Yerel Seçimler Öne Alınıyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yerel Seçimler Öne Alınıyor

Yerel Seçimler Öne Alınıyor

Anayasa değişikliği teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi

Yerel seçimlerin öne alınmasını öngören Anayasa değişikliği teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi. Anayasa değişikliği teklifi, Anayasa’ya "Geçici 20. madde"nin eklenmesini öngörüyor. İlk fıkrada, "Kanunun yürürlüğe girmesinden sonra yapılacak ilk mahalli idareler genel seçiminde oy verme gününün 2013 yılının Ekim ayının son pazar günü" olduğu yer alıyor.

Teklifle, ayrıca yapılacak mahalli idareler seçiminde Anayasanın 67. maddesinde yer alan "Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği

Haberin Tamamı İçin:

Teklif komisyondan geçti

Yerel seçimlerin öne alınmasını öngören Anayasa değişikliği teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu başkanlığında toplanan Komisyon, AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan teklifi görüşüldü. Teklifte, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de imzası bulunuyor.

Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen teklife göre, yerel seçimler, 2014 yılı yerine, 27 Ekim 2013 tarihinde yapılacak.

Komisyon Başkanı Kuzu, yerel seçimlerin daha önce de benzeri şekilde öne alındığını belirterek, teklifle seçimlerin 6 ay öne alınmasının amaçlandığını söyledi.

Bozdağ: Teklifi isabetli görüyoruz

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da teklifin Anayasaya geçici bir madde eklenmesini öngördüğünü belirterek, 2014 yılı Mart ayının son pazar günü yapılması gereken seçimin 2013 yılı Ekim ayının son pazar günü yapılmasını içerdiğini kaydetti.

Teklifi, ''isabetli'' gördüklerini, seçimlerin sağlıklı ortamda yapılmasının tüm partilerin ortak görüşü olduğunu kaydeden Bozdağ, daha önce partilerin bu değişikliği yapmak istediğini ancak girişimlerin sonuçsuz kaldığını anlattı.

''Hepimiz kış şartlarında seçimin ne kadar zor olduğunu görüyoruz'' diyen Bozdağ, güvenlik, yol emniyeti, kış şartları dikkate alınarak seçimlerin iklim şartlarının uygun zamana alınmasında hem milletin iradesinin tecellisi hem de propaganda açısından fayda olduğunu söyledi.

CHP'li vekiller, teklifin sakıncalı olduğunu savundu

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, teklifin hukuk açısından sakıncalı olduğunu savunarak, ''Böyle bir yol açılırsa, yarın iktidarı elinde bulunduran güç, 'bu seçimi beğenmedim, seçimi öne alıyorum' diyebilir. Belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, muhtarlar 5 yıl için seçildi. Bu insanlar, 'Cumhurbaşkanlığı seçim süresini 7 yıldan 5 yıla indirdiniz, siz niye şimdi bu süreyi uygulamıyorsunuz?' diyebilirler. Seçimi öne alırsak, seçilmiş olanları süresinden mahrum bırakmış olursunuz '' dedi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart da teklifin gerekçelerinin Türkiye için geçerli olduğunu, uygulamada acı örneklerin yaşandığını belirterek, ''Seçimlere yönelik, seçme ve seçilme hakkını doğrudan etkileyen bir düzenleme yapıyoruz. Siyasi iktidarın iş tutuş tarzını gösteren yetersi bir düzenlemeyle karşı karşıyayız. Teklif yasal ve anayasal açıdan pek çok sıkıntı ve tartışmayı beraberinde getirecektir'' diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, istenilen amaca başka türlü ulaşılabileceğini, Hükümet'in seçimlerin sağlıklı yapılabilmesi için gerekli önlemleri alması gerektiğini belirterek, ''Seçilmiş insanlar AİHM'e giderse pekala Hükümet bundan mahkum olabilir'' dedi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağCumhuriyet Halk PartisiİstanbulİzmirMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir