Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeni Plaka Heyecanıyla Yanıp Tutuşan, İl Olma Yolundaki 21 Şirin İlçemiz

18PAYLAŞIM

Günümüzde bazı ilçeler o kadar büyüyüp gelişti ki artık sadece il olmayı bekliyor. İşte o 21 güzide ilçemiz...

Not: Siz de yorumlara il olmasını istediğiniz ilçenizi yazın, herkes duysun!

1. Çorlu (Tekirdağ)

Çorlu, Tekirdağ'a bağlı olan en büyük ilçedir. İstanbul'dan sonra Türkiye Trakyası'ndaki en büyük ikinci yerleşim yeridir. Nüfusu 2012 verilerine göre 273.362 kişidir.

2. Alanya (Antalya)

Alanya, Türkiye'nin Akdeniz Bölgesi'ndeki Antalya iline bağlı bir turizm ilçesidir. Şehir merkezine uzaklığı 154 kilometredir. Türkiye'nin güney sahillerinde bulunan Alanya, 1.598,51 km²'lik bir alana sahiptir ve 2015'de nüfusu 291.643 kişidir.

3. Beypazarı (Ankara)

Beypazarı, İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara'ya bağlı bir ilçedir. Ankara'nın 98 km. batısında, denizden ortalama 700 m. yüksekliktedir. Beypazarı nüfusu 2016 verilerine göre 50.431 kişidir.

4. Manavgat (Antalya)

Manavgat,  Antalya ilinin en büyük 2. ilçesidir. Manavgat Şelalesi, Türkiye'nin en düzenli akan akarsuyu Manavgat Irmağı'da buradadır. İlçe nüfusu 208.500. İlçe merkezinin 2008 nüfusu 77.321, 2012 nüfusu ise 95.000'dir.

5. Bandırma (Balıkesir)

Bandırma, Marmara Denizi kıyısında olup Balıkesir'in ilçesidir. Nüfusu yaklaşık 150.000'dir.  Ayrıca Altı Eylül ve Karesi'den sonra Balıkesir'in üçüncü büyük ilçesidir.

6. Anamur (Mersin)

Anamur, Mersin iline bağlıdır. 2011 verilerine göre nüfusu 63.121 kişidir. Adını rüzgarlı burun anlamına gelen Yunanca Anemourion sözcüğünden almıştır.

7. Akhisar (Manisa)

Akhisar, Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde bulunan Manisa iline bağlı ve 170.000'lik nüfusuyla Manisa'nın il merkezi dışında nüfusu en yoğun olan ilçelerinden biridir.

8. Polatlı (Ankara)

Polatlı, Ankara ilinin batı kesiminde bulunan ilçedir. 1 Ağustos 1926 tarihinde 877 sayılı kanunla ilçe olmuştur. 2016 verilerine göre nüfusu 122.424 kişidir.

9. Gebze (Kocaeli)

Gebze, Kocaeli'nin bir ilçesidir. Marmara Bölgesi'nin en büyük sanayi kentlerinden biridir. 2016 verilerine göre nüfusu 357.743 kişidir.

10. İnegöl (Bursa)

İnegöl, Bursa iline bağlı ilçedir. Marmara Bölgesi içinde yer almaktadır. Nüfusu 2012 verilerine göre 229.812'dir.

11. İskenderun (Hatay)

MÖ 333 yılında, Büyük İskender’in İsos yakınlarında kazandığı zaferden sonra Alexandreia adıyla kurulmuştur. 2016 verilerine göre nüfusu 246.639'dur.

12. Fethiye (Muğla)

Fethiye, Muğla'nın 13 ilçesinden birisidir. Kentin eski adı Meğri'dir. Bu ad, Rumca'da "uzak diyar" anlamına gelen Makri'den gelir. Özellikle turizm açısından gelişmiştir. Turistik yerleri olarak; Tlos, Kelebekler Vadisi, Gemile sayılabilir.

13. Siverek (Şanlıurfa)

Siverek, Türkiye'nin yüzölçümü bakımından en büyük ilçesidir. Tarihi Siverek Kalesi ve Şeytan Küçesi görülebilecek yerler arasındadır.

14. Tarsus (Mersin)

Tarsus, Mersin ilinin en doğusundaki ilçesidir. İlçe doğuda Adana, batıda Mersin merkez, kuzeyde Pozantı ve Çamlıyayla, güneyde Akdeniz ile çevrilidir. Tarsus Şelalesi, Kleopatra Kapısı, Tarsus Hayvanat Bahçesi gezilebilecek yerler arasındadır.

15. Sungurlu (Çorum)

Sungurlu, İç Anadolu'da Çorum ilinin yönetim sınırları içinde yer alan bir ilçedir. Karadeniz ile başkent arasında yer alan otoyol üzerinde olması nedeniyle ilçe merkezi gelişmiş olup aynı zamanda Çorum ilçeleri arasında da en fazla merkezi nüfusa sahip ilçedir.

16. Hopa (Artvin)

Hopa, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Artvin iline bağlı bir ilçe ve ilçenin merkezi olan kasaba. Türkiye - Gürcistan sınırı olan Sarp Sınır Kapısı'na yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır.

17. Elbistan (Kahramanmaraş)

Elbistan, Kahramanmaraş iline bağlıdır. Akdeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinin kesiştiği noktada yer alır. Şehir merkezinin nüfusu yaklaşık olarak 150.000'dir.

18. Edremit (Balıkesir)

Edremit, Balıkesir ilinin batısında, Ege Denizi kıyısındaki ilçedir. Edremit, Balıkesir ilinin üçüncü en büyük ilçesidir. İç turizmin ilk önemli merkezlerinden olan Altınoluk ve Akçay bu ilçededir. Kaz Dağı, Sütüven Şelalesi görülmesi gereken yerler arasındadır.

19. Erciş (Van)

Erciş, Van ilinin ilçesidir. Van Gölü'nden 5 km içeride, 25 metre yükseklikte kurulmuş olan Erciş'in Van'a uzaklığı ise 100 kilometredir. 2016 verilerine göre nüfusu 173.203 kişidir.

20. Lüleburgaz (Kırklareli)

Lüleburgaz, Kırklareli iline bağlıdır. İlçenin sınırları dahilinde 6 belde 30 köy bulunmaktadır. Çorlu, Edirne, Tekirdağ'dan sonra Trakya'nın 4. en büyük yerleşim yeridir. Turistik yerler arasında  Gençlik Parkı, Kurtuluş Parkı ve Zübeyde Hanım Parkı sayılabilir.

21. Ereğli (Konya)

Ereğli, Konya'nın güneydoğusunda bulunur ve Konya'ya 147 km. uzaklıkta bulunur. Gezilebilecek yerler arasında Konya Ereğli Müzesi, Ereğli Lunapark ve Atatürk Kültür Parkı bulunur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
benisimsiz

il olunca ne mi oluyor egoları tatmin edilmiş oluyor anamur 65.000nüfusuyla nasıl il olacaksa kasaba zor olur. Tarsus şehir merkezine 15dakika adanaya ise 30dakika tarsusu il yapınca Mersini bağlıyacaklar herhalde . İl olmanın avantajı yok ardahan sonradan il olunca çok mu gelişti 17.000şehir nüfusu var bizim mahalle kadar

uzunyol

İÇLERİDEN BİTEK ÇORLUYLA LÜLEBURGAZ İL OLMAYI HAKEDIYO HATTA LULEBURGAZI BEN İL SANIYODUM LAN YENI CAKTIM

mihail-ivanovic-kutuzov

Bayburt İl Olsun!

popeyess

Beylikdüzü il olsun

huseyin-kargi

il olunca noluyor ne faydası var

Görüş Bildir