Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YGS Sona Erdi, Soruların %20'si Açıklandı

Anasayfa > Gündem

Yükseköğretime Geçiş Sınavı sonra erdi. Sınav sorularının rastgele seçilen yüzde 20'si ÖSYM'nin resmi sitesinden erişime açıldı.

Soruları görmek için tıklayınız

YGS, Türkiye'de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da, 171 sınav merkezinde 6 bin 853 bina, 109 bin 307 salonda, 314 bin 861 görevliyle gerçekleştirildi. Saat 10.00'da başlayan sınav, 160 dakika sürdü. YGS için 2 milyon 46 bin 583 aday başvurmuştu.

YGS'de, Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen ortak müfredata dayalı Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testi yer aldı. YGS'de öğrencilere Türkçe'den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru soruldu.

-Sonuçlar internetten duyurulacak

2015-YGS'de sorulan soruların (160 soru) alanlar gözetilerek rastgele seçilen yüzde 20'si (32 soru) tüm adayların ve ilgililerin erişimine ÖSYM'nin internet sitesinden açıklandı.

Soruların geri kalan yüzde 80'i de sınav sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra, 10 gün süreyle, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi (ais.osym.gov.tr) üzerinden adayların T.C. kimlik numaraları ve kişisel şifreleriyle adayların cevap kağıdı görüntüsü, cevap anahtarıyla birlikte adayların kişisel bilgi edinme amaçlı erişimine açılacak.

Bu sorulara ait telif hakları bedelli ya da bedelsiz olarak hiçbir kişi veya kuruluşa devredilmeyecek ve bu soruların kişisel ya da toplu her türden paylaşımı (basımı, yayımı, dağıtımı) yasak olacak, paylaşanlar hakkında 5846 sayılı Kanun kapsamında yasal işlem başlatılacak.

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar, YGS sonuçlarını, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek.

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar isterlerse LYS'ye başvurabilecek. LYS'ye başvurular, 8-21 Nisan'da alınacak.

Muhabir: Selma Kasap | AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
5
4
4
3
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Sınava girecek kardeşlerimize başarılar diliyorum.

Barış Akyol

Okulun önüne gelmiştik babam çok heyecanlıydı ''emin misin oğlum?'' diye sordu.Cevap bile vermedim ceketimi çıkartıp babama verdim.Hızlı adımlarla sınıfıma g... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

aqlayan beyan.

bootstrap will

Ben de giriyorum, çok eğlenceli oluyor.