Yeni İOS 7 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yeni İOS 7 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Apple WWDC 2013 konferasında birçok yeni ürün tanıttı. Her ne kadar yeni iPhone ya da iPad gelmese de, tanıtılanlar son derece heyecan vericiydi. İlk iPhone’dan bu yana hep küçük yeniliklerle güncellenen iOS, bu sefer tamamen baştan yazıldı ve ortaya yepyeni bir mobil işletim sistemi çıktı. Jonathan Ive tarafından geliştirilen yeni iOS 7 ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda derledik.

Yeni ikonlar ve fontlar

Tahmin ettiğimiz gibi, iOS’un uygulama ikonları daha sade bir görünüm kazandı. O gölgeli ve artık modası geçmiş ikonlar yerine daha parlak ve derinliği olan ikonlar tercih edilmiş. Fontlar ise daha iyi ve daha büyük hale getirilmiş. Yeni fontlar Windows 7′nin fontlarının biraz daha cilalanmış versiyonuna benziyor.

Kontrol merkezi ve gerçek çoklu işlem

Apple Android’in aşağı doğru açılan ayarlar menüsünün bir benzerini iOS 7′ye getirdi. Üstten ekranın ortasına kadar çekilen bu menüden ağ ve ekran ayarlarına kısa yoldan ulaşabiliyorsunuz. Son derece fiyakalı görünüyor ancak “ödünç alındığı” (!) bariz ortada. iOS 7 ayrıca üçüncü parti geliştiricilere daha çok yetki veriyor, cihazın tüm veri ve işlevsellik ayarlarına erişebiliyorlar. Bu şekilde belki Apple’ın kendi uygulamalarının daha iyilerini geliştirebilirler. Safari harika Rolodex sekme tarayıcısına sahip olurken, Hava durumu uygulaması grafiksel iyileştirmelere sahne oldu. Takvim bile göze hoş gelmeye başladı, gerisini siz düşünün. Ayrıca artık uygulamaların ön izlemeleri de tam ekran olarak görülebiliyor.

Kamera

Ah eski dostum Instagram, bir bakıyorsun tüm iPhone’lar seni kullanıyor, öteki gün yeni iOS 7′nin kamerası senin birçok özelliğine sahip oluyor. Evet, yeni iOS 7′de fotoğrafları filtreleme ve otomatik olarak gruplandırma özellikleri var. Tüm bu fotoğrafları bulut ortamına göndermek ise çocuk oyuncağı.

Siri

Apple’ın dijital asistanı Siri akıllandı. Ayrıca isterseniz erkek ya da kadın sesi seçebiliyorsunuz. Wikipedia ve Twitter’dan bilgi alma yeteneğine kavuşan Siri, bildiğiniz cebinizde yaşayan bir dahi. Ayrıca Siri’nin bu yeni hali, önümüzdeki yıl bazı arabalarda da yer alacak. Üstelik onlarca araba markası bunun için başvuruda bulundu.

App Store

Steve Jobs olsaydı bunun için ‘işte bu!” derdi. App Store en nihayetinde güncellemeleri otomatik olarak indirmeye başlıyor. Bu da, rahatsız edici bildirimlerden kurtuluyoruz demektir. Ayrıca yeni App Store’da uygulama keşfetmek ve aradığınızı bulmak hiç olmadığı kadar kolay bir hale getirilmiş.

iTunes Radio

Meğer bizim iRadio diye konuştuğumuz şey iTunes Radio’ymuş. Bu yeni radyo ile, iOS 7′li cihazınızdan sosyal medyadaki en popüler şarkıları görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca ruh halinize ya da türüne göre müzikler bulmak da yine iTunes Radio’nun özellikleri arasında. Ayrıca dinleyebileceğiniz radyo istasyonlarının yanı sıra, kendi çalma listesinizi insanlara dinleteceğiniz bir radyo kanalı kurmanız da mümkün. Eğer insanlara Justin Bieber dinletmeyi düşünüyorsanız bu bilgiyi bizden aldığınızı kimseye söylemeyin lütfen. Unutmadan, iTunes Radio Apple TV’de de çalışabiliyor.

Ne zaman kullanabileceğiz?

iOS 7 geliştiriciler için şu anda indirilebilir durumda. iPad için ise geliştiricilerin birkaç hafta beklemesi gerekecek. Biz sıradan ölümlüler ise yeni iOS 7′ye sonbaharda kavuşacağız.

Stuff

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AndroidAppleInstagramJustin BieberTercihTwitterWindows 8iOSiPhone
Görüş Bildir