Yeni Fobimiz Hayırlı Olsun! Devasa Büyüklükleriyle Görenleri Dehşete Düşüren Palmiye Yengeçleri

4PAYLAŞIM

Ben bunu görsem aklımı kaçırırdım kesin!😱

Kaynak: https://www.thevintagenews.com/2018/11/2...

Sizi palmiye yengeçleriyle tanıştıralım! Kendileri o kadar ürkütücü canlılar ki Darwin bile onları tanımlarken 'canavarımsı' demeyi uygun görmüş!

twitter.com

Bu hayvanlar o kadar büyükler ki ortalama 1 metre uzunluğa sahipler ve karada yaşayan en büyük eklembacaklı oldukları düşünülüyor.

Hatta bilim insanlarının yaptığı birtakım çalışmalar bu devasa canlıların havacılık alanının öncüsü olarak kabul edilen Amelia Earhart'ın gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasının da nedeni olduğunu ortaya koyuyor.

twitter.com

Palmiye yengeçleri bizim görmeye pek alışkın olduğumuz kabuklu deniz canlılarına benzemiyorlar.

twitter.com

Rahatsız edici görünümlerinin yanı sıra son derece de güçlüler. Kendi vücut ağırlıklarının neredeyse altı katı ağırlığı taşıyabiliyorlar. Hatta BBC'ye göre avlarına kıskaçları yardımıyla neredeyse bir aslan çenesi kadar güçlü bir şekilde baskı uyguluyorlar.

Palmiye yengeçleri genellikle hindistan cevizi ile besleniyorlar. Güçlü pençeleri sayesinde hindistan cevizini açmakta pek zorlanmıyorlar.

twitter.com

Bu canlılar ağaçlara tırmanabiliyor ve hindistan cevizlerine de bu şekilde rahatça erişebiliyorlar ancak...

twitter.com

Hindistan cevizi bulamadıklarında avlanmaya başlıyorlar.

twitter.com

BBC'ye göre yengeçleri inceleyen bilim insanları, yengeçlerin hindistan cevizi bulamadıkları zaman kuş türlerine de saldırdığını ortaya koydular.😱

Palmiye yengeçleri önce kuşların kanatlarını kıskaçlarını kullanarak kırıyor ve sonrasında da onları yerin altındaki yuvalarına götürüyorlar.

Nadiren de olsa insanlara da saldırabiliyorlar ancak bunu yalnızca kendilerini tehlikede hissettiklerinde yapıyorlar.

twitter.com

Palmiye yengeçlerinin evi olarak kabul edilen Güney Pasifik'te de insanların yaralandığı birçok olay kayda geçmiş...

twitter.com

Hatta bu kayıtlarda yengeçlerin kendilerini tehlikede hissettikleri anda kişinin birkaç parmağını ve baz durumlarda da elini kopardığı yazılı.

twitter.com

Şu an bu canlılar hakkında oldukça az şey biliyoruz ancak birçok bilim insanı kaybolan insanların da bu yengeçlerle bağlantılı olabileceğine inanıyor.

www.instagram.com

Amelia Earhart da onlardan biri. Kendisi ünlü bir pilot ve yazardı. Atlantik üzerinde tek başına uçan ilk kadın havacı olarak tanınan Amelia bir anda ortadan kayboluyor.

twitter.com

Kendisine ne olduğunu, cesedi ve uçağının ne olduğuna dair hiçbir ipucu yok!

Ancak 1940 yılında, Earhart'ın düştüğü düşünülen yere yakın olan Nikumaroro Adası'nda bir ceset bulunuyor.

www.instagram.com

Earhart’ın ağır yaralı olduğu ve bu yengeçler tarafından parçalandığı düşünülüyor.

2007 yılında palmiye yengeçlerini inceleyen bir bilim kurulu genç kadının gerçekten bu şekilde öldürülüp öldürülmediğine dair bir araştırma yürütmeye başlıyorlar.

www.instagram.com

Cesedin bulunduğu lokasyona bir domuz ölüsü bırakıyorlar ve saniyeler içerisinde bir grup palmiye yengeci sahilde beliriyor. Cesedi parçalarına ayırıyorlar ve yuvalarına götürmeye başlıyorlar!😱

Bu teori her ne kadar doğrulanmamış olsa bilim insanları net bir şekilde palmiye yengeçlerinin bu duruma neden olmadığını söyleyemiyorlar.

www.instagram.com

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Survivor ile Hayatımıza Giren Masumiyet’in İlker’i Serkay Tütüncü’yü Kadrajımıza Aldık! - onedio.com
Survivor ile Hayatımıza Giren Masumiyet’in İlker’i Serkay Tütüncü’yü Kadrajımıza Aldık! - onedio.com

👇

Hep Aynı Şeyleri Görmekten Sıkılanları İlginçliğe Doyuracak Birbirinden Acayip 17 Yeni Görsel - onedio.com
Hep Aynı Şeyleri Görmekten Sıkılanları İlginçliğe Doyuracak Birbirinden Acayip 17 Yeni Görsel - onedio.com

👇

Görmeyen Kalmasın! Survivor Birleşme Partisinde Olay Yaratan Kıyafetleri İnceliyoruz - onedio.com
Görmeyen Kalmasın! Survivor Birleşme Partisinde Olay Yaratan Kıyafetleri İnceliyoruz - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kakaroshi

Milyonlarca yıl takıl, ekmeğinde ol, ağaçtan bir şeyler koparmak için evrim geçir falan. O kadar çaba harca, sonra g.tü boklu hadi olsun olsun 20.000 yıldır benliğini yeni kazanan canlı seni parmağıyla gösterip "ıyyyhhh" desin.. Kaderin cilvesi.

Gizli Kullanıcı

Kadın karaya düşmüş olsa uçağı muhakkak bulunurdu. Muhtemelen okyanusun bir köşesinde yengeçlere değil ama balıklara yem oldu cesedi.

arneo

Ed Stafford:))

kakaroshi

Tamam güzel belgeselci ama sen de az değilsin Madara.. Olm nasıl planladın lan o kadar olayı? Sen senelerce ölme jutsularla takıl, sonra dünya benim olsun.. Tobiden ne istedin chakrasız insafsız. ldsnfspdfğşö ne zamandır içimde yazamadım bi türlü

Gizli Kullanıcı

Son nefesinde imana geldi, Hashirama Reis'in yolunu anladı sonunda 😁

kakaroshi

Herkese öyle bir reis lazım. Bak orada da nesiller boyu süren kan davası sonunda dünyayı yok etti. Doğunun Naruto'dan öğrenecek çok şeyi var ksdgmpsldmö

Gizli Kullanıcı

Naruto, 6 yolun bilgesinden el almış nevi şahsına münhasır bir kardeşimizdi.

kakaroshi

Orochimaru gibi chakrayı kötüye kullanan, iyileştireceğim seni diye kandırıp insanları taciz eden, çocuk kaçıran tiplere karşı Naruto kardeşimiz güzel savaştı. Nice şehitler verildi 3.Dünya Ninja savaşında. Hepsinin chakrası Şad Olsun!

Gizli Kullanıcı

Şimdi ortalık şımarık bebelere kaldı😁

kakaroshi

Ya biraz başladım bu arada Boruto'ya.. Başları böyle bi meh geldi.. Rock'ın çocuğuna Metal ismini koyması beni benden aldı zaten. Onun dışında dünya çok gelişmiş bir anda. Belki biraz daha karakterleri oturtuyorlardır diye bekliyorum bakalım ama.. Youtube'da çok güzel dövüşler gördüm onları bekliyorum bakalım. Bu arada Jujutsu Kaisen, Attack On Titan, My Hero Academia(5. sezon yeni başladı) falan gidiyorum devam ediyor diye. Sen baktın mı hiç Boruto'ya nasıl gidiyi?

Gizli Kullanıcı

Güncelden takip ediyorum. İlk bölümleri gerçekten sıkıcı. Biraz manga dışı filler tadında sanırım. Yeni yeni ana konuya giriyorlar işte. Akatsuki benzeri amacı belirsiz gizemli başka bir örgüt sokuyorlar işin içine. Ama beni asıl rahatsız eden Naruto'daki zenginliğin olmaması. Tüm bölümler (en azından şimdilik) sadece Boruto ve ekibinden ibaret (filler bölümleri saymazsak). Ama Naruto'da diğer takımların da mücadelelerini sıklıkla izlerdik. Boruto'da biraz "süs" gibi kalmış öbür takımlar. İleride belki açılır bilemiyorum. Ben aslında güncel anime takip etmek istemiyorum (beklemek can sıkıcı, kopuyorsun bir noktadan sonra) ama Attack on Titan'ı izliyorum. Sadece son bir sezon kaldı geriye sanırım. Ama (tamamen şahsi görüşüm) en favori animem One Punch Man. Az sayıda bölümü var zaten, çok bunaldıkça açıp açıp izliyorum aynı bölümleri.

kakaroshi

O benim için de geçerli ya. Aynı adamın Mob Psycho 100 diye de animesi var tavsiye ederim izlemediysen. One Punch 2. sezonda animasyon kalitesi düştü biraz animasyon şirketi değişti diye ama 3. sezonda güzel şeyler yapabilirler. Manga fena çünkü. Garou falan güzel dövüşleri var. Monster god falan derken olaylar büyüyor. One Piece'den çok koptum bir ara ona da giresim var tekrardan. 650'lerde (Do'Flamingo dövüşlerinde kaldım) Megalobox vardı bak Cowboy bebop seversen o kafalarda animasyon olarak box animesi. Titan fena gidiyor 3. sezonda o kadar güzel götürdüler ki konuyu. Off ki ne of. Son sezon da fena gidiyor. Anime negzel bişi yeeaa!

Gizli Kullanıcı

Cowboy Bebop'u çok severek izledim. Özellikle müzikleri harikaydı. Bir de belki dikkatini çekmiştir, kapalı çarşı, İstanbul'un büyük camileri vs benzeri çok yapılar görünüyordu anime içinde. Animeler, aynen aşırı güzel olabiliyor. Genelde tüm dizi ve sinema sektörlerinde ortada bir veya iki ana karakter olur (özellikle pembe dizilerde); geriye kalan tüm karakterlerin hikayesi kendilerine ait bir hayatları, yaşam motivasyonları olmadan ana karakterlerin etrafında şekillenir. Tek varlık sebepleri ya ana karakterlere sorun çıkarmak ya da yardım etmek üzerinedir. Ama özellikle bazı animeler bu çizginin çok dışında; her bir yan karakteri de kişiliğiyle, hedefleriyle, hayata bakış açısıyla başarılı bir şekilde işliyor. Anime benzeri böylesi bir çok yönlülük Game of Thrones'ta oldu da tüm dünya yerinden oynadı.

arneo

Öyle deme. Reyting uğruna biz Uchihaların da hakkını az yemedi senaristler. Hem Zetsu girdi kanıma. Yazıları değiştirmiş. Yoksa benlik bir şey yok. :))

kakaroshi

Ya hemen mağdur edebiyatı. Ah siz Uchihalar yok musunuz siz.. İçinizde bi delikanlı Itachi çıktı onu da kardeşi harcadı. Chakrasız kalasıca.

kakaroshi

Megalobox müzik ve çizim açısından Bebop özlemini çok gideriyor. Karakterlerin yüzeyselliği beni de çok rahatsız ediyor bazı animelerde çok sıkıldım tek adam ve yancıları izlemekten. Şimdilerde öğrendiler ama güzel animeler buna dikkat ediyor güzel karakterler yazıyorlar. Darker Than Black vardı mesela zamanında mis gibiydi. Tengen Toppa Gurren Lagann da ona keza. En başta boş bir mecha animesi gibi dururken ortalarında hayat sorgulatan sonunda ise evreni kucağına bırakan bir hikayesi vardı.

kakaroshi

Çok klasiklerden gidersek Elfen Lied, Fullmetal Alchemist Brotherhood, One Piece'in karakter bölümleri, Sword art Online'ın ilk sezonu, Psycho Pass'in Evangelion'un olay örgüleri ve alt anlamları, Steins Gate'in kafa bulandırması, Monogatari serisinin hikayeyi ele alışı ve daha nice kesin atladığım anime.. Bunlar yön veriyor zaten yenilere. Ya çok farklı bir iş çıkarıyorsun ya da bu olaylara sen kendi bakışını katıyorsun öyle tutunuyorsun.

arneo

İtachi deyince akan sular durulur. İtachi Reis adamın hasıdır. Bir Uchiha dünyaya bedeldir. Shisui de yad edelim buradan.

tontikke

Ay mutlu oldum sırf haşerelereden dolayı Avusturya’ya gitmeye korkuyorum

Gizli Kullanıcı

Avustralya*

ladyd

yazılanlar çok doğru .Ben orda ki palmiyeyim.

doctor-what

Doğruluğunu teyit etmek için "72 tehlikeli hayvan: Asya" belgeseline bakabilirsiniz

ruhani

Ayrıca bir yazım kılavuzuna da bakmanızda fayda var.

ladyd

vatdıfak canım?

Görüş Bildir