Yerel Seçim Uzlaşmasında 'Dokunulmazlık' Müzakeresi

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Yerel Seçimler Öne Alınıyor

Yerel Seçimler Öne Alınıyor

AKP yerel seçimlerin 2013 yılı ekim ya da kasım ayında yapılması için harekete geçti.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, 2014 yılı Mart ayında yapılması gereken seçimlerin 2013 yılı Ekim ya da Kasım ayında yapılması için Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerle temas edeceklerini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Yerel Seçimler Erken Yapılacak

Yerel Seçimler Erken Yapılacak

AK Parti, erken yerel seçimler için MHP anlaştı. İktidar teklifini yarın CHP’ye götürecek.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, yerel seçimlerin öne alınması konusunda yar...

Haberin Tamamı İçin:

Yerel Seçimler 27 Ekim 2013'te

AKP ve MHP , yerel seçimlerin 27 Ekim 2013 tarihine çekilmesi konusunda uzlaştı.

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli bugün CHP grubunu ziyaret ederek yerel seçimlerin erkene çekilmesi için yapılacak anayasa değişikliği için destek arayacak. Canikli, BDP ’yi ziyaret etmeyeceğini belirtirken bunun nedenini, “ BDP , siyasi parti olmadığını, terör örgütünün bir kolu ve uzantısı olduğunu çok net şekilde gösterdi” dedi. AKP ile MHP Grup Başkanvekilleri yerel seçimin öne alınması konusunda 30 Ağustos’ta yapılan görüşmede, 27 Ekim 2013 tarihi üzerinde anlaştı. AKP Grup Başkanvekili Canikli bugün saat 12.00’de CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ile bi raraya gelecek. CHP ’nin vereceği yanıta göre Anayasa değişikliği teklifi TBMM Başkanlığı’na sunulacak. CHP ’nin seçimlerin erkene alınması konusunda destek olmaması halinde AKP ile MHP değişikliği gerçekleştirecek.

30 Ağustos’ta belirledik

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, yerel seçimlerin erkene alınması konusunda sağlanan uzlaşmayı dokunulmazlık konusunda da beklediklerini söyledi. Vural, sağlanan uzlaşmanın görüşme trafiğini, “Aslında iki tarih, ‘27 Ekim ve 3 Kasım (2013) olabilir’ denildi ama ekim ayında olması daha uygun diye düşünüyoruz. Biz ilkesel olarak teknik çalışmamızı yaptık. Teklifin ortak olarak verilebileceğini düşünüyoruz. Tercihimiz iki tarih olabilir diye düşündük ya ekimin sonu ya da kasımın başı ama ekimde olması daha uygun, kasım şartlarına gitmesin istedik” sözleriyle anlattı.

BDP ile görüşme yok

AKP ve MHP arasında sağlanan uzlaşmanın ardından CHP ’nin tavrı beklenirken, BDP ise sürecin dışında tutuldu. Uzlaşma hakkında bilgi veren MHP Grup Başkanvekili Vural, “ AKP isterse görüşebilir” derken, Canikli, “Genel olarak yaşanan son olaylarda BDP , siyasi parti olmadığını, terör örgütünün bir kolu ve uzantısı olduğunu çok net şekilde gösterdi. Siyasi partiler, siyasi partilerle muhatap olurlar ama onların böyle bir özelliği yok. Şekli olarak siyasi parti olan ama içerik olarak siyasi partiyle hiçbir alakaları yok. Onları siyasi arenaya çekmeye çalıştık ama ısrarla terör örgütünün güdümünde kalmakta ısrar ettiler. Terör, şiddeti destekleyen ve onların uzantısı bir partiyle görüşmeyeceğiz” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

CHP Yerel Seçim İçin '3 Kasım' Dedi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

AK Parti, CHP ile de Anlaştı

Erken yerel seçim için AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ile görüştü.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, CHP'nin, yerel seçimlerin 3 Kasım 2013 tarihinde yapılmasının daha uygun olacağını söylediğini bildirdi.

AK Partili yetkililer dün de MHP ile görüşmüş, o görüşmede 27 Ekim 2013 tarihi öne çıkmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Yerel Seçim Uzlaşmasında 'Dokunulmazlık' Müzakeresi

CHP erken yerel seçim için 3 Kasım 2013'ü önerirken MHP ve AK Parti, 27 Ekim 2013 tarihinde uzlaştı. MHP, değişiklik teklifine 'dokunulmazlık' maddesinin de eklenmesini istedi. AK Parti 'değerlendiririz' dedi.

AK Parti, yerel seçimleri öne alacak Anayasa değişikliği konusunda MHP'le uzlaşarak, 27 Ekim 2013 tarihinde mutabakata vardı. CHP'nin önerdiği, 3 Kasım 2013 tarihi ise iki parti tarafından uygun bulunmadı. MHP, sürpriz bir teklif daha yaparak, yerel seçimleri öne alacak anayasa değişikliği paketine dokunulmazlıkları sınırlandıracak değişikliğin de eklenmesini istedi.

Girişimi başlatan AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin ilk durağı CHP oldu. Canikli, CHP Grup Başkanvekilleri Muharrem İnce ve Emine Ülker Tarhan'ı ziyaretinde yerel seçimleri öne alacak takvim için 27 Ekim'i uygun bulduklarını söyledi.

CHP: 3 KASIM OLSUN
İnce, '27 Ekim, bize göre çok uygun olmaz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle tatil birleştirilir. Çünkü 27'si pazar, 29'u Cumhuriyet Bayramı. Tatil birleştirilebileceği için 3 Kasım daha uygun olur' dedi. İnce, yerel seçimleri öne alacak anayasa değişikliği teklifine CHP'nin imza atmayacağını, ancak karşı çıkmayacakları mesajını verdi.
CHP ile AK Parti grup başkanvekileri görüşmesinde 'dokunulmazlık' konusu da gündeme geldi. PKK ile kucaklaşan BDP'li vekillerin görüntülerini ima eden Canikli, 'Dokulmazlıklar konusunda bir çalışma yapılması gerekir' dedi. CHP'li İnce, 'Bizim 10 yıldır bu konudaki görüşümüz nettir. Dokunulmazlığın sadece kürsü dokunulmazlığı ile sınırlanmasını, onun dışında tüm vekillerin yargılanmasının önünün açılmasını istiyoruz. Bu noktada bir teklif verilirse katkı veririz' diye konuştu. İnce, tutuklu vekil sorununun halen çözülemediğini hatırlatınca Canikli, '3. yargı paketinde sorunu çözeceğimizi düşündük. Ama yargı, ne yazık ki paketimizi dikkate almadı' yanıtını verdi. Tarhan da bu açıklamaya tepki göstererek, 'Biz yaptık, olmadı demek olmaz. Üç muhalefet partisinin uzlaştığı metni kabul etseniz, bu sorun çözülürdü' dedi.

MHP'DEN SÜRPRİZ TEKLİF
Canikli'nin ikinci durağı MHP oldu. Canikli, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile yerel seçimlerin 27 Ekim 2013'te yapılması için Anayasa'ya geçici madde ekleyecek değişiklik teklifinin 1 Ekim'den önce TBMM Başkanlığı'na sunulması konusunda mutabakata vardı.
MHP'li Vural, değişiklik teklifi paketine dokunulmazlıkları sınırlayan değişikliğin de eklenerek, 'İnşallah iki maddelik değişiklik yaparız. Birinde dokunulmazlığı sınırlandırır, diğerinde yerel seçimleri öne alırız. Ancak dokunulmazlık konusu, şartımız, değil, elbette ki yapılırsa iyi olur' görüşünü dile getirdi.
Canikli de 'Dokunulmazlık konusundaki tavrımız net. PKK-BDP kucaklaşma görüntüsünü millet hazmedemez. Ancak yöntem konusunda karar vermedik. Bu konuyu değerlendireceğiz. TBMM açıldığında konuyu değerlendiririz' dedi.
Bu konuda basın mensuplarına bilgi veren MHP'li Oktay Vural, 'AKP'nin dokunulmazlık konusunda niyeti var ama bu niyetin nasıl gerçekleşeceği konusunda tavrı henüz netleşmemiş. Yani niyet var ama amel şekli belli değil. Anladığım kadarıyla iktidar partisi içinde dokunulmazlığın sınırlanması konusunda farklı değerlendirmeler var' dedi.

BİR YIL KURALINA FORMÜL
AK Parti ve MHP; seçim yasalarında yapılan değişikliğin bir yıl içinde yapılacak seçimde uygulanamayacağına dair anayasa hükmü yerel seçimleri öne alacak anayasa değişikliği sürecini, Çankaya'nın onayını da göz önüne alarak 27 Ekim tarihinden önce yasalaştırmak istiyor. Bu yüzden 1 Ekim'de açılacak TBMM'nin ilk gündemi yerel seçimleri 27 Ekim 2013'e alacak anayasa değişikliği olacak. Canikli ve Vural, gelecek hafta, anayasa değişikliği teklifine son şeklini vererek, bir sonraki hafta vekillerin imzasına sunacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiCumhuriyet BayramıCumhuriyet Halk PartisiMilliyetçi Hareket PartisiMuharrem İnceTerörTürkiye Büyük Millet MeclisiYerel Seçimtatil
Görüş Bildir