Yeni Yılda Yarınlar Yokmuşçasına Alkol Tüketenler Buraya! Akşamdan Kalmışlık Nasıl Geçer?

3PAYLAŞIM

Şu hayattaki en kötü iki durum: diş ağrısı ve akşamdan kalma mide bulantıları...😢

Kaynak: https://www.mic.com/p/the-best-hangover-...

Koronavirüs de olsa aylardır evlere kapanmış da olsak ve hatta yeni yıla bile evde girmiş de olsak hepimizin tüm yılın sinirini stresini unutup 2021'e güzelce bir kucak açmaya ihtiyacı vardı.

Tabii bu siniri stresi atarken alkol tüketip biraz fazla kaçırmış olabilirsiniz. Bu da haliyle sabah uyandığınız anda korkunç bir baş ağrısı, roller coaster gibi çalkalanan mide bulantıları ve ağız kuruluğuna yol açmış olabilir ama tabii hepimizin sabah kalktığında yapması gereken birçok iş de var. Neyse en azından işe gitmiyoruz öyle düşünelim... Yine de bu işleri halledebilmemiz için bu akşamdan kalma durumunu bir an önce toparlamamız gerek. Kansas Üniversitesi Sağlık Sistemi Zehir Kontrol Merkezi tıbbi direktörü Stephen Thornton günümüzde hala akşamdan kalma olmanın nedeni tam olarak bilinemiyor olduğunu ve bundan dolayı da tedavisini tam olarak bulmanın oldukça zor olduğunu ifade ediyor.

Akşamdan kalma durumu genellikle yukarıda sizlere bahsetmiş olduğumuz semptomlarla anlaşılabiliyor olsa da alkolün vücuttan çıkmasıyla iki gün içinde geçer.

Fakat eğer susuzluk, hormon seviyelerinde değişimler, tansiyon, baş ağrısı, yorgunluk, bulantı ve anksiyete dışında belirtileriniz olduğunu düşünüyor ya da şikayetleriniz iki gün içerisinde hala geçmiyorsa mutlaka medikal bir yardım alın. 'Peki biz ne yapacağız' diyorsanız haydi gelin birlikte adım adım öğrenelim: 

1. Öncelikle bol bol su tüketmeye çalışın.

Rutgers New Jersey Tıp Fakültesi psikiyatri bölümünün başkanı ve profesörü olan Petros Levounis alkolün kusma ve sık idrara çıkma yoluyla vücudunuzun su kaybetmesine neden olabileceğini ve bunun da baş ağrılarına neden olacağını belirtiyor. Yani alkolün sizde bıraktığı bu etkileri azaltmak için bol bol su tüketmeli ve belki de daha iyisi olarak içerisinde şeker ve elektrolit içeren içecekler tüketmelisiniz.

2. Olabildiğince dinlenmeye çalışın.

Fong bu konu hakkında "Vücudunuzun kaldırabileceğinden fazla alkol tüketirseniz vücudunuz alkolü sindirebilmek için normalden daha fazla çalışmaya başlar." diyor. Yani iltihaplanma ve stresten sorumlu proteinlerde değişimler meydana gelir. Tabii bunun da ötesinde tüm gece dans ettiyseniz ya da topuklu ayakkabı giydiyseniz kas ağrılarınız da olacaktır. Yani aslında geceden kalma durumu uzun süre spor yaptıktan sonra hissettiklerinizle oldukça benzerdir. Bunun üstesinden gelmenin en iyi yolu da bol uykudur. Eğer uyuyamıyorsanız sadece yatakta uzanıp dinlenmek de iyi bir seçenek olabilir.

3. Vücudunuza uygun bir ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Önemli Uyarı: Doktorunuza danışmadan kullanmayın. 

Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar aşırı içmenin tetikleyebileceği iltihaba iyi gelebileceğinden dolayı ve baş ağrısı ve yorgunluk gibi semptomları azaltabileceğinden dolayı size oldukça iyi gelebilir.

4. Mide ilaçları da iyi bir seçenek olabilir.

Önemli Uyarı: Doktorunuza danışmadan kullanmayın. 

Alkol aynı zamanda midenizin iltihaplanmasına da neden olabilir. Fong mide rahatsızlığınız varsa mide ilaçlarının midenizi yatıştırabileceğini belirtiyor.

5. Bol bol vitamin alın.

İçki sizi tok hissettirse de gerçek yiyeceklerde bulunan vitaminler veya diğer besinleri içermez. Bundan dolayı da çoğu insan içmeden önce yeterince yemek yemez. Fong bu konu hakkında "Vücudunuz gerçekten de tahmin edemeyeceğiniz kadar hızlı bir şekilde vitamin ve mineral tüketir" diyor. Yani midenize zarar vermeyen, baharatlı veya yağlı olmayan besleyici bir yemek veya smoothie tüketebilirsiniz. Bazı araştırmalar ayrıca B6 vitamininin bu durumu hafifletmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

6. Çivi çiviyi söker diye daha fazla alkol tüketmeyin!

Daha fazla alkol tüketmek size kısa süreli bir rahatlama verecek olsa da uzun vadede akşamdan kalma durumunuzu daha da kötüleştirecektir.

7. Sanılanın aksine kafeinden uzak durun.

Belki de bilinen en büyük yanlışlardan biri de alkol tüketimi sonrasında kahve tüketmektir. Bu işleri daha da kötüye götürebilir. Aynı alkol gibi kafein de bir idrar söktürücüdür yani sizi sık sık tuvalete götürür. Bu da su kaybetmenize yol açar. Zaten susuz kaldığınız bir geceden de uyandığınızı hesaba katarsak bu kadar su kaybı vücudunuzun istediği inanın son şey olacaktır.

8. Tanesiz ve su gibi çorbalar tüketmek yararlı olabilir.

Özellikle de tavuk suyu çorbası midenizin rahatlamasına ve susuzluğunuzun giderilmesine oldukça yardımcı olacaktır.

Tarif için sizi şöyle alalım:

Soğuk Günlerin Şifa Kaynağı Nefis Bir Çorba Tarifi: Terbiyeli Tavuk Çorbası! Terbiyeli Tavuk Çorbası Nasıl Yapılır? - onedio.com
Soğuk Günlerin Şifa Kaynağı Nefis Bir Çorba Tarifi: Terbiyeli Tavuk Çorbası! Terbiyeli Tavuk Çorbası Nasıl Yapılır? - onedio.com

9. Ve son olarak, stresten olabildiğince uzak durun.

Alkol tükettiğimiz günün ardından fazlasıyla yoğun ve tempolu bir gün geçirmek işleri daha da zor bir hale getirecektir. Eğer yapabiliyorsanız ya da evden çalışmıyorsanız kendinize bir günlük bir izin verin. Bunu yapamıyorsanız da temponuzu olabildiğince azaltmaya çalışın. Unutmayın stres şu anda sizin en büyük düşmanınız. Nefes egzersizleri, meditasyon ve yoga yapmaya çalışın. Kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Alkol Tükettiğimiz Gecenin Ardından Vücudumuz Neden İnatla Bizi Sabahın Köründe Uyandırır? - onedio.com
Alkol Tükettiğimiz Gecenin Ardından Vücudumuz Neden İnatla Bizi Sabahın Köründe Uyandırır? - onedio.com

👇

Kulaklarınıza İnanamayacaksınız! Hamile Kadınların Plasentalarında İlk Kez Mikroplastik Bulundu - onedio.com
Kulaklarınıza İnanamayacaksınız! Hamile Kadınların Plasentalarında İlk Kez Mikroplastik Bulundu - onedio.com

👇

Hücrelerimiz Sürekli Kendini Yeniliyor Olmasına Rağmen Nasıl Oluyor da Dövmelerimiz Silinmiyor? - onedio.com
Hücrelerimiz Sürekli Kendini Yeniliyor Olmasına Rağmen Nasıl Oluyor da Dövmelerimiz Silinmiyor? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
unicorn26

Döndüm daldan düşen kuru yaprağa leylim ley seher yeli dağıt beni sar beni :)))

cem-eroksuz

alkolün yanında bol su için hiç bişey olmaz sabahına

kuntay-sonmez

Alkolden hemen sonra "Alka seltzer" kullanın birseyiniz kalmaz. Bakın bu tüyoyu herkes vermez

Görüş Bildir