Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YGS mi önemli LYS mi?

10PAYLAŞIM

YGS mi önemli LYS mi?

YGS KAPIDA! SINAV GERÇEĞİNİN ARTIK KAÇINILMAZ OLDUĞU BU ZAMANLARDA YGS Mİ ÖNEMLİ LYS Mİ SORUSU ÖĞRENCİLERİN AKLINDA SÜRELİ BİR SORU İŞARETİ OLARAK DURUYOR. Kimimiz YGS’de iyi bir performans ile LYS’yi garanti altına almayı planlarken kimimiz ise ikinci bir şans için LYS’ye umut bağlıyoruz.

Üniversite sınavlarının yaklaşması ile hepimizin aklını karıştıran en önemli sorulardan biri YGS mi önemli LYS mi, oluyor. Kimimiz YGS’de iyi bir performans ile LYS’yi garanti altına almayı planlarken kimimiz ise ikinci bir şans için LYS’ye umut bağlıyoruz.

Her ne kadar durum ÖSYM tarafından çok açık bir şekilde belirtilmiş olmasına rağmen internette dolaşan çeşitli yorumlar kafa karıştırıyor.

ÖSYM kılavuzunda da belirtildiği gibi ham puan oluşumunda YGS’nin etkisi %40, LYS’nin etkisi ise %60 seviyesindedir. Bu da demek oluyor ki 500 ham puanın 200’ü YGS’den 300’ü LYS’den gelecektir.

Ek puanları saymazsak (TÜBİTAK başarısı, vs. gibi) 560 üzerinden olan yerleşme puanı okul puanı puanının (diploma puanı) ham puana eklenmesi ile oluşmaktadır. Dolayısıyla YGS’nin yerleştirme puanına etkisi %35.7, LYS’nin yerleştirme puanına etkisi %53.6 ve diploma puanının yerleştirme puanına etkisi %10.7’dir.

Tabi iş sadece YGS mi önemli LYS mi önemli diye sormakla bitmiyor. Her iki sınavda da testlerin ve konuların ağırlıklarına göre stratejik olarak çalışmakta fayda var.

MF, TM ve TS puanları hakkındaki detaylı analizler için yazımızın devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir