Yerel Seçimlerin Önemi / Mahmut Övür

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yerel Seçimlerin Önemi

Yerel Seçimlerin Önemi

Yerel seçimlerin 2013'e alınmasına artık kesin gözüyle bakılıyor. Büyük olasılıkla da 27 Ekim'de yerel seçimler olacak.

Erkene alınmasının en önemli nedeni hiç kuşkusuz daha önce de yazdığım gibi bu seçimlerin bir test seçimi olması...

Cumhurbaşkanlığına, genel seçimlere hatta 2023'e uzanan süreci bu seçim sonuçları tayin edecek.

Bir şey daha netleşecek, AK Parti'nin kalıcı olup olmadığı...

Tabii başta CHP olmak üzere muhalefet partileri de bu seçimlere " AK Parti'den kurtulma " fırsat sunan bir seçim olarak bakıyor. Özellikle de Suriye ve PKK saldırılarının süreci derinleştirerek iktidarı yıpratacağı hesabı yapılıyor. Oysa Esed 'in bu haliyle uzun süre iktidarda kalma şansı yok. Yıkıldığı gün bölgede ve Türkiye'de başka bir rüzgâr esecek ve hesaplar terse dönecek.

Tam da bu nedenle yerel seçimler sadece bir yerel seçim değil, siyaset için kritik bir eşik .

Ayrıca kurucu genel başkan Başbakan Erdoğan 'ın da son yerel seçimi...

Peki, mevcut siyasi partiler bu seçimlere nasıl hazırlanıyor, artıları ve eksileri ne?

Bir kere şunu söylemekte yarar var. Genel siyasetteki Suriye ve PKK eksenli negatif rüzgârlara rağmen, yerel siyasette AK Parti pozitif durumda. Belediyelerin çalışması ve merkezi yönetimin büyük projeleri insanların hayatını bire bir etkiliyor.

Bir anlamda AK Parti'nin elinde " hayaldi gerçek oldu " diyebileceği kadar proje var. Büyük projelerinin önemli kısmı da 2013'te hayata geçiyor.

Marmaray ve hızlı tren projeleri gibi... Bu anlamda AK Parti seçimlere hazır olduğu için tarihi de öne alıyor ve rakiplerini kendi sahasında maça çağırıyor.

CHP'ye gelince...

CHP'nin yerel seçimlerin öne alınmasına karşı çıkacağını sanmıyorum. Yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Gökhan Günaydın 'la konuştum. Günaydın , iddialı bir hazırlık yaptıklarını belirtiyor ve şöyle diyordu:

"Şunu biliyoruz, yazdan çıkarken seçime gitmek iktidara, kıştan çıkarken seçime gitmek muhalefete yarıyor. Ama buna rağmen biz o tarihte de seçime hazırız. Çünkü yerel seçim stratejisini açıklayan tek partiyiz. Seçime kadar da bir milyon denekli 100 ayrı noktada kamuoyu çalışması yapıyoruz. Sadece CHP'li belediyeleri değil, AKP'li ve BDP'lileri de ölçüyoruz. Ayrıca önümüzdeki günlerde belediyelerimizin 500 projesini açıklayacak bir toplantı yapıyoruz." CHP yerel seçimlere eskisiyle kıyaslanmayacak bir hazırlık yapıyor ama mevcut yerel yönetimlerinin performansı için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Beşiktaş, Ataşehir gibi başarılı örnekler olduğu gibi başarısız örnekler de var. Belki önümüzdeki günlerde açıklanacak " geleceğin 500 projesi " bu açıdan dikkat çekebilir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBeşer EsadBeşiktaş Jimnastik KulübüCumhuriyet Halk PartisiSuriyeYerel Seçim
Görüş Bildir