Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AKP Başkanlık İçin Harekete Geçiyor, Meclis Onay Verse Dahi Referanduma Gidilecek

 > 
76PAYLAŞIM

Başbakan Yıldırım, MHP lideri Bahçeli'nin "AK Parti Başkanlık inadını sürdürecekse Anayasa taslağını TBMM'ye getirmelidir" sözlerine 'teşekkür ederek' yanıt verdi ve Anayasa teklifini en kısa sürede Meclis'e getireceklerini açıkladı. Yıldırım, "Meclis ister 367 ile kabul etsin, ister 330'la kabul etsin, her iki halde de son onayı millete götüreceğiz" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Genel Merkezi'nde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli salı günü partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada, "AK Parti Başkanlık sistemiyle ilgili inadını sürdürecekse, Anayasa taslağını TBMM'ye getirmelidir. Bizim tercihimiz parlamenter sistemin reforma tâbi tutulmasıdır. Ancak milletimiz aksini söylerse buna da diyeceğimiz herhangi bir şey doğal olarak bulunmayacaktır" ifadelerini kullanmıştı.

Bahçeli'ye teşekkür eden Yıldırım, teklifi en kısa sürede Meclis'e getireceklerini ve Meclis onay verse dahi referanduma gideceklerini açıkladı, şöyle konuştu:

'Son sözü millet söyleyecek'

"Sayın Bahçeli’nin bunu görmüş olması memnuniyet vericidir. Sayın Bahçeli’nin bu konudaki yol açıcı beyanatları cesaret vericidir. AK Parti olarak hazırız ve adımlarımızı derhâl atacağız. Sayın Bahçeli’nin bu çerçevedeki çağrısını aynen kabul ediyoruz ve kısa sürede Meclis’e yeni anayasa teklifimizi getireceğiz."

Yıldırım şöyle devam etti:

"Parlamenter sistemin Türkiye’nin dertlerine çözüm üretmediği bir gerçektir. Sürekli güçlü bir siyasi iradeyi oluşturacak, istikrarı kalıcı hâle getirecek bir sistem değişikliği Türkiye'nin vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. Bugüne kadar anlaşılan 60 madde başta olmak üzere, diğer eksik kalan maddeleri de AK Parti grubu hazırlayacak, yeni anayasa teklifimizi Meclis'e getirecek ve onayına sunacak. Meclis, ister 367 ile kabul etsin, ister 330'la kabul etsin, her iki halde de son onayı millete götüreceğiz. Son sözü milet söyleyecek."

Bugün referandum olsa ne derdiniz?

Evet
Hayır

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir