Yıldırım: 'Terörden Zarar Gören 7 Merkez İçin 10 Milyar Liralık Yatırım Yapıyoruz'

 > 
47PAYLAŞIM

Diyarbakır'da yaptığı konuşmada 22 ili kapsayan ekonomi ve yatırım paketini açıklayan Başbakan Yıldırım, "terörden zarar gören 7 merkez için 10 milyarlık toplam tutar olan yatırım yapıyoruz." dedi. Bölge halkının terörden doğan zararlarının devlet tarafından karşılanacağını belirten Yıldırım ayrıca 23 ilde cazibe merkezlerinin yaratılacağını, bölgeye yatırım yapmak isteyen iş adamlarına devlet desteği sağlanacağını ve 67 bin yeni konut inşa edileceğini açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde, ''Doğu ve Güneydoğu Yatırım-Destek Hamlesi'' programında konuşma yaptı.

Yıldırım açıklamasında öne çıkan başlıklar şu şekilde;

 "Öncelikle terörden zarar gören 7 merkez için 10 milyarlık toplam tutar olan yatırım yapıyoruz. Sadece Diyarbakır Sur için 1.9 milyarlık yatırım yapıyoruz. Şırnak Merkez, İdil, Yüksekova, Cizre ve Silopi için 7.5 milyar yatırımı gerçekleştireceğiz. Bu arada hendek ve çukur siyasetinde vatandaşı, devletine karşı isyana çağıran, direnişe çağıran kanlı PKK terör örgütünün bu çağrısına kulak vermeyip, devletinin yanında yer alan bütün vatandaşlarımızı gönülden kutluyorum. Yapacağımız her iş, planlara projelere uygun olarak yapılacak. Bunun aksini söyleyenler, doğruyu söylemiyorlar. Sur içinde çok katlı binalar yapılmayacak. Hepsi yalan. Sur'un tarihi dokusunu gözümüz gibi koruyacağız. Çünkü Sur, Diyarbakır'ın en güzel tarihi mirasıdır. Turistik merkezidir. Ama o Sur'un altı mahallesini bu alçak PKK terör örgütü tarumar etti.

23 ilde cazibe merkezleri

Bölgeyi büyük yatırımlarla buluşturuyoruz. 23 ilde cazibe merkezleri oluşturuyoruz. Yatırım için araziyi bedava veriyoruz, ihtiyaç duyulan fabrikayı da devlet yapıp teslim ediyor.

Devletin ihtiyaç duyduğu ürünleri buradan alacağız. Yatırımcıya kamunun alım garantisini vereceğiz.

507 aile destek görevlisi ataması yapacağız. Kadınlara yönelik 186 adet meslek edindirme merkezi açacağız.”

67 bin konut ve 3 yeni stadyum

Batman’da 15 bin, Diyarbakır’da 33 bin, Malatya’da 25 bin kapasiteli stadyum yapıyoruz. 23 ilde 67 bin konut yapacağız.”

"Terör örgütüyle çözüm olmaz"

Büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Bu tehlike, ülkenin birliğinin beraberliğinin bozulması, Türkiye'nin bölünme gayretleridir. Asla ve asla buna pabuç bırakmayacağız. Operasyonlar, Türkiye'nin her karış toprağında 79 milyon vatan evladının her birinin gece gündüz, yaz kış gideceği, seyahat edeceği güvenlik şartları oluşuncaya kadar devam edecek. Çözüm mözüm yok. Çözüm millette, terör örgütüyle çözüm olmaz.

"Suriye'nin kuzeyinde yapay bir devlete asla geçit verilmeyecek"

DAEŞ, YPG, PYD terör örgütü ülkemize zarar vermeyecek hale gelirse o zaman tekrar geri döneriz. Aksi halde ülkemizin güvenliğini korumak, vatandaşımızın can ve mal emniyetini sağlamak bizim en önemli işlerimizden bir tanesidir. Bunun için gereken her türlü çalışmayı yapacağız. Uluslararası terör tacirlerine hizmet edecek bir projeye, Suriye'nin kuzeyinde yapay bir devlet kurulmasına asla ve asla geçit verilmeyecek."

'PKK terör örgütü değilse, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi kim katletti?'

Toplu temel atma töreninde de halka hitap eden Başbakan Binali Yıldırım, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "Her an sivil bir direnişe hazır olmalısınız" sözlerini sert ifadelerle eleştirdi ve şöyle konuştu:

"Diyarbakır'daki 6-7 Ekim olaylarında 53 tane masum kardeşimizi kanına girenin, onların ölümüne sebep olanların kim olduğunu biliyorsunuz. Akılları başlarına gelmemiş, şimdi yine vatandaşları sokağa çağırıyorlar, isyana çağırıyorlar. Vatandaş sokağa inerse siz kaçacak delik arayacaksınız. 15 Temmuz'da gördünüz, vatandaş sokağa inince ne olduğunu gördünüz. Şimdi siz vatandaşı sokağa çağırıyorsunuz. Diyarbakırlı sokağa iner ama ay yıldızlı bayrağı ile iner."

Demirtaş: ‘PKK'yı Terör Örgütü Olarak Tanımlamıyoruz’ - onedio.com
Demirtaş: ‘PKK'yı Terör Örgütü Olarak Tanımlamıyoruz’ - onedio.com

"HDP’nin Eş Başkanı Almanya’dan sesleniyor. Ne diyor biliyor musunuz? 'PKK terör örgütü değildir'. Peki PKK terör örgütü değilse, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi kim katletti? Dürümlü mezrasında masum aslan yürekli Diyarbakırlı 16 kardeşimizi kim katletti? Diyarbakır’da bomba patlatarak beş tane masum vatandaşı arabanın içinde diri diri kim yaktı? Diyarbakır’da önceki dönem milletvekilimiz Oya Eronat’ın fidan gibi evladını kim katletti? İşte PKK terör örgütü değildir diyenlere Diyarbakır’dan güçlü bir ses. PKK en alçak, en katil terör örgütüdür. Hiç merak etmeyin, bunların sonu yakındır. Bunlar çocuklarımızı asla dağa çıkaramayacaklar. Çünkü, daha çok yatırım yapacağız. Çocuklarımıza daha fazla gelecek hazırlayacağız. Bunların kirli amaçlarına erişmesine mâni olacağız." 

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir