Yıldız: 'Çamaşır Makinelerini Gece Kullanabilirsiniz'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Çamaşır Makinelerini Gece Kullanabilirsiniz

Çamaşır Makinelerini Gece Kullanabilirsiniz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Kanuni yaptırım yok. Çamaşır makineleri epey sessizleşti. Gece kullanabilirsiniz'' dedi.

İSTANBUL

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı inisiyatifiyle enerji verimliliğinin sağlanması ve bireylere anlatılması amacıyla hazırlanan ''Enerji Hanım'' projesi, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

Kampanyaya destek veren tüm kamu ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür eden Yıldız, enerjinin, her ülkenin dışa bağımlı olması nedeniyle önemli bir problem olduğunu söyledi.

Yıldız, enerji sektörünün zaman zaman tehdit, zaman zaman da fırsat sunduğunu ifade ederek, nükleer, doğalgaz, petrol ve yenilenebilir enerji kaynakları gibi bütün enerji kaynaklarını kullanmaya gayret ettiklerini aktardı. Yıldız, ''Bu enerji türleri kadar hatta onlardan önemli olan ve 6. yakıt olarak kullanılan enerji verimliliği ve tasarrufunu ön plana almamız gerekiyor'' dedi.

Gece kullanın Yıldız, ''Tasarruf için elektriği gece kullanın diyorsunuz ancak bazı apartmanlarda çamaşır makinesini gece kullanmak yasak. Ne diyeceksiniz?'' şeklindeki soruya, ''Kanunla sistematize edilmiş bir yasak yok. Apartman yöneticileri ve sakinlerinin menfaatleri doğrultusunda refah seviyesini satın almak isteyenler var. Bunun hakkında kanuni bir yaptırım yok. Ancak artık çamaşır makineleri epey sessizleşti. Gece kullanabilirsiniz'' karşılığını verdi.

Enerji politikalarımızı güçlendirmeliyiz Toplantıda konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de ülkelerin kalkınma hedeflerine, sürdürülebilir büyümeye, rekabeti nasıl yöneteceğine bakılırken, o ülkenin enerji politikasının gözden geçirilmesi gerektiğini ifade ederek, ''2023 hedeflerine ulaşabilmek için bugünden enerji politikalarımızı her bakımdan, bütüncül bir bakış açısı içerisinde güçlendirmemiz gerekiyor. Büyük bir potansiyel var. Küçük adımlarla sanayide yüzde 20, ulaşımda yüzde 15, bina ve hizmet sektöründe yüzde 30 tasarruf beklediğimiz bir potansiyel var'' dedi.

Bakan Şahin, ''Özellikle ev hanımlarımızın bu konuda alacağı tencerenin tabanına bile dikkat etmesi, yemeği buzdolabına sıcak koymaması, buzdolabından çıkardığı yemeği oda sıcaklığına geldikten sonra ısıtması gibi çok basit tedbirlerin bile toplamda çok büyük bir sermayeye ve kazanca dönüşeceğini bilmemiz gerekiyor. Çalışan hanımların evimize bu bilinçle girmesi, ev hanımlarının da bütün gün evin işlerini planlarken kendi kendine 'bir dakika' diyerek söylediklerimizi evin içinde güncellemesi çok önemli'' diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Fatma ŞahinİstanbulTaner Yıldız
Görüş Bildir