Yıkıntılar Arasında Barışı Aramak...

-

Hiçbir barış yoktur ki harabelerin altından filiz versin, hiçbir huzur bulamazsın ki yıkıntıların altından çıkıp gelsin. İnşa etmek için var olanı yıkamazsın, yıktığınla kalırsın. Barış hasat etmek için viraneye çevirdiğin yerlere nefret tohumu ekmiş olursun. 

Bu tabloya dön bir bak... Burası senin ülken, altında kalanlar senin insanın... Gidecek başka yeri yok kimsenin, sığınacak başka bir toprağı yok. Yıkıntıların altında kalan sadece Silvanlı, Surlu,i Cizreli değil, hepimizi gömüyorsunuz yavaş yavaş.

1. Bu fotoğraf gibiyiz aslında, net kurşun deliklerinin önünde puslu birer simayız hepimiz.

2. Kırılmış pencereden görünen manzaranın yanındaki duvarda bulunan top mermisi deliğiyiz.

3. Yangından arta kalan şeyiz biz.

4. Belki bugün yıkılmamış, ama yıkılmaya yetecek yaralarla dolu bedenlerimiz.

5. Bu fotoğraf gibi karanlık bir geleceğin arifesindeyiz aslında.

6. Ve böylesine yanıp kül olmadan az öncedeyiz.

7. Bu barikatın her iki tarafında ölen biziz.

8. Ne yapacağını bilmeyen bu insanlar bizden birer parça.

9. Savaştan çıkmış bu sokak içimizde yaşadıklarımızın küçük bir özeti.

10. Bu salon umutlarımız bizim, yok olmasına az kalmış.

11. Bu molozlar söyleyemediğimiz sözler... Yıkılıp dökülmüş yollara.

12. Burası girilmeyen bir sokak değil, bizim hayallerimiz, giremediğimiz.

13. Boş, harabe, paramparça edilen sadece bu evler değil, bizi de yıkıyorlar.

14. Bu hendekler bizim mezarlarımız aslında, içine düşmemizi bekleyen.

15. Ve anlatılamayan bu acı, üzüntü, keder hepimizden artanlarla birikiyor.

16. Ateşin isi duvarları kaplayıp kararttıkça kalbimiz de kararıyor.

17. Harç karmak, inşa etmek için gereken kum çuvallarını savaşa döküyoruz.

18. Hep karanlığa, bilinmeze bakıyoruz.

19. Bu bomboş yollar.

20. Bu yıkıntılar.

21. Bu delik deşik olmuş duvarlar hep bizi anlatıyor.

22. Bize, bizi göstermeye çalışıyor.

23. Ama anlamıyoruz.

24. Yanan, yıkılan, harabeye dönen her binanın altında biz kalıyoruz.

25. Göğe yükselen her duman bir imdat çığlığı.

26. Bir yakarış oluyor.

27. Binalar yıkılıyor.

28. Biz göçüyoruz.

29. Yıkıntılar arasında...

30. Harabeler içinde...

31. Mermi kovanları arasında...

32. "Barış" arıyoruz.

33. Bulamayacaksın, bulamayacağız. Hiçbir Barış yoktur ki yıkıntıların altından filiz vermiş olsun.

34. Kazananı olmayan bir girdabın içinde dibe sürükleniyoruz, farkına var artık!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
elif2121

Burada yaşamadan bilemezsiniz günde onbinlerce helikopter sesini duymanın,akşam uyurken silahların bomba seslerinin tükenmek bilmediğini,çocuklarımızı okula göndermek için çekinmemizin ne demek olduğunu...

Gizli Kullanıcı

Kendinden olmayanın ölümünü dilemek nasıl bir gaddarlıktır? Kimliğinde doğum yerinin ne yazdığının ne önemi olabilir ki? Doğu ve batı arasındaki en büyük fark bu. Batı acıyı seyreder, doğu acıyı yaşar. "Ama hendekler" demesin kimse. Her yerde, her yorumun altında aynı cümleler... "Hendekler" Tutarsız ve öğretilmiş düşmanlık bu. Birileri düşman olun istiyor. Kışkırtıyor sizi durmadan. Ama diğer tarafta bir coğrafya alev alev. Yanan herkese terörist(!) diyorlar.

Gizli Kullanıcı

Önce bir adabını düzelt. Ulan falan? Çok güzel kavga ediyorsunuz klavyelerinizin başında. He kaçak elektrik konusuna da gelince, doğuda bulundun mu bilmem ancak elektrik orada bir gün varsa 3 gün yok. Burada kaçak kullanım bedelini batının faturasına yansıtan çok masum öyle mi? ya da asgari ücreti açlık sınırının altında tutanlar ak kaşık sanırım. Evinin duvarı yıkılan bir çocuğa anlat bu dediklerini. şaşkın şaşkın bakar yüzüne. "Ben seninle aynı otobüse hiç binmedim" der. hatta der ki, "ben haftalardır sokağa çıkamıyorum".. bana değil, onlara anlatmayı dene. Çok güzel kavga ediyorsunuz. Devlet üstün hizmet madalyası verecek hepinize.

noktahayat

Kürt kökenli (hatta zaza) bir TÜRK vatandaşı olarak dayatılan , inandırılan , sözde Kürt halkının sesi olduğunu idda eden siyasal oluşumun zerre kadar samimiyetine inanmıyorum. Biz kökenimizi değiştiremeyiz ama inancımız bizimdir. İnanmak irade ile mümkündür. Ben yapılan siyasi çözüm süreci dayatmasını , Apo denen piçin "sayın" olmasını , dağdan inen teröristin davulla zurna ile karşılanmasını unutmuyorum , unutamıyorum. TÜRK olmak ve TÜRK doğmak bu ülkede yaşamanın bu ülkeyi bölmekten geçmediğinin farkındayım. İnançlarınızın siyasal ve politik oyunlara alet olmasına sadece siz karar verirsiniz. Bundan ötürü inandığım savunduğum tek şey ATATÜRK'ün dediği gibi NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE olacaktır.

istanblue34

Aşağıdaki özgürlük meraklılarına sesleniyorum kürtlere ! .Siz istanbula izmire rahatlıkla gelebiliyoken neden biz diyarbakıra hakkariye rahat rahat gelemiyorum.Benim öğretmen ablam polis ağabeyim zorunlu görevde neden evlerine tehtid mesajı alıyolar.Siz batıda yaşarken öylemi tehtid ediliyosunuz.Bırakın bu mazlum ayakların nankörler HAİNLER.Sizin tek istediğiniz toprak almak.Toprağımızı alacaksınızda ne olacak sanıyomusunuz özgürce yaşıyabiliceksiniz.Sizden önce apo ermenilere söz verdi,israile söz verdi siz onların sömürgesi gölgesi altında yaşayacaksınız.Beter olun !

istanblue34

sen sokağa hendek kaz bomba yerleştir asker götünü patlatınca barış iste sdfgsdfgsdfg.Oradaki apoya oy veren masum halkı apoları hdp leri kurtarsın.

Görüş Bildir