Yıldırım: 'Esad Geçiş Sürecinde Yer Alabilir'

69PAYLAŞIM

Başbakan Yıldırım, "Bu darbe girişimini başlatanlardan hesap sormamız lazım en ağır şekilde. Hukukun, adaletin emrettiği her türlü hesabı sormamız lazım." dedi.

Ayrıca Başbakan Binali Yıldırım, Suriye konusunda çok önemli açıklamalar yaptı. Yıldırım, Türkiye'nin Suriye'nin etnik olarak bölünmesine izin vermeyeceğini söyledi. Yıldırım, "500 bin kisiyi öldürmüş Esed Suriye'nin geleceğine taşınabilir mi? Amerika da Rusya da taşınamayacağını biliyor. Ancak istesek de istemezsek de Esed bir aktör. Suriye'nin geleceğinde yer alamaz ama geçiş döneminde olabilir" dedi. 

Başbakan Binali Yıldırım, teknoloji merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, "Türkiye, dünya demokrasi tarihinde hiçbir ulusa nasip olmayacak bir darbe girişimini, silahlı darbe girişimini, silahsız güçle, darbecilere darbeyi vuran bir ülkenin adıdır. Darbe yapmaya geldiler, darbeyi yediler, gerisin geri gittiler." dedi.

  • 'Darbe oldu. Olağanüstü Hal ilan ettik. İlk günden dedik ki Biz OHAL'i kendimize ilan ediyoruz, vatandaşa değil. Çünkü bu darbe girişimini başlatanlardan hesap sormamız lazım; en ağır şekilde.'

'Darbe girişimini başlatanların milletle ilişkisini kesmek için OHAL ilan ettik'

Darbe girişimini başlatanlardan en ağır şekilde hesap sorulması gerektiğinin altını çizen Yıldırım, şöyle konuştu:

'Hukukun, adaletin emrettiği her türlü hesabı sormamız lazım. Bu darbenin sebeplerini ortadan kaldıracak yapısal reformları, düzenlemeleri yapmamız lazım. Ve bu darbe girişimini başlatan terör örgütünün bütün bağlantılarını ortaya çıkarmak, devletle milletle ilişkilerini kesmek; bunun için OHAL'i ilan ettik. Ama iş alemimize dedik ki; 'Durmak yok yola devam.' Bir gün bile durmayacaksınız' dedi.

CHP ve MHP liderleri ile görüşecek

Başbakan Binali Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli ile Pazartesi saat 10.00’da bir araya gelecek. Görüşmenin Çankaya Köşkü’nde gerçekleşeceği öğrenildi.

"Esed geçiş döneminde olabilir"

Başbakan Binali Yıldırım, Suriye konusunda çok önemli açıklamalar yaptı. Yıldırım, Türkiye'nin Suriye'nin etnik olarak bölünmesine izin vermeyeceğini söyledi. Yıldırım, "500 bin kisiyi öldurmüş Esed Suriye'nin geleceginde tasinabilir mi? Amerika da Rusya da tasinamayacagini biliyor. Ancak istesek de istemezsek de Esed bir aktör. Suriyenin geleceginde yer alamaz ama geçis doneminde olabilir" dedi. 

  • Ajanslar
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir