12 Dev Adam Tanjevic'le Devam

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Yeni Tanjevic dönemi

Eurobasket 2013 için hazırlıklarını sürdüren Türk Milli Takımı'nda başantrenörlük görevine Bogdan Tanjevic getirildi. Tanjevic'in görev süresi Eurobasket 2013'ü kapsıyor.

Türkiye Basketbol Federasyonu, uzun süren çalışmaların ardından Slovenya'da düzenlenecek Avrupa Basketbol Şampiyonası için milli takımın yeni antrenörünü belirledi.

Bir yılı aşkın süren arayışlar esnasında Ettore Messina'yla görüşen ancak İtalyan antrenörden ret yanıtı alan TBF, Akdeniz Oyunları'nda Türkiye'yi çalıştıran Bogdan Tanjevic'le yeniden anlaşmaya vardı. TBF Başkanı Turgay Demirel, düzenlediği basın toplantısında Eurobasket 2013'te milli takımı Bogdan Tanjevic'in çalıştıracağını açıklarken, Tanjevic'in yardımcılıklarını da Nihat İziç, Ertuğrul Erdoğan ve Ömer Uğurata'nın üstleneceğini belirtti.

Demirel'in süreçle ilgili açıklamalarından satırbaşları şu şekilde;

"Milli takım, Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda Olimpiyat katılım hakkı elde edemeyince büyük hayal kırıklığına uğramıştık. Nisan sonu gibi Ettore Messina'yla bizzat buluştum. O sırada Messina'ya bir NBA takımından teklif geldi. Milli takımda teknik yapılanmayı Şubat'ta sonuçlandırırız demiştik, olmadı.
Bu süreçte dünyanın en önemli koçlarıyla görüştüğümüz gibi, Türkiye içinden antrenörlerle de görüştük. Nisan sonu itibarıyla Ettore Messina'yla mali konular dahil, anlaşmıştık. Messina Final Four sonrasına ertelemek istedi. Messina da bu NBA takımından teklif gelince kontratına "NBA çıkışı" maddesi koydurmayı talep etti.

Ettore Messina'nın en büyük hedefi Olimpiyat'ta bir milli takımla başarılı olmaktı. Bunu Türkiye'yle yapmak istiyordu. Messina, sözleşmesinde NBA için çıkış isteyince görüşmelerimiz tıkandı. Buna izin veremezdik.

Tanjevic, 2012 Mayıs'ta görevden ayrılan Orhun Ene'nin yerine geçici olarak milli takımda görev alıyordu. 66 yaşındaki Bogdan Tanjevic, 2004-10 arasında altı yıl süreyle milli takım başantrenörlüğünü üstlenmiş, Türkiye'yi 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda gümüş madalyaya taşımıştı. Tanjevic'in çalıştırdığı milli takım, Japonya 2006'da da altıncı basamakta yer almıştı.

Tanjevic görev süresi boyunca Türkiye'yle katılım gösterdiği dört Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda ise sekizincilikten iyi bir derece elde edemedi."

Eurosport

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

JaponyaMilli TakımSlovenya
Görüş Bildir