Yeşilliklerin Efendisi 45 Yaşına Girdi! 20 Madde ile Snoop Dogg'un Dopdolu Hayatı

-

Toplumumuza ters düşecek her şeyin temsilcisi, bayrak sallayanı olmasına rağmen çok sevildi. Çünkü onda şeytan tüyü var adeta!

Snoop Dogg Efendi bugün itibariyle 45 yaşında...

45 yıla sığdırdığı mücadeleyi, macerayı, dramayı ve eğlenceyi sizler için derledik.

"Siyahi kültüründe böyledir; bazı çocuklara hayatları boyunca üstlerine yapışacak lakaplar takılır. Bu lakaplar, gerçek isimlerini bile bastırır. Ben de bu vakalardan biriyim işte!"

Snoop Dogg'un gerçek ismi Calvin Cordozar Broadus. Ona "Snoop" ismini takan ilk kişi annesiymiş, onu şirinliği dolayısıyla "Snoopy"ye benzetiyormuş çünkü!

Üç erkek kardeşin ortancası olarak doğmuş, üvey babası ve annesiyle büyümüş. Gerçek babası ise Vietnam gazisi olarak hayatlarına neredeyse hiç dahil olmamış. Babasının da müzisyen olduğunu bilmekte fayda var; müzik, Snoop Dogg'un kanında olan bir şey! Kendisi, evet siyahi bir Amerikalı fakat kanında 1/4 oranında Kızılderililik de var!

"Okulun palyaçosu gibiydim. Sanırım ilgi çekmeyi seviyordum."

"Bir sürü piyese ve oyuna katıldım, annem oyunculuklarımı çok destekledi. Başka biri olmayı eğlenceli bulmuştum. Bu yüzden 'Snoop Dogg' karakterini yaratmak kolay oldu."

Siyahi mahallesinde yani gettoda büyümüş olmasına rağmen eğitim açısından oldukça aktif bir çocukluk geçirmiş. Müzikal kariyerinin başlangıcı olarak da kiliseyi gösterebiliriz, zira Snoop Dogg çocuk yaşında kilise ayinlerinde piyano çalmaya ve şarkı söylemeye başladı!

Kim bilebilirdi ki ileride yapacağı müzik "kilise" tarzından çok ama çok uzak olacak?!

"İnsanların anlamadığı şey şu: Siyahi bir çocuk için çeteye katılmak kötü bir şey değildir. Çeteye katılmak iyidir, sandığınız gibi bir sorun yoktur."

"Gettoda büyüyorsan zaten tüm ailen çetenin içindedir. Arkadaş gruplarının kendisi "çete"dir. Biz çete olarak her gece insan öldürmüyorduk. Sadece sokakta takılıp iyi zaman geçiriyorduk."

Elbette ki gettoda büyüyen siyahi bir genç olarak Snoop Dogg ne kadar yetenekli ve parlak bir çocuk olursa olsun, sokaklara düştü! Kilisede piyano çalmaktan, çetelere geçiş yaptı. Uyuşturucu muhabbeti de bu noktada başladı.

"Bazen kaybetmek başınıza gelen en iyi şeydir. Size hangi yolun yanlış olduğunu gösterir."

Çete, sokaklar ve uyuşturucu konseptli gençlik hayali elbette ki uzun sürmedi. Liseden mezun olduğu gibi üzerinde kokain bulundurmaktan 3 yıllık hapis cezasına çarptırıldı. Bu süre içerisinde kendisine çevre edindi.

"Gangsta" bir rap müzik sanatçısı için zaten hapse girmek bir çeşit rütbe atlamak gibi bir şeydi! Hapisten çıktıktan sonraki beş yıl boyunca da ufak tefek suçlardan sürekli cezalar alarak, kısa süreli hapis ziyaretlerinde bulundu.

"Biz siyahilerin ortamı böyledir: Bizi, biz yapan insanları asla unutmayız. Her zaman haklarını veririz. Vefalıyız."

Hapisten çıktıktan sonra müzikal anlamda keşfedildi. Elbette ki Dr. Dre tarafından!

İlk albümü büyük başarı yakaladı. Hip hop'ın yükselişine denk gelen dönemde sıkı dostluklarla yoğrulmuş projeler ve albümler, Tupac ve Puff Daddy başta olmak üzere piyasanın en güçlü isimleri arasındaki gerginlik, skandallar, suçlamalar, dedikodular derken dönemin en çok konuşulan isimlerinden biri haline geldi.

Şarkı sözleri de genelde şiddet, çeteler ve sokaklar üzerineydi. Tupac'ın en yakın arkadaşı olmasına rağmen, aynı konsepti daha yumuşak kullanan Tupac'a kıyasla çok daha agresifti.

Hatta bazen o kadar ileri gidiyordu ki; piyasanın en kadın düşmanı rapper'ı olduğu söyleniyordu. Snoop Dogg bu ithamlardan rahatsız dahi olmuyordu. Ta ki bir kız çocuk babası olana kadar...

"Kadınlar artık seslerini çıkarabilecek duruma geliyor. Kadınlar güçleniyor. Güçlendikçe de seslerini çıkarıyorlar ve seslerini çıkardıkça toplumdaki yanlışları düzeltmeye başlıyorlar. Açıkçası, eskiden bu konuları önemsemezdim. Ama artık anlıyorum, çünkü benim de bir kızım var. Kızım doğmadan önce, anlamayı bile denemiyordum."

Kadınlar hakkında ileri geri konuşmasına rağmen, kendisi liseden beri tek bir kadına aşık olduğunu iddia ediyor!

Snoop Dogg, lisede aşık olduğu Shante Taylor ile 1997 yılından beri evli!

Lakin eşini o kadar çok kez aldattı ki, Shante en sonunda dayanamayarak 2004 yılında boşanma davası açtı. Snoop Dogg, "etme eyleme, affet" demiş olmalı, zira 2008'de yeniden evlendiler.

Aşk hayatını bırakıp, Snoop Dogg'un karanlık "gangsta" hayatına geri dönelim: Tupac ilk albümünü çıkardığı sırada kavgalı olduğu bir çete üyesini öldürmekten de suçlandı.

Fakat yeterli kanıt bulunamadığı için hapis cezası almadı. İlerleyen zamanlarda da defalarca uyuşturucu ve silah taşımaktan, çevreye rahatsızlık vermek ve vandallıktan tutuklandı; her seferinde de şartlı tahliye ile salındı.

Snoop Dogg'un Norveç'e ve Avustralya'ya girmesi yasak!

"Mesleğin sadece Mc Donalds'da hamburger köftesi kızartmak olsa bile, en iyisini yap. En iyi hamburger köftesi yapan ol. İşini en iyi yapan olmalısın!"

Tupac'in ölümünden sonra piyasanın dengelerinde değişmeler oldu, sıkı dostluklar ve "çeteler" de karışmaya başladı. Yeni dönemle beraber Snoop Dogg kendisini tamamen müziğe verdi. Sadece rapper olarak değil, işin mutfağına da inerek plak şirketinde, hatta medikal marihuana satışına kadar her alana elini attı.

"Eğer üniversite mezunu değilsen, insanlar sana aptalmışsın gibi davranıp, seninle dalga geçmeyi severler."

"Ben hiç üniversiteye gitmedim ama mantık her şeyden üstündür; ben sokaklarda kokain sattım."

Zaman içerisinde daha yumuşak bir ruh haline bürünmeye başladı; şarkı sözleri artık polisleri nasıl öldürmek gerektiği üzerine değil, eğlence ve esrar üzerineydi.

Zaten piyasanın en güçlü adamlarından biri haline geldiği için, kanıtlamaya çalıştığı bir şey de kalmamıştı. Yaşlandıkça duruldu, olgunlaştı.

Sadece "barış" istediğini açıkladı. Artık öyle sert bir gangsta değildi, protest tavrını barışcıl yürüyüşlere ve eylemlere katılarak göstermeye başladı.

Siyahi gençlere uygulanan sistematik polis şiddeti ve ırkçılık konularında hassasiyetini asla kaybetmedi; sadece tepkisini gösterme yöntemlerini değiştirdi. Ne de olsa artık barışçıydı Snoop Dogg...

"Barış" demişken... 2009 yılında İslam dinine geçti, İslam Birliğine katıldığını açıkladı.

"İslam Birliği" de Müslüman Siyahi Amerikalıların cemiyetinin ismidir.

Lakin bu ruhani yolculuğunda henüz aradığını bulamamış olmalı ki, 2012 yılında Rastafaryan olduğunu açıkladı. İsmi Snoop Dogg, artık Snoop Lion oldu.

Müziği de kişisel gelişimi doğrultusunda değişiyordu. Raggae albümü Reincarnated'ı çıkardı ve "Hep söyldiğim gibi, ben Bob Marley'in reenkarne olmuş haliyim" dedi.

Lakin kendisine önderlik eden ve "Lion" ismini veren Jamaikalı ünlü Raggae sanatçısı Bunny Wailer, Snoop Lion'ı rastarfari kültürüne destek olmadığı ve hatta zarar verdiği gerekçesiyle kınayınca; Snoop, bundan sonra dini meselelerini sadece kendisine saklayacağını söyledi. Bu sebeple, bir daha din değiştirdi mi bilemiyoruz!

Kendisinin iki oğlu ve bir kızı var. Liseden beri aşık olduğu eşine de bir şekilde kendisini affettirdi, müzik piyasasının efsanevi bir ismi olarak mutlu mesut yaşıyor.

Allah uzun ömürler versin diyoruz.

İyi ki doğdun Snoop Dogg!

Onedio Gıybet'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
seiya-tomoe

Cidden adamda şeytan tüyü var.Garip bir şekilde kendisini sevdiriyor :)

leticia-yuno

Doğum günün kutlu olsun yeşil tanrı-çağağsdjaudbahbh Bu arada Wiz Khalifa çok yakışıklı bi beyfendidir kendisini hep Devin olarak bildik biz :3

vladimir

Galatasaraylı olduğunu da belirteydin iyidi editör hanım

kullanici-adi-cihan

"Bazen kaybetmek başınıza gelen en iyi şeydir. Size hangi yolun yanlış olduğunu gösterir." Duyduğum en güzel söz :)

bunakkaptan

Fuck him...a nigger always a nigger..

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriNorveçPolisUyuşturucuaşkkadınlarmüziktahliye
Görüş Bildir