Yeniden Alevlenen Tartışma: Bebekleri ve Çocukları Vegan Beslemek Doğru mu, Yanlış mı?

115PAYLAŞIM

İtalya'da geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay, zaten bir türlü bitmek bilmeyen veganlık, hatta daha da spesifik olmak gerekirse 'küçük yaştaki çocukları vegan besleme' tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

Tartışmaları alevlendiren o olayda baş kahramanlar, bebeklerini vegan olarak besleyen İtalyan bir aileydi.

Yetersiz beslenme ve kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılan bebeğin ailesi, doktorlara bebeğe hayvanlardan elde edilmiş herhangi bir gıda ya da ilaç vermemelerini söylemişti.

Oğullarının kalp rahatsızlığı için ameliyat edilmesine de karşı çıkan anne-baba bebeği evlerine götürünce, hastane çalışanları yetkililere durumu bildirmiş ve mahkeme tarafından çocuğun velayeti aileden alınıp geçici olarak hastane yetkililerine verilmişti.

Haberi duymayanlar buradan okuyabilirler.

İtalya'da Hastalanan Bebeğin Velayeti Vegan Çiftten Alındı - onedio.com
İtalya'da Hastalanan Bebeğin Velayeti Vegan Çiftten Alındı - onedio.com

Bu olay sonrası bebek ve çocukların vegan beslenmesi konusu gündeme oturdu.

Bu yazıda biz "Çocukların vegan beslenmesinin sağlık açısından olumlu etkileri nelerdir, olumsuz etkileri nelerdir?" tarzındaki bilimsel sorulara cevaplar vereceğiz ve işin etik olan, yoruma açık kısmına girmeden; yalnızca bilimsel araştırmalara dayanan verileri sunarak konu üzerindeki son kararı yine size ve ailelere bırakacağız.

Hazırsak başlayalım, konu kritik.

Bilimsel araştırmalara göre vegan beslenen bir çocuk tamamen sağlıklı olabiliyor, ancak bu çok ama çok iyi düşünülmüş bir beslenme planıyla mümkün olabiliyor. Yani bilinçsiz şekilde vegan beslemek, felaketlere yol açıyor. Bu noktada bilinçsiz şekilde olan her türlü beslenme şeklinin olumsuz sonuçlanacağını belirtmek gerek elbette.

Araştırmalara göre vegan bebek ve çocuklar, etle beslenen yaşıtlarına göre günde ortalama %20 oranında daha az kalori alıyor.

Bu oran, o yaş grubundaki çocuklar için çok kritik sonuçlar doğurabiliyor. Büyüme ve gelişmenin oldukça hızlı olduğu bu dönemlerde, miniklerin kalori ihtiyaçları da haliyle yüksek oluyor. Daha düşük kalori alımı da pek çok sağlık sorununa davetiye çıkarıyor.

Bununla beraber vegan beslenen çocukların, hayvansal ürünlerle beslenenlere göre %40 oranında daha az kalsiyum ve sodyum aldıkları da tespit edilmiş.

Bu oran farkı da minikler için oldukça kritik, malnütrisyon nedeniyle ciddi sağlık sorunlarına yakalanabiliyorlar. Ayrıca kalsiyum eksikliği, çok daha zayıf kemiklere sahip olmalarına neden olabiliyor.

Demir alımı bakımından bakarsak vegan beslenen çocukların ortalamalarının daha yüksek olduğu görülüyor.

Bu iyi bir şey olsa da, daha derinlere indikçe aslında biraz balon bir ortalama olduğu ortaya çıkıyor. Nitekim bitkisel gıdalardan elde edilen demirler, hayvansal gıdalardan elde edilen demirlere kıyasla vücutta daha az oranda absorbe ediliyorlar.

Yani vegan çocuklar miktar olarak daha fazla demir alsa da, kullanılabilen miktar bakımından yine geride kalıyorlar.

Başka bir araştırmaya göre ise vegan beslenen çocuklar, vegan olmayan yaşıtlarına göre daha kısa ve zayıf kalıyorlar.

Üstelik bu, oldukça sağlıklı bir vegan beslenme planıyla büyüyen çocuk ve bebeklerde böyle. Üzerine iyice araştırma ve düzenleme yapılmamış bir vegan beslenme planı, çok daha büyük farklara yol açabilir.

Bir de protein konusu var.

Çoğu hayvansal gıda, hayati önemi olan aminoasitlerin tamamına sahip. Çoğu bitkisel gıda ise bu önemli aminoasitlerin bazılarına ya hiç sahip değil, ya da çok az miktarda sahip.

Bu problemi aşmak mümkün, ancak bunun için birçok farklı türde bitkisel gıdanın bir arada tüketilmesi gerekiyor ki bu o kadar da kolay bir iş değil.

Gelelim B12 vitamini üzerine odaklanan çalışmalara.

Et, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvansal gıdalar B12 vitamini bakımından bir hayli zenginken, bitkisel gıdalarda durum maalesef böyle değil. Eksikliğinde anemiden tutun nörolojik hastalıklara kadar birçok sıkıntı yaratan bu vitaminin yeterli miktarda alınması oldukça önemli.

6 yaşına kadar vegan beslenen çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre bu çocukların, hayvansal gıdalarla beslenen çocuklara göre, B12 eksikliğine bağlı olarak soyut düşünme, mantık kurma ve hafıza gibi konularda daha başarısız oldukları tespit edilmiş. Özetle B12, zihinsel gelişim için oldukça önemli bir vitamin.

Bilime göre bebeklerin ve çocukların vegan beslenmesinin getirebileceği bazı potansiyel sıkıntılar bunlar.

Ancak "Hep mi kötü, hiç mi iyi yok?" diyenleriniz için söyleyelim: Bir araştırmaya göre de vegan beslenen çocuklarda kolesterol, kalp hastalıkları ve kanser riskinin, hayvansal gıdalarla beslenenlere göre daha az olduğu bulunmuş.

Tekrar söyleyelim, çok kusursuz bir beslenme planıyla vegan beslenen bebekler bu negatif etkilerin tamamından olmasa da birçoğundan kurtulabilir.

Sıkıntı şu ki, böylesine güçlü bir beslenme planını hazırlamak büyük özen ve emek istiyor. Eğer aile, böyle bir plan hazırlayacak kadar bilgisine güveniyorsa, çocuğunu vegan olarak besleyebilir.

Özetle, çocuk ve bebeklerin vegan beslenmesi, bilimin gözünde çok kritik bir koşula bağlı.

O da kusursuz bir beslenme planı hazırlanmış olduğundan emin olarak çocuğun sağlığının tehlike altına girmemesini sağlamak. Aile kendisini bu çok zor planlamayı başaracak kadar bilgili görüyorsa, bilimsel verilere göre uygulamalarında hayati bir sıkıntı yok.

Tekrar tekrar söylüyoruz: Vegan beslemek çok kusursuz bir beslenme planı hazırlamayı gerektiriyor, yani zor iş. Hem planlı yedireceksiniz, hem çok çeşitli yedireceksiniz, hem biraz daha fazla yedireceksiniz. Yani bilim bu konuda bir nevi "Vegan besleyebilirsiniz ama hayvansal gıdalarla da besleyebilirsiniz. İkinci yolu kullanıp tüm bu sorunlarla karşılaşma riskini büyük oranda azaltmak varken neden zor yolu seçesiniz?" diyor.

Gelelim sizlerin düşüncelerine... Bu bilimsel veriler ışığında, siz bebeğinizi vegan besler miydiniz/besliyor musunuz?

Evet, bence gayet sağlıklı ve uygulanabilir bir beslenme şekli.
Hayır, yetersiz bir beslenme şekli olarak görüyorum.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
esin-ozen-akyol

bi de şunu sorun kendinize neden bu kadar çok hasta var çoluk çocuk genç yaşlı herkesin onlarca hastalığı varken çözümü bitkisel beslenmeyken neden yanlışı tercih ediyorsunuz!!! yediğiniz etin içinde antibiyotik ilaç hormon neler var neler içtiğiniz süttün nasıl ede edildiğini görseniz mideniz bulanır ama size doktorlar yiyin diyor çünkü ilaç sektörü hayvancılık sektörü çok büyük bir yer tutuyor sizleri düşündüğünümü sanıyorsunuz bizler onlar için mal gibiyiz...çoğu doktorlar 6 sene boyunca sadece 55 saat beslenmeyle ilgili ders alıyorlar...Yaşamdan yaşataktan yana olun Vegan olun!!!

benedict

Yalnız küçük yaşta süt, yumurta ve et yenmemesinin birçok probleme sebep olur. Örneğin B12 eksikliği demir eksikliği vs. Bunları kanıtlayanlar hayatı bilim olan doktoralı insanlar ve bu insanların bazıları da ebeveyn. Senin gibi birkaç komplo teorisine itibar edip kendini deha sana zibidiler değiller. Bir de ilaç sektörü diye saçmalamışsın. Zaten dediğim gibi bunların bir itibarı var. Hani devam etsen aşı karşıtlığınıda savunursun.

benedict

Hormon meselsi hakkında oldukça basit bir mesele var: doğal beslenmek. ayrıca bitkilere yetiştirilirken pestisit ve yapay gübreler kullanılıyor. Yani kimyasallar bitkilerde de bulunuyor yani vegan olmak pek bir şey değiştirmez. %100 olmasa bile organik beslenmeye ağırlık verebilirsin böylece hem hormonlu et yemezsin hem de b12, aminoasitler ve demir gibi bitkilerde elde etmenin zor olduğu önemli besinlere ulaşabilirsin.

esin-ozen-akyol

Ne garip yorumlar geliyor anne sütü de mi verilmiyor diye yahu sen o sütü diğer canlılar gibi kendi çocuğun için hormonal bi durumdan ötürü salgılıyorsun tabii ki de vericeksin ama veganlık konusunda kötüleyerek bir yazı yazmışsınız bizim metobilzmamız ve biyolojik yapımız ete uygun değil bir canlının hayatını kendi menfaatimiz için sonlandırmamız sömürmemiz tabiiki de doğru değil 4 yıldır bu beslenmedeyim ve bebeğim de 2 yaşında o da son derece sağlıklı temiz ve sağlıklı besleniyoruz çok şükür hiçbir sorunumuz yok bebeğimin ağzına ceset konduğunda tükürüyor çünkü o bir hayvanın bedeni ben de aynı şekilde tiksiniyor ve doğru bulmuyorum. biz öncü olmalıyız çocuğu damak tadını oluşturuyoruz bunu seçecekse ileride kendi isteğiyle yesin ama şimdi asıl vermemiz ona yanlış olur çünkü bilmiyor ki o yediğinin ne olduğunu...duyarlılık sadece kendi bebeğimize ve kendimize değil yaşayan her canlıya geçerli olmalı...Dr.Murat kınıkoğlu Dr suat erus vs gibi bu konuda uzman kişilerden bilgi alın

essenn

bu konuyu az önce arkadaşımla tesadüfen sohbet ettik ... 6 aylık bebeğime uygun sebze ve ev yapımı yoğurdumu anlattım birden asla çocuguma vereceğim en son şey vegan olduğumuz için yoğurt olcak dedi ve youtube bir Dr. videolarını paylaştı nasıl süt olduğunu hayvanlara neler yapıldığını vs. bende bırakın çocuk kendi tercihlerini bu dünya da kendi yapsın yani beslenmek her açıdan çok önemli dedim ama farklı oldukları için hayvanlara verilen acının kısmındalar haklılar mı evet ama bu henüz yeni beslenen bebekler için uzun süreler uygun değildir çok dikkat etmek, takibi gereken türden. Sağlıklı yaptığım yemekler ona güzel alışkanlıklar kazandırır. Zor ama ben biraz populer hayatın getırdıği yaşam şekli olarak düşünüyorum.

apollonia-corleone

vegan değil de belki vejeteryan beslemek olabilir.İleride kendi seçimini kendisi yapmalı

haralagurele

vejeteryan olmayı daha mantıklı buluyorum. veganlık gerekten çok çok zor.

Görüş Bildir