Yerli Mısır Patlasın, Gdo'lu Mısır Çatlasın

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Yerli Mısır Patlasın, Gdo'lu Mısır Çatlasın

Yerli Mısır Patlasın, Gdo'lu Mısır Çatlasın

Buğday Derneği, %100 Ekolojik Pazar üreticileriyle birlikte tohumlara özgürlük için Tohum Takas Ağı Kampanyası’nı Şişli %100 Ekolojik Pazarda, yerli mısır patlatarak tanıttı.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, 3 Kasım Cumartesi günü Şişli %100 Ekolojik Pazarda gerçekleştirdiği, yerli mısır patlatma etkinliğiyle atalık tohumların yaygınlaştırılması için Adım Adım Oluşumu ile başlattığı Tohum Takas Ağı Kampanyası’nı tanıttı. “Yerli mısır patlasın, GDO’lu mısır çatlasın” etkinliğinde GDO tehdidine dikkat çekildi.

Yerli türlere bulaşma riski bulunan GDO’lar, sadece sağlığımızı değil, gen kaynaklarımızı da tehdit ediyor. Yerli tohum çeşitleriyle yetiştirilen ürünlerin besleyici değerinin daha fazla olduğuna dikkat çeken %100 Ekolojik Pazarlar Koordinatörü Batur Şehirlioğlu, “Mısır, dünyada GDO’lu üretimde liste başındaki ürünlerden biri. Biz, mısır ihtiyacının yüzde 92’sini karşılayabilen bir ülkede yaşıyoruz ve mısırı ihraç etmek yerine yerli türlerden üretimimizi yaygınlaştırarak kendimize yetebilecek durumdayız. Bu sadece mısır için diğer pek çok gıda türü için de geçerli” diyor.

Hibrid tohumların tescillendiği, uluslararası şirketlerin GDO’lu tohumlarının patent yasalarıyla korunduğu günümüzde, yerli tohumlardan üretilen ürünleri satın almak, bu tohumları eken çiftçiyi desteklemek anlamına geliyor. “Yerli tohumların üretimi, paylaşımı yaygılaştırılmalı” diyenler, 3-4 Kasım’da %100 Ekolojik Pazarlarda buluşarak, Buğday Derneği’nin Tohum Takas Ağı Kampanyası’na destek veriyorlar. Pazar müdavimleri “Yerli mısır patlasın, GDO’lu mısır çatlasın” etkinliğinde hem eğlenceli bir hafta sonu geçiriyor, diğer yandan da sağlıklı alışverişi ve yerli tohumları destekliyorlar.

Tohum Takas Ağı Projesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için bu linkini tıklayabilirsiniz.

Haberin Tamamı İçin:

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Mısır
Görüş Bildir