Yeni Tasarıya Göre Hayvanlar Toplu Halde 'İmha' Edilebilecek!

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Hayvanlar Toplu Halde 'İmha' Edilebilecek!

Hayvanlar Toplu Halde 'İmha' Edilebilecek!

T24 - Hayvanları koruma yasa tasarısına hayvanseverler sert tepki gösterdi: Toplu imha ve denetimsiz deneylerin yolu açılıyor.

Yıllardır beklenen hayvanları koruma yasasıyla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın hazırlayıp Başbakanlığa sunduğu kanun tasarısı hayvanseverlerin sert tepkisine neden oldu. Hayvanseverler tasarıyla ilgili “Hayvan soykırımına yönelik çalışmalar tepki çekmemek için kılıfına uyduruluyor’’ dedi.

Yeryüzüne Özgürlük Derneği’nin açıklamasına göre Bakanlığın 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarı hayvanlar için büyük felaketlere yol açacak. Değişiklikler şu sonuçları doğuracak:

Evde beslenen hayvan sayısına çok ciddi bir kısıtlama geliyor ve bu sayı, muhtemelen “bir” olarak belirlenecek. Evlerinde hayvan olan kişiler hayvanları tahliye tehlikesi ile karşı karşıya.

Hayvanlara kötü muamele, işkence gibi fiiller 750 TL idari para cezası ile karşılık bulacak. 750 TL ödeyen herkes, istediği gibi hayvanlara eziyet edebilecek.

Hayvan deneylerinde veteriner hekim bulundurma şartı kaldırılacak.

Hayvanlar, toplu şekilde “imha” edilebilecek.

Belediye barınaklarındaki hayvanlar, özel bir izin ile deneye gönderilebilecek.

Tasarıya ilişkin görüşlerini Taraf‘a anlatan İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Hülya Yalçın, bu tasarının “hayvanların soykırımına yönelik bir çalışma” olduğunu belirterek şunları söyledi: “Tasarı hayvanseverlerde infial oluşmaması için her şeyi hayvanları korunuyormuş gibi gösterecek, bir ‘kılıfına uydurma’ çalışması olacak. Bir kanunun adı hayvanları koruma kanunu ise o kanunda deney hayvanı diye bir şey olmaz. O hayvanın nasıl öldürüleceği tarif edilemez. Kürk sektörü veya diğer ekonomik sektörlerden bahsedilemez.’’

Hayvanlar imha edilecek

Hayvanları Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Nesrin Çıtırık ise tasarının insan hak ve özgürlüklerine aykırı maddeler içerdiğini belirterek “Devlet evlerde kaç hayvan besleneceğini belirleyemez” dedi. Çıtırık sözlerini şöyle sürdürdü: “Evlerden hayvan toplanarak bu sorunun çözüleceği söyleniyor. Oysa Anadolu’nun birçok belediyesinde hayvan barınağı yok. 30-40 sokak hayvanına bakamayan belediyeler bu topladıkları hayvanlara nasıl bakacak. Belediye barınakları birer ölüm kampı gibi.”

Haberin Tamamı İçin:

Yaşam Hakkına Saygı - 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu

STK’lar ve hayvanseverler, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca hazırlanarak Başbakanlığa gönderilen yasa tasarılarını desteklemediklerini, ilgili tasarıların geri çekilmesini ve oluşturulacak komisyonlarda hayvan hakları konusunda çalışmalarıyla kendini ispat etmiş tüm STK’lardan görüş alınmasını talep etti.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin yayınlanan deklarasyonda, "İlgili komisyonlarda bekleyen tekliflerden 2 / 366 sayı numaralı olan yasa tasarısı ve haberlere konu olan son tasarı Hayvanları Koruma Kanunu’nun ruhuna tamamen aykırı maddeler taşımaktadır ve aşağıdaki gerekçelerle kabul edilmesi mümkün değildir" deniyor.

Deklarasyon şöyle:

1- Öldürmenin “uyutma” tanımlamasıyla yasaya girmesi ve meşrulaştırılması kabul edilemez. Hayvanları yaşatmak yerine ne şekilde öldüreceğinin tanımlandığı bir yasa kabul edilemez.
2- İki sene hapis cezasıyla sınırlandırılması alınabilecek cezaların para cezasına döndürülebilecek olması cezaların ağırlaştırılmasının asıl amacı olan suçu engellemenin önüne geçecektir. Hayvanlara işkence cezasını sadece 750 TL’lik bir idarî para devlete ödeyerek devam edilen bir suç halini alacaktır. Hiçbir caydırıcılığı yoktur.
3- Evlerde kaç hayvan bulundurulacağının izne tabii olması ve hayvan sahiplerinin eğitime tabii tutulması ucu açık bir tanımlamadır. İleride “hayvan korumacının hak” ihlaline kadar varabileceği ve belki de “bir hayvan sahibi olmakla” sınırlandırmaya kadar gidebileceği için bu tanımlama bu şekliyle tasarıda yer alamaz.
4- Hayvanların ırklarına göre sınıflandırılıp sahipleriyle birlikte yaşam haklarının ellerinden alınması asla kabul edilemez. Dövüşçü ya da bahisçi sahiplere yönelik önlemler almak yerine ırkları cezalandırmak kabul edilemez ve merdiven altı üretime sebep olacaktır.
5- Hayvanların imhasına olanak sağlayan 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile 24/4/1930 tarihli ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun yeni tasarıda da yer alması kabul edilemez.
6- Deneylerdeki denetimlerin keyfiyete bağlanması kabul edilemeyeceği gibi hayvanları koruma kanunu gibi bir kanunun içinde hayvanların yaşam hakkını hiçe sayan deneylerin yer alması kabul edilemez.
7- Mobil kısırlaştırmanın meşrulaştırılması hiçbir koşulda kabul edilemez. Olması gereken belediyelerin kendi veteriner hekim kadrolarını oluşturmasıdır. Hali hazırda mevcut yönetmeliklerdeki mobil kısırlaştırma maddesinin yasaya aykırı olduğuna ve iptaline yönelik İstanbul Veteriner Hekim Odası (IVHO) tarafından açılmış bir dava mevcutken mobil kısırlaştırmayı yasalaştırma çabası kabul edilemez.
8- Amacın hayvanları korumak ve hakları gözetmek değil, hayvanları bertaraf etmek olduğunu kanıtlamaktadır.

Biz, aşağıda imzası bulunan STK’lar ve hayvan korumacılar, TBMM komisyonlarında bekletilen yasa tekliflerini ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca hazırlanarak Başbakanlığa gönderilen yasa tasarılarını bu nedenlerle desteklemediğimizi, ilgili tasarıların geri çekilmesini ve oluşturulacak komisyonlarda hayvan hakları konusunda çalışmalarıyla kendini ispat etmiş tüm STK’lardan görüş alınmasını talep ediyoruz. Kamuoyuna ve ilgili makamlara duyururuz.

Saygılarımızla,

1- Aliağa Sokak Hayvanlarını Koruyanlar Derneği (ASKOD)
2- Animal Protection Group Hayvan Hakları Derneği, Almanya
3- Bodrum Hayvan Hakları Derneği
4- Çeşme Doğa ve Hayvanseverler ve Koruyanlar Derneği
5- Doğa ve Çevreyi Koruma, Yaşatma Derneği (DOĞÇEV)
6- Hayvan Severler Derneği (HaySev)
7- Hayvan Hakları Aktivistleri Derneği (Hayvist)
8 - Hayvan Hakları Derneği, Turgutreis
9- Izmir HAYSAV (Hayvan Hakları Savunucuları Dernegi)
10- Muhtaç Hayvanlar Koruma Sevme ve Barındırma Derneği (KORUSEV)
11- Manisa Hayvanları Koruma Derneği (HAKDEM)
12- Meliha Yılmaz Vakfı
13- Türkiye Tabiatını Koruma Derneği, Hatay
14- Yaşam Hakkına Saygı Derneği (YHS)
15- Yedikule Hayvan Dostları Derneği

İmza vererek destek olmak için www.sessizkalmasucaortakolma.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaBodrumHatayİstanbulManisaTürkiye Büyük Millet Meclisitahliye
Görüş Bildir