Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeşilçam'ın Emektar Sanatçısı Halit Akçatepe Son Yolculuğuna Uğurlandı...

 > -
Abone ol

Yeşilçam'ın büyük emektarı Akçatepe için Caddebostan Kültür Merkezi'nde tören düzenlendi. Akçatepe’nin Türk Bayrağı’na sarılı tabutu son kez sahneye çıkarıldı ve "Unutmayacağız" yazısıyla bir fotoğrafı perdeye yansıtıldı. Törene Halit Akçatepe'nin çok sayıda seveni ve sanatçı dostu katıldı.

Düzenlenen törenin ardından Üsküdar'daki Şakirin Camii'nde cenaze namazı kılınan Akçatepe Karacaahmet Mezarlığı'nda defnedildi.

Ebru Akçatepe: 'Babamla ilk kez aynı sahnedeyim'

Ailesinin sanatçı bayrağını bir tiyatrocu olarak kendisinin taşıyacağını söyleyen Ebru Akçatepe, " Babamla bugün ilk kez birlikte aynı sahnedeyiz. Oysa daha önce bunu yapabilirdik. Ben onun izinden yürüyerek tiyatrocu oldum. Ailemizin sanat bayrağını taşıyorum .Yakın tarihte bir Halit Akçatepe gecesi düzenleyecektik. Bu sahnede düzenleyecektik. Birçok filmde canlandırdığı talihsizlik karakter, geleneksel şansızlık onu gerçek hayatında da geldi buldu. İşte CKM'deyiz. Babam ve ben, aynı sahneyi paylaşıyoruz. Hayatının final sahnesi de filmlerindeki gibi hüzünlü ve buruk. Arkasında temiz bir geçmiş bırakarak gidiyor. İyi bir insan, iyi bir sanatçı, iyi bir baba. Bir evlat olarak diyorum ki; bu miras da bize yeter"diye konuştu.

Erol Evgin: 'Son ziyaretimde yarım saat gülmüştük'

CNN Türk canlı yayınında Fulya Öztürk’e konuşan Erol Evgin Halit Akçatepe için şunları söyledi:

Birlikte renkli dünya adlı bir film çekmiştik. Turnelerde sahneleri kulisleri paylaşmıştık. Adam gibi adamdı Halit. Çok iyi usta bir sanatçıydı. İnsan olarak da çok değerli bir insandı. Hayata mizahla karşı durmuş hayatın zorluklarına mizahla göğüs germiş bir insandı. En son ziyaretimde zor konuşuyordu ama yarım saat gülmüştük. Gülüp eğlendik birbirimize sarıldık.
Karadeniz’de yıldızlar yağsın diye bir söz vardır. Işıklar yağsın üzerine nurlar içinde yatsın. Halit’i kalbimize sakladık. Dostlarımız arkadaşlarımız bir bir gidiyor.

Emektar oyuncunun naaşı Üsküdar'daki Şakirin Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda defnedildi

Geçtiğimiz yıl rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan ve aralık ayında kısmi felç geçiren Halit Akçatepe'nin İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği açıklanmıştı

Sinema yazarı Atilla Dorsay "Son 1-1,5 yıldır kimseyi kabul etmeden felçli bir şekilde yatıyordu. Gidemedik, ziyaret edemedik. Gidenlerin arkasından konuşuyoruz böyle..." dedi.

Ölüm nedeni kalp krizi olarak açıklandı

Halit Akçatepe'nin ölümüyle ilgili hayatını kaybettiği hastaneden açıklama yapıldı.

İç hastalıkları uzmanı Dr. Osman Arıkan, Akçatepe'nin saat 13.55'te hastanenin acil servisine getirildiğini ve yapılan 45 dakikalık müdahaleye rağmen saat 14.40'ta hayatını kaybettiğini söyledi.

Arıkan, "Ölüm nedeni görünüş itibariyle kalp ve solunum durması. Ani bir kalp krizi olduğu görülüyor" şeklinde konuştu.

Akçatepe kimdir?

1 Ocak 1938'de Üsküdar'da doğan Akçatepe, ilkokulu Refik Halit Karay Mektebi'nde okudu. 

İlk filmini 1943'te 5 yaşındayken çekti. 

Saint Benoit Fransız Lisesi'nden mezun oldu. 1959'da Anıtkabir'de 1,5 yıl askerlik görevini yaptı. 

1963'te Yasak, Gündoğarken, Semaya Baktım Seni Gördüm filmlerini çekti.

1972'te Tatlı Dillim filmiyle şöhreti yakaladı.

1973 yılında rol aldığı ve yönetmenliğini Ertem Eğilmez'in üstlendiği "Canım Kardeşim" Türk sinemasının en iyi dramlarından biri olarak kabul edilir.

1975'te Hababam Sınıfı adlı filmindeki "Güdük Necmi" tiplemesiyle Türk sinemasına adını yazdırmıştır.

Yüzlerce filmde rol aldı, Türk sinemasının 73 yıllık emekçisiydi...

Hababam Sınıfı, Üç Arkadaş, Tatlı Dillim, Lüküs Hayat, Bizim Aile, Üç Ahbap Çavuşlar, Köyden İndim Şehre, Salak Milyoner, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Bir Dağ Masalı, Süt Kardeşler gibi çok sayıda yapımda rol aldı.

Kızı Ebru Akçatepe kısa süre önce toplu aile fotoğrafı paylaşarak, Halit Akçatepe'nin sağlık durumunun daha iyiye gittiğini duyurmuştu.

'Benim ne kadar çok sevildiğimi cenazemde göreceksiniz...' demişti...

Akçatepe'nin ölümü büyük üzüntü yarattı, ardından veda mesajları yağıyor...

Kaybettiğimiz Usta Oyuncu Halit Akçatepe'nin Canlandırdığı 13 Unutulmaz Karakter - onedio.com
Kaybettiğimiz Usta Oyuncu Halit Akçatepe'nin Canlandırdığı 13 Unutulmaz Karakter - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir