Yeni Müfredat Taslağı: 'Cihat' Zorunlu Derse Girdi, Laiklik Daraltıldı

 > 
1.7bPAYLAŞIM

Milli Eğitim Bakanlığı yeni Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi müfredat taslağını açıkladı. Buna göre seçmeli dersler ile imam hatip okullarının müfredatına giren 'cihat' zorunlu din dersi kapsamında da öğrencilere anlatılacak. Ayrıca yeni din dersi programında Atatürk'e yer verilmezken laiklik konusu da daraltıldı.

Hürriyet'in aktardığı habere göre, öğrencilere 6. sınıfta “Hz. Muhammed’in Hayatı” ünitesinde cihat kavramı anlatılacak. 

9. sınıfta ise “İslam’da İbadetler” ünitesinde cihat, “İslam Dininde Temel İbadetler” arasında sayıldı. Ders sonunda öğrenciler, İslam’da cihadın önemini ayet ve hadislerle açıklayacak. Ayrıca cihat kavramının anlam genişliği göz önünde bulundurularak savaşla sınırlandırılmadan tüm boyutlarıyla ele alınacak ve günümüzde istismar edildiğine vurgu yapılacak.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Açıkladı: 'Cihat' ve 15 Temmuz Yeni Müfredata Girdi - onedio.com
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Açıkladı: 'Cihat' ve 15 Temmuz Yeni Müfredata Girdi - onedio.com

Laiklik daraltıldı

Yeni programda laikliğe ilişkin bölümler daraltıldı.

Eski programda 7. sınıftan itibaren “Laiklik, Din ve Vicdan Özgürlüğünün Garantisidir” ünitesi ile başlayarak laikliğin esaslarını anlatan MEB, yeni müfredatta sadece “Haklar ve Özgürlükler” ünitesinin altında “din ve vicdan özgürlüğü” konusundan ayırarak laiklik kavramına yer verdi.

Cemevi ibadethane sayılmadı

Alevilik, yeni müfredatta da inanç değil "yorum" olarak yer aldı. Alevilik ve Bektaşilik konusu 7 ve 12. sınıflarda “İslam düşüncesinde yorumlar” ünitesinde “Tasavvufi yorumlar” başlığıyla Yesevilik, Nakşibendilik ile birlikte anlatılacak. 

Din dersi müfredatında Alevilerin isteğine rağmen yine Cemevi ibadethane olarak adlandırılmadı.

Atatürk din derslerinden çıkartıldı

Yeni din dersi programında Atatürk’e ilişkin bilgilere yer verilmedi. Ders kazanımlarında da Atatürk’ün adı, sözleri, görüşleri yer almadı.

4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda okutulan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretim programına göre, Atatürkçülükle ilgili konulara ayrı bir tablo ayrılmıştı. Ayrıca dersle ilgili Atatürkçülük hakkındaki konular, her öğrenme alanında ilgili ünitelerde alt başlıklar ve kazanım olarak yer alıyordu. 

9, 10, 11 ve 12.sınıfların din kültürü ve ahlak bilgisi öğretim programında da Atatürk ve Atatürkçülükle ilgili kazanımlar yer alıyordu. 9. sınıfın müfredatında yer alan “Laiklik ve din”, 10. sınıfta yer alan “Atatürk ve din”, 11. sınıftaki “Atatürk ve Cumhuriyet Dönemi Din Hizmetleri”, 12. sınıftaki “Atatürk ve Din Öğretimi” üniteleri çıkartıldı.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir