Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yıkılma Haberleriyle Gündeme Gelen Kamp Armen'de Neler Oluyor?

 > -

1915 sonrasında Anadolu'da Ermeni okulu kalmayınca, Anadolu'daki Ermeni yetimlerinin gönderildiği Tuzla'daki bir yetimhane Kamp Armen. Tuzla Çocuk Kampı olarak da biliniyor.

Ermeni yetimlerin kendi elleriyle yaptığı bir yetimhane

Hrant Dink ve Rakel Dink de kampı kuran Ermeni yetimlerdendi

2007 yılında suikasta kurban giden Agos gazetesi genel yayın yönetmeni Hrant Dink ve eşi Rakel Dink de bu yetimhanede büyümüşlerdi

Şimdiyse yıkım tehlikesiyle karşı karşıya

Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’nın satın aldığı kamp arazisi, 1936 Beyannamesi gerekçe gösterilerek, çocukların emeğiyle inşa edilen tesisiyle birlikte, devlet tarafından ilk sahibine iade edilmiş ve kampa el koyma süreci, Yargıtay’ın 1987’de yerel mahkeme kararını onaylamasıyla tamamlanmıştı. 2011 yılında Vakıflar Kanunu’nda yapılan değişiklikle azınlık vakıflarının el konan mülklerinin iadesi süreci başlayınca, Tuzla Çocuk Kampı için de Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne (VGM) başvuru yapıldı.

 Ancak VGM, Tuzla Kampı’nın satışının hukuki olarak iptal edilmiş olmasını gerekçe göstererek, dosyayı ‘el konmuş mülk’ olarak değerlendirmedi ve bu sebeple kampın iadesi ya da tazminat ödenmesi söz konusu olmadı. Kampın kağıt üstündeki sahibi de geçtiğimiz ay kampın yıkımına başladı.

Yıkımı protesto edenler kampı hiç yalnız bırakmadı

Kamp'ta geceleri dahil tüm gün kalan insanlar var. Bunun yanısıra devam eden atölyeler, etkinlikler ve konserler de var.

Yıkım bir ay için durduruldu

Süreci sorunsuz geçirmek isteyen mülk sahibi, toplumsal muhalefete karşı kampın yıkımını bir ay için durdurdu. Ancak bir ay sonra yıkımın gerçekleşeceğini söyledi

Kamp Armen'de günler nasıl geçiyor?

Tanıdık simalar ve siyasiler de kampa ziyaretlerini sürdürüyor

Kamp Armen'in yıkılmaması için destek tweetleri de gelmeye devam ediyor

Kamp Armen'e insanları çağırmak için eğlenceli capsler de hazırlandı

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
onedemiyoki

Oraya rezidans yada avm yapılmaz , o yüzden kimse yıkmaz merak etmeyin ama çevresinde çok ağaç var onlara dikkat!

cnsfrd

evet yazıda gereginden fazla Ermeni vurgusu var. bu mevzu ile bu yerin ilişksini çözerseniz bu işleri çözersiniz. Türkiye'de çok değişiklik olduğunu sanıyoruz hala.

ramazan-erdogan

İyice Türk düşmanlığına basladınız sizde bi tarafda k*rtleri yüceltme diger tarafda ermenılerı ne yapmaya calısıyorsunuz ha bu arada o kamp ermanı zıyaret edenlerden bellı zaten nasıl bır yapıya sahıp oldugu

Gizli Kullanıcı

bunun milletten çok insanlıkla ilgisi olduğunu düşünüyorum

ramazan-erdogan

milletden çok insaklıkla ilgisini bırakta bunun üzerinden siyasi çıkar saglamaya çalısanlara bak

Görüş Bildir