Yeniköy'deki Gezi'ciler: 'Linç Edeceklerdi'

 > -

Yeniköy Parkı Forumuna Saldırı

Yeniköy Parkı'nda düzenlenen Gezi Parkı forumuna 30 kişilik bir grubun saldırdığı iddia edildi

Yeniköy Parkı’nda düzenlenen Gezi Parkı forumuna 30 kişilik bir grubun saldırdığı iddia edildi. Forum düzenleyen gruba 30 kişilik bir başka grup tarafından saldırıldığı, saldırı sonucu yaralananlar olduğu belirtiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Yeniköy'deki Foruma Saldırı

Başbakan’ın sokağa çıkın sinyali verdiği gerici-faşistler, ırkçı sloganlar ve tekbir getirerek Yeniköy Parkı’nda toplanan halka bıçaklı saldırıda bulundu

İstanbul Yeniköy Parkı’ndaki foruma muhtar Engin Cevahiroğlu’nun öncülüğündeki gerici ve faşistler saldırdı, bir kişi yaralandı.

Aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun olduğu 150-200 arasındaki kişi, Gezi Direnişi’nin ardından neler yapabileceklerini tartışmak için Yeniköy Parkı’nda bir araya gelmişti.

Parkta toplananlar önce Yeniköy muhtarı Engin Cevahiroğlu’nun da aralarında olduğu 10-15 kişilik grup tarafından “burada tencere-tava çalmayın” denilerek tehdit edildi. Yoldan geçen arabalardan havaya ateş açıldı.

Tüm bunlara rağmen parktakiler amaçlarının tartışmak olduğunu, kendilerinin de katılabileceğini söyleyince bir süre kenarda bekleyen topluluk yeni gelenlerin katılmasıyla sayıları arttıktan sonra saldırıya geçti.

Forumda Ermeni ve Rum yurttaşların bulunması nedeniyle “Ermenilerin, Rumların peşine takılıyorsunuz” diyen güruh “Allah-u ekber” sloganlarıyla ve bıçaklarla insanların üzerine yürüdü. Saldırı esnasında en az bir kişinin yaralandığı, bölgeye ambulansların geldiği öğrenildi.

Saldırganların Yeniköy Parkı’nda toplananların buraya camii yapılmasını engellemek istediğini iddia etmeleri dikkat çekti. Zira Yeniköy muhtarı 1958 yılında yıkılan bir camiyi, şu anda yeşil alan olan Yeniköy Parkı’na yeniden inşa etmek için çalışmalarıyla biliniyor. Bölgede çok sayıda camii olduğunu söyleyen bir çok mahalleli de parkta camii yapılmasına karşı çıkıyordu.

Saldırıdan sonra gerici faşistler küfürlü twitler atarak saldırıyı üstlendi.

Sendika.org

Haberin Tamamı İçin:

DHA

Yeniköy Parkı Forumuna Saldırı

Yeniköy Parkında Forum düzenleyen gruba 30 kişilik bir başka grup tarafından saldırıldığı belirtiliyor. Burada oluşturulan Yeniköy Parkı forumuna mahalle muhtarı Engin Cevahiroğlu’nun öncülüğünde olduğu iddia edilen bir grubun saldırması sonucu bir kişinin yaralandığı bildirildi.

Parkta toplananlar önce Yeniköy muhtarı Engin Cevahiroğlu’nun da aralarında olduğu grup tarafından “burada tencere-tava çalmayın” denilerek tehdit edildiği ve yoldan geçen arabalardan havaya ateş açıldığı öne sürüldü.

Yeniköy Parkı forumuna saldırı olduğunu CHP’Lİ VEKİL SALDIRIYI DOĞRULADI

Halk TV’ye konuşan CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur Yeniköy Parkı forumuna saldırıyı doğruladı. Onur, farklı fikirlere sahip sivil vatandaşların bu türden şiddet olaylarıyla karşı karşıya gelmesinden duyduğu çekinceyi ifade etti.

Mynet

Haberin Tamamı İçin:

Yeniköy'deki Gezi'ciler: 'Muhtarın Liderliğinde Linç Edeceklerdi'

Dün akşam Yeniköy'deki forum saldırısında darp edilenler anlattı: "Muhtar insanları kışkırttı. 'Cami yapılmasını engellemek için geldiniz, niyetinizi biliyorum' deyince yanındakiler üzerimize yürüdü." Sarıyer Belediyesi ise, "Cami ihyası İBB'nin projesi, bize sorulmadı' diyor.

Yeniköy Parkı’nda dün akşamki mahalle forumuna yapılan saldırıda yaralananlar, “Muhtarın kışkırtmasıyla çoğunluğu kadın ve çocuk olan kalabalık linç edilecekti. 50 yaşında bir adamın kaşı gözü dağıldı, iki kadın bir sokakta iki erkek tarafından darp edildi” dedi.

Gezi Parkı ’ndaki çadırlar geçtiğimiz Cumartesi günü boşaltıldığından beri 30’un üzerinde mahalle parkında forumlar düzenleniyor. Mahalleler bu forumlarda Gezi Parkı’nda yaşananlar ve mahalle ölçeğinde nasıl çalışmalar yürütülebileceği gibi konuları tartışıyor. Yeniköy Parkı’nda da dün akşam ikinci kez forum düzenleniyordu.

‘VURURKEN, 'GİDİN BURADAN' DİYORLARDI

Koç Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan 27 yaşındaki G.D.'de forumda çıkan olaylar sırasında darp edildiğini, karakolda muhtar ve saldırganlardan şikayetçi olduğunu söyledi. G.D. olayları şöyle anlattı: “Forumda saat dokuz civarı 150 kişi kadar toplanmıştık. Çoğunluk kadın ve çocuktu, Tarabya, Sarıyer ve Maslak’tan gelenler vardı. Tartışılan konulardan biri de parkın içerisinde Menderes zamanında yıkılmış camiinin yeniden yapılması planlarıydı, daha önce bu konuda imza toplayanlar da olmuş. Cami meselesi konuştuğumuz birçok konudan yalnızca biriydi. Daha sonra muhtar olduğunu öğrendiğimiz bir kişi söz alarak konuşmayı camii üzerinden açtı, ajitasyon yaptı. Park içerisindeki şantiyenin cami inşaatı olduğunu ve parka cami yapılacağını söyledi. Yarım saat sonra muhtarın yanında bizimle alakası olmayan 10 kişilik bir grup gördüm. Herhalde mahallenin delikanlılarıydı. Bu şahısların toplantı başlamadan gelerek ‘Burada tencere tava çalmayın’ diye uyarı yapan şahıslar olduğunu anımsadım. Saat 23:20 sıralarında toplantıyı bitirme kararı aldığımız sırada muhtar olarak bildiğimiz şahıs sesini yükselterek, ‘Buradaki insanlar Rumların fişeklemesi ile toplanmıştır, Yeniköy’e cami yapılmasını engellemek için buradasınız, niyetinizi biliyorum’ diye seslenince aralarından biri üzerindeki tişörtü yırtıp üzerimize saldırdı. Muhtar camiden çıkanları da sokak başına toplamıştı, 40 kişi oldular. İtiş kakışla başladı, insanlar linç edilecekti. Ben ortamı sakinleştirmek için uğraşırken muhtar olarak bildiğim şahsın bir sokağa doğru ayrıldığını gördüm. Aynı sokak içerisinden kadın çığlıkları gelince oraya koştum, toplantıya katıldığını bildiğim 2 kadına 2 erkek tarafından yumruk atıldığını gördüm. O kadınlarla erkeklerin arasına girince muhtarı gördüm, ‘Bu olaylardan siz sorumlusunuz’ dedim. O sırada muhtar tarafından hafifçe itildim, sonra da tam 8 kişi bana saldırdı. Saldırmadığımı anlatmak için kollarımı kaldırdım ama vurmaya devam ettiler. Vururken, ‘Gidin buradan’ diyorlardı. Daha sonra 50 yaşlarında bir adamı eşiyle birlikte taksiye bindirdim, adamın gözü kaşı açılmıştı, kan revan içindeydi. Yumruk ve tekmelerle saldırdılar, sopa ve bıçak kullanıldığını görmedim.”

G.D. ile olay sırasında birlikte olan 26 yaşındaki kafe işletmecisi D.G. de, “Muhtara ‘Mutlu musunuz insanları kışkırttığınız için’ deyince sakallı bir adam suratımı tutarak bana da saldırdı. İnsanlar üzerimize gelmeye başladı. Biri arkadaşıma uçan tekme attı, arkadaşım yere kapaklandı. Ben de onu tutmak isterken kafama vurup yumruk attılar” dedi. D.G. bu akşam parka tekrar gitmek istediklerini anlatarak, “Barışçıl, şiddete yönelik bir hareket olmadan, dün nasıl insanca konuşmak için gittiysek aynı o şekilde gideceğiz...” diye konuştu.

Yeniköy muhtarı Engin Cevahiroğlu’na ise ısrarlı aramalarımıza rağmen haber yazıldığı sırada ulaşılamadı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanCumhuriyet Halk PartisiGezi Parkıİstanbulİstanbul Büyükşehir BelediyesiMynetolay
Görüş Bildir