Yeşilay Bu Kez Kanyon'a Tepki Gösterdi

 > -

Yeşilay Bu Kez Kanyon'a Tepki Gösterdi

Yeşilay Bu Kez Kanyon'a Tepki Gösterdi

Kanyon Alışveriş Merkezi'nde bir firmanın stant açarak birçok kişiye alkol servis etmesine Yeşilay'dan tepki geldi. Türkiye Yeşilay Cemiyeti, daha önce de alkol firmalarının bu tür etkinliklerle gençleri hedef aldığı gerekçesiyle İstanbul Valiliği'ne başvurarak festivale verilen iznin iptal edilmesini istemişti

Kanyon Alışveriş Merkezi;nde bir firmanın stant açarak, aralarında 8-9 yaşında çocukların da olduğu birçok kişiye alkol servis etmesine Yeşilay’dan tepki geldi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, toplum sağlığı açısından olayın son derece üzüntü verici olduğunu belirterek, işletmeleri sorumlu davranmaya davet etti. Avrupa Alkol Politikaları Birliği'nin, alkol bağımlılığını önleme konusunda önerdiği, kanıta dayalı müdahale yöntemleri arasında yer alan “alkole ulaşılabilirliğin kısıtlanması”nın önemli unsurlardan biri olduğuna değinerek yapılan etkinliğin bu ilkeye aykırı olduğunu bildirdi.

‘GENÇLERDE ALKOL KULLANIMININ EN ÖNEMLİ SEBEBİ MERAK’

Kanyon Alışveriş Merkezi’nin bu olaya son vererek kamuoyu tepkisi paralelinde duyarlı bir yaklaşım gösterdiğini vurgulayan Karaman şunları kaydetti:

“Ülkemizde gençlere içki satışı yaşı kanunlarımızca düzenlenmiştir. Ayrıca çocuk ve gençlerde alkol ve madde kullanımında en önemli nedenin 'merak' olduğu pek çok araştırma ile saptanmıştır. İnsanların aileleri ile vakit geçirmeye geldiği böyle bir ortamda herhangi bir kontrole gerek duymadan bu tip bir etkinlik düzenlemek, sorumluluklarının farkında olmamaktır.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbul
Görüş Bildir