Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

The Economist: 2013′ün En İyi Ülkesi Uruguay

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

2013′ün En İyi Ülkesi Uruguay

İngiliz The Economist dergisi, 2013 yılının en iyi ülkesini Uruguay olarak belirledi. Dergi, Uruguay’ı yasal esrara onay veren tek ülke olarak öne çıkardı ve ‘mütevazı ancak gözü pek, ilerici ve eğlenmeyi seven’ olarak tanımladı.

Makalede, marihuana bitkisinin yetiştirilmesini ve satışını serbest bırakan yaklaşık 3,5 milyon nüfuslu Uruguay’ın diğer ülkeleri geride bıraktığına yer verildi. Yazıda, 2013′te Uruguay da dahil olmak üzere birçok ülkenin eşcinsel evlilikleri yasal hale getirdiği, ancak Uruguay’ın yasal esrara onay veren tek ülke olduğu vurgulandı.

Marihuana bitkisinin yetiştirilmesini, dağıtımını ve tüketimini serbest bırakmanın suç gruplarının ayağını kaydırdığının, yetkililerin daha ciddi suçlara yoğunlaşmasını sağladığının belirtildiği makalede, dünyada hiçbir ülkenin bunu yapmadığı ifade edildi. Dergide, başka ülkelerin de Uruguay’ı örnek alması halinde uyuşturucu maddelerin yol açtığı zararın azaltılabileceği belirtildi.

Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica’yı “Hayranlık uyandıracak derecede alçakgönüllü” olarak nitelendiren dergi, Mujica’nın, “Esrarın yasallaştırılmasını” bir politikacıda zor rastlanır samimiyetle ‘tecrübe’ olarak tanımladığını vurguladı.

Dergi, Mujica’nın 1987 model bir otomobille işine gittiğine, taşrada lüks olmayan bir evde yaşadığına ve ekonomi sınıfında seyahat ettiğine dikkati çekti.

‘Mütevazı ancak gözü pek, ilerici ve eğlenmeyi seven Uruguay, bizim için yılın ülkesi’ denilen makaleye, İspanyolca ‘Tebrikler’ kelimesiyle son verildi.

ZETE

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

EşcinselİngiltereUyuşturucu
Görüş Bildir