Yıldız: Elektrik Faturasının Yüzde 8'i Kayıp Kaçak Bedeli

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Yıldız: 'Elektrik Faturasının Yüzde 8'i Kayıp Kaçak Bedeli'

Yıldız: 'Elektrik Faturasının Yüzde 8'i Kayıp Kaçak Bedeli'

Zaman'ın haberine göre soru önergesine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik faturalarının yüzde 8'inin kayıp-kaçak bedeli olarak ödendiği cevabını verdi. Yıldız, konuya örnekle açıklık getirdi: 53,56 liralık faturanın 4,40 lirası kayıp-kaçak bedeli olarak ödeniyor. Resmi verilere göre Türkiye'de bazı illerde kayıp-kaçak oranı yüzde 80'i geçti.

Alınan bütün önlemlere rağmen elektrikte kayıp-kaçak oranları artmaya devam ediyor. Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) verilerine göre; 2010'da TEDAŞ'a bağlı dağıtım şirketi bölgelerinde yüzde 18,6 olan kayıp-kaçak oranı 2011'de yüzde 24,1'e çıktı. Elektrik kayıp-kaçak kullanımında Şanlıurfa yüzde 81,6 oran ile ilk sırada, Hakkâri yüzde 74,9 ile ikinci ve Mardin yüzde 76,1 ile üçüncü sırada yer aldı. Kayıp-kaçak tüketiminde ise Şanlıurfa ilk, Diyarbakır ikinci, İstanbul ise üçüncü sırada yer alıyor.

Elektrik faturalarında son dönemlerde gizlenmeye başlansa da kayıp-kaçak parasını Türkiye'deki bütün aboneler ödüyor. Konu MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman'ın soru önergesiyle yeniden gündeme geldi. Büyükataman'ın "elektrik faturalarında kayıp-kaçak bedeli ve bu bedelin faturalarda gösterilmemesi" hakkındaki soru önergesini Enerji Bakanı Taner Yıldız cevapladı. Yıldız, cevabında aylık 150 kilovatsaat elektrik tüketen ve 53,56 lira fatura ödeyen bir abonenin 4,40 lira kayıp-kaçak bedeli ödediği bilgisine yer verdi. Bakan Yıldız'ın cevabına göre faturada diğer ödenen kalemler şöyle (Tek Terimli Tarife): Aktif enerji bedeli 30,69 lira, dağıtım bedeli 4,69 lira, KDV 8,16 lira. Faturanın geri kalan bölümleri ise TRT payı, iletim, sayaç okuma bedeli, Enerji Fonu, Elektrik Tüketim Vergisi, dağıtım bedeli, perakende hizmet bedeli olarak ödeniyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BursaDiyarbakırHakkariİstanbulMardinMilliyetçi Hareket PartisiŞanlıurfaTRTTaner Yıldız
Görüş Bildir