Yeniden Yargılama Kararı, Devletin Derinlerinde Alınmış Gibi

483PAYLAŞIM

Yeniden Yargılama Kararı, Devletin Derinlerinde Alınmış Gibi

Yeniden Yargılama Kararı, Devletin Derinlerinde Alınmış Gibi

İSMAİL AVCI -SİNAN YILMAZ - HABERLER Gündem DIYARBAKIR

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, 17 Aralık’taki yolsuzluk operasyonundan sonra gündeme gelen Ergenekon ve Balyoz davalarında ‘yeniden yargılama’ konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Elçi, sadece belli tarihlere, belli davalara ve belli kişilere odaklanmış bir çalışma ve formül arayışının yanlış olduğunu söyledi. Yeniden yargılamanın meşru olmayacağını belirten Elçi, “Hukuka da uygun değil. Başbakan’ın ve Adalet Bakanlığı’nın girişimlerinden şunu anlıyoruz: Sanki devletin derinliklerinde belli bazı kişiler için kararlar alınmış, bazı belli şahsiyetlerin kurtarılması, belli bazı davaların çözülmesi için birtakım formüller aranmaktadır. Bu, toplumda yanlış anlaşılacaktır.” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın Ergenekon ve Balyoz davalarını kastederek ‘Orduya kumpas kuruldu’ şeklindeki açıklamaların üzerine başlayan yeniden yargılama tartışmaları sürüyor. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte dün düzenlediği basın toplantısında bu konudaki görüşlerini açıkladı. Sadece belli tarihlere, belli davalara ve belli kişilere odaklanmış bir çalışma ve formül arayışının yanlış olduğunu vurgulayan Elçi şöyle konuştu: “Bunun toplumda da yansıması yanlış olacaktır. Meşruluğu da olmayacaktır. Hukuka da uygun olmayacaktır. Başbakan’ın ve Adalet Bakanlığı’nın girişimlerinden şunu anlıyoruz: Sanki devletin derinliklerinde belli bazı kişiler için kararlar alınmış, bazı belli şahsiyetlerin kurtarılması ve belli bazı davaların çözülmesi için birtakım formüller aranmaktadır. Biz böyle anlıyoruz.”

Belli bazı dava ve kişileri kapsayacak şekilde yeniden yargılama tartışmasının yararsız olduğunu ifade eden Tahir Elçi, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Toplumun gündemi; gereksiz, yapay, kalıcı olmayan ve toplumsal barışı da sağlamayacak tartışmalarla meşgul edilmemelidir. Türkiye tarihi haksızlık ve adaletsizliklerin yaşandığı, olağanüstü dönemlerden geçmiş ve halen bir geçiş dönemi içindedir. Birkaç davada yeniden yargılama yaparak veya birkaç şahsiyeti kurtararak yeni ve güvenli bir hukuksal düzen ve gelecek kurmamız mümkün değildir. ‘Yeni bir toplumsal mutabakat ve barış yasası’ adıyla kapsamlı ve birçok soruna köklü çözümler getirecek bir çalışma başlatılmalıdır.”

Diyarbakır Baro Başkanı, tutuklu milletvekilleri için bir araya gelen siyasi partilerin hemen yeni bir anayasa için çalışmalara başlaması gerektiğini dile getirdi. Elçi şunları söyledi: “Özel yetkili mahkemelerin ve olağanüstü yargılamaların yol açtığı adaletsizliklere son verecek çözümlere, Kürt sorununun çözümünde müzakere ve silahsızlanmadan, savaşın yol açtığı toplumsal yaraların sarılmasına kadar kapsamlı düzenlemeler yapılmalıdır.”

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir