Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yıldırım Hâlâ Mağrur Ve Mağdur...

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Yıldırım hâlâ mağrur ve mağdur...

Yıldırım hâlâ mağrur ve mağdur...

Bahariye Caddesini adımlıyoruz... Hava yaz sıcağına mola vermiş bir esintide akşama dönüyor... Birazdan tarihin en trajik sonlardan birini yaşamış 4. Osmanlı sultanı Yıldırım Bayezid operası başlayacak.

600 kişilik salon tıklım tıklım dolu. 2007 yılında restore edilen Süreyya Operası'nda tek sorun içeride bulunan hepi topu iki başörtülüye karşı "Bunların burada ne işi var" bakışı. Toplumsal olarak da onarımdan geçmemiz gerekiyor galiba. Neyse... Malum, 3. İstanbul Opera Festivali başladı. Bu kapsamda 16-18 Temmuz'da İtalyan Barok klasik müzik bestecisi Antonio Vivaldi'ye ait 'Yıldırım Bayezid Operası' sahnelendi Kadıköy'de.

Opera Yıldırım Bayezit'in hayatından esinlense de tarihî gerçeklerin birebir anlatımı değil elbette. Timur, Ankara Savaşı sonrası Bayezid'i mağlup ederek tutsak eder. Daha önceden Anadolu'ya gelen Timur, Trabzon Prensesi Irene'ye evlenme sözü vermiş olmasına rağmen, Bayezid'in kızı Asteria ile evlenmeyi arzu eder. Bunun üzerine Timur, Irene'yi Yunan müttefiki Andronicus'a bırakır. Fakat Andronicus da Asteria'yı sevmektedir. Yıldırım, kızının ihanetine çok kızar; ancak Asteria, ona, Timur'u evlendikleri gece bıçaklayacağını söyler. Ne var ki plan ortaya çıkar. Timur, Asteria'yı yanına köle olarak alır. Asteria, Timur'a hizmet ederken onu zehirlemeyi planlar; ancak Irene, tam zamanında uyarır. Timur, Irene'ye yeni bir evlilik sözü verir. Bu arada Yıldırım, kendini zehirler. Sahnenin burası Bayezid'in Ankara Savaşı sonrası bir rivayete göre yüzüğündeki zehri içerek intihar etmesine bir gönderme gibi duruyor. Asteria da Timur'un huzuruna çıkarak kendisini öldürmesini ister. Fakat Timur, Asteria'yı affeder, onu ve Yunan tacını Andronicus'a verir.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraEvlilikİntiharİstanbulYunanistanmüzik
Görüş Bildir