Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yer Altında Dev Okyanus Keşfedildi

Anasayfa > Iq > Teknoloji

Yer Altında Dev Okyanus Keşfedildi

Bilim insanları yer yüzündeki su miktarının üç katını içerisinde barındıran devasa bir yeraltı okyanusu keşfetti. Bu keşif kısa sürede iklimle ve dünyanın bileşimiyle ilgili önceki bulguları değiştirebilir.

Bilim her geçen saniye gelişmeye, yeni keşifler yapmaya devam ediyor. Birkaç üniversiteden bir araya gelen bilim insanlarının yaptığı son keşif ile yerin kilometrelerce altında devasa bir okyanus bulundu. Bu okyanus Dünya yüzeyinde bulunan tüm okyanuslardan 3 kat daha fazla suyu içerisinde barındırıyor.

Depremlerin oluşturduğu sismik dalgaları inceleyen bir grup bilim insanı yerin tam 700 km altında bulunan “Ringwoodite” isimli mavi taşların içlerinde yüklü miktarda su barındırdığını keşfetti. Bu keşif ile gezegenimize çarpan kuyruklu yıldızlar tarafından getirildiği tahmin edilen suyun, aslında yerin altından çıkmış olabileceği fikri tekrar gündeme geldi.

Okyanuslar nasıl aynı büyüklükte kaldı?

Araştırmaya katılan ekibin üyeleri arasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri Northwestern Üniversitesi’nden Steven Jacobsen, “Dünya’nın suyunun kendi derinliklerinden geldiğine dair önemli bir delil bulduklarını, ayrıca okyanusların nasıl milyonlarca yıl aynı büyüklükte kaldığını da bu şekilde açıklayabiliriz, bilim insanları sonunda su döngüsündeki kayıp halkayı bulmayı başardı. On yıllarımızı bu yer altı su kaynağını aramaya adadık.” şeklinde konuştu.

Kaynak: http://leventkirca.com.tr/yer-altinda...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?