Yeni Tartışmamız Hayırlı Olsun: Regl Kanıyla Dolu Adet Kupasını Paylaşan Kadın Hem Destek Hem de Tepki Gördü

357PAYLAŞIM

Regl kanını ulu orta paylaşmak özgürlük mü yoksa değil mi?

Not: İçerikteki fotoğraflar rahatsız edici olabilir.

Kadınlar yüzyıllardır eşitlik, özgürlük, cinsiyetçilik, ayrımcılık, ırkçılık gibi pek çok alanda mücadele ediyor ve birtakım kazanımlar için feminizm çerçevesinde bir araya gelerek kendi hakları için savaşıyor.

Cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmak, kadın sorunlarını araştırmak ve çözmeyle ilgilenen feminizmle birlikte kadınlar ataerkil yapıya ve bu alandaki söylemlere karşı çıkarak adalet arıyorlar. Eşit bir dünya, eşit vatandaşlık hakları, sınıf mücadelesi, ırkçılık, yani kısacası insan hakları...

Çalışma alanına dahil olmaktan tutun da pantolon giyebilmeye kadar pek çok hakkı söke söke alan kadınların hiç şüphesiz ki mücadelesi sürüyor.

Vücut tüylerini normalleştirmek üzere yeni bir mücadele alanı açanlardan tutun da... 👇

Bedenlerinden Utanmıyorlar: Vücut Tüylerinin Tamamen Normal Olduğunu Gösteren 16 Ünlü - onedio.com
Bedenlerinden Utanmıyorlar: Vücut Tüylerinin Tamamen Normal Olduğunu Gösteren 16 Ünlü - onedio.com

Regl kanıyla çiçekleri sulayan resim ve maske yapanlara kadar kadınlar artık eşitlik ve özgürlük mücadelelerini farklı alanlarda yürütmeye çalışıyorlar. 👇

Vücudundan Utanç Duymadığını Göstermek İçin Regl Kanıyla Çiçekleri Sulayan, Resim ve Maske Yapan Kadın - onedio.com
Vücudundan Utanç Duymadığını Göstermek İçin Regl Kanıyla Çiçekleri Sulayan, Resim ve Maske Yapan Kadın - onedio.com

Ama nerede bir kadın mücadelesi varsa erkekler orada...

twitter.com

Kadınların regl olunca bunu belli etmelerinden, sancı çektiklerini söylemelerinden, sıcak su torbalarıyla gezmelerinden, tatlı tüketmelerinden, ellerinde ya da ceplerinde pedle tuvalete koşturmalarından rahatsız olan erkekler var. Yüzyıllardır kadınlar regl oluyorlar ve bu sayede de insanlık devam ediyor; yani aslında bunun kadar doğal hiçbir şey olamaz. 

Peki, erkekler -hadi cinsiyetle sınırlamayalım- ve dahi pek çok insan neden reglden bahsedilmesinden rahatsız oluyorlar? Bunun nedenini bilemiyoruz tabii ki, erkek egemen toplumsal yapıda bu tip söylemlerin görünür olması da normal ama hemen altta kadınların tepki olarak paylaştıklarına da normal demeliyiz...

Not: İçeriğin bundan sonraki kısmında yer alan görseller rahatsız edici olabilir.

İşte o paylaşım...

Kadınların regl olduklarını belli etmelerinden rahatsız olan erkeklere yönelik olarak bir paylaşım yapan ve menstrual kupasının fotoğrafını koyan kadına hem destek hem de tepki geldi. Yorumsuz olarak destekleri de tepkileri de ekliyoruz. Yorumlarda buluşalım da sizin açınızdan bu normalleştirme sürecinin fotoğrafla desteklenip desteklenmemesi gerektiğini tartışalım...

"Bu elinde tuttuğu şey de nedir?" diye sorarsanız, sizi şöyle alalım: 👇

Kadınların Çileli Regl Dönemlerini Kolaylaştırmak İçin Yapılmış Son İcat: Adet Kupası - onedio.com
Kadınların Çileli Regl Dönemlerini Kolaylaştırmak İçin Yapılmış Son İcat: Adet Kupası - onedio.com

👇

👇

twitter.com

👇

👇

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bbbbb

Salak salak işler peşinde koşuyorlar.

isaecezeynep

Önce akıl, sonra ahlak gerekiyor insanlara... Fizyolojik bir durumun ispatlanmaya çalışılması kadar aciz bir düşünce olamaz. Kaldı ki kadın olmanın gerektirdiği bir şeyin kahramanlık gösterisi gibi sunulması nasıl bir kafa yapısıyla oluşuyor, çözemedim doğrusu.

papichulopapichulo

is yobazlar tepki gostermis kan bu kan dogal bir sey testere filnde bol bol olan bir sey damarlarinizdan akan bir sividan mi tiksiniyorsunuz.Utanmalisiniz bence.Kadin ddusmanligi hic bu kadar hat safhada olmamisti.Bu dusmanligin sagi, solu, ideolojisi, dini yok.Siz en iyisi kadinin halinden anlayan erkelerle takilin.Bir erkek olarak bazen kendi cinslerimden tiksiniyorum.Utanmazlar linc etmeye calismislar.Kimis ilgi orospusu diyecek kadar dusmus.Kadinlar ilgi sever sefkat sever anlasilmak ister.

smyrnaperisi

REGL UTANILACAK GİZLENİLECEK BİRŞEY DEĞİL TAMAM DA KANINI ULU ORTA PAYLAŞMANA NE GEREK VAR??? REGL KİŞİYE ÖZELDİR.KİMSE SENİN PİS KANINI GÖRMEK ZORUNDA DEĞİL. NORMALLEŞMENİN DE KANINI ÇIKARMAYIN!!!

kapkacak

yav vallahi iyice mallaştınız biraz özeliniz olsun aq

Görüş Bildir