Yıllardır 'Yamyam Tavuk' mu Yiyoruz?

 > 
149PAYLAŞIM

Tavukların kafasının, tüylerinin, bacaklarının ve iç organlarının işlemden geçirilip tavuklara yem yapıldığı, eğer tavuk sakatatının yem yapılmasını yasaklayan ve iki kere ertelenen karar yürürlüğe girmezse “yamyam tavuk” yemeye devam edeceğimiz iddia ediliyor... 

Sözcü'de yer alan Nil Soysal'ın haberine göre et üretimi sırasında ortaya çıkan ve insan gıdası olarak bir değer taşımayan atıklar, "rendering" tesislerinde işlenerek et-kemik unu ve hayvansal yağa dönüştürülüyor ve yem üretiminde hayvansal protein kaynağı olarak yeniden kullanılabilir hale getiriliyor.

Sonra da, tavuklara kendi artıklarından yapılan bu yem yediriliyor. Bu yöntemle yapılan yemler, çok proteinli olduğu için tavuklar kısa sürede gelişiyor.

Sektördeki bu tür yem üretimi 1 Ocak 2016'da biteceği, ancak tavukçuluk sektörünün baskısıyla 1 yıl daha uzatıldığı belirtiliyor. Sektör yetkililerinin 5 yıl daha erteleme için lobi yaptıkları da haberde yer alan iddialar arasında.

AB'de insan sağlığına aykırı olduğu için yasaklanmış...

Habere göre, İngiltere'de koyunlardan elde edilen ve scarpie proteini içeren rendering yemlerin, sığırların beslenmesinde kullanılması sonucu sığırlarda süngerimsi beyin hastalığı oluştuğu gözlendi. 

Bunun sonucunda da Avrupa Birliği, 1994-95 yıllarında rendering yemlerinin tüketilmesini yasakladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir