHakkariİntiharİstanbulRecep Tayyip ErdoğanTerörolay
Görüş Bildir