CHP'de İpler Kopuyor mu?

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Yeni CHP 'İşçi' Çıkaracak | Akşam

Yeni CHP 'İşçi' Çıkaracak | Akşam

Kulislerde bomba iddia... CHP'deki ulusalcı vekillerin istifa edip Meclis'te İşçi Partisi grubu oluşturacağı öne sürüldü. İşçi Partisi Genel Sekreteri 'Süreç işliyor' derken CHP'li Adnan Keskin'e göre 'Yok böyle bir şey'.

CHP'de yenilikçilerle ulusalcılar arasında yaşanan ve İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in sözleriyle zirveye çıkan tartışma sürerken, siyasi kulisler bomba bir iddiayla çalkalanıyor. İddiaya göre, Yeni CHP yönetimine mesafeli duran bir grup ulusalcı milletvekili, partilerinden istifa ederek Meclis'te İşçi Partisi adına grup kuracaklar.

SÜRECİN İÇİNDEYİM

İŞÇİ Partisi Genel Sekreteri Osman Yılmaz, iddiayla ilgili olarak Akşam gazetesinin sorusu üzerine şunları söyledi:

'BÖYLE bir temasımız var. Süreç işliyor. Bu nedenle, şu anda şu isimler, şu tarihte gelecek gibi somut bir bilgi vermem doğru olmaz. Süreç açısından bu sıkıntı yaratabilir. Ben de partinin Genel Sekreteri olduğum için sürecin bizzat içerisindeyim.'

KİM RAHATSIZ?

CHP'de 'Yeni CHP' söyleminden rahatsız olan, eski Genel Başkan Deniz Baykal ve kongrede Kılıçdaroğlu'na bayrak açıp meydan okuyan İsa Gök'ün de aralarında bulunduğu bir grup vekilin yeni yönetime mesafeli durduğu biliniyor.

BİR kısmı mevcut yönetime uzak duran, bazıları ise parti yönetiminde yer almasına karşın yeni CHP söylemine karşı olan ve partinin 'ulusalcı' kanadında yer aldıkları ifade edilen isimlerden bazıları şöyle sıralanıyor:

Haberin Tamamı İçin:

Ulusalcı Tasfiyesi | Yeni Şafak

CHP'li Birgül Ayman Güler'in 'ırkçı' sözleri bardağı taşıran son damla oldu. Ulusalcıları tasfiye etme kararı alan Kılıçdaroğlu'nun şubat ayında MYK'da değişikliğe gidip Haluk Koç, Emine Ülker Tarhan, Gökhan Günaydın ve Bülent Tezcan'ı görevden alacağı belirtiliyor. Yenilikçiler de Parti Meclisi'nin olağanüstü toplanması için imza topluyor.

CHP'de İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in yol açtığı kriz büyümeye devam ediyor. Adıyaman Milletvekili Salih Fırat'ın istifası krizi bitirmiş değil. CHP içindeki yenilikçi kanat, Güler'in çıkışından rahatsızlıklarını dillendirmeye devam ediyorlar. Parti kulislerinde CHP'de yeni bir dönem başladığı ve bu sürecin artık geri dönülmez olduğunu ifade ediyorlar.

CHP'de pek çok isim bu durumu kriz olarak tanımlıyor ve krizin de Parti Meclisi'nde (PM) konuşulmasını istiyor. Bunun için parti içindeki yenilikçi kanattan Gürsel Tekin, Gülseren Onanç, Şafak Pavey, Sezgin Tanrıkulu gibi isimler haftasonunu PM'nin olağanüstü toplanması için imza toplamaya ayırdı. Toplanan imzaların haftaiçi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na iletileceği ifade ediliyor.

VARLIĞIMIZ ANLAMSIZ Son tartışmaları nasıl değerlendirdiğini sorduğumuz Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi, 'Güler'in çıkışı bizim CHP'de varlığımızı anlamsız hale getiriyor. Biz CHP'nin sosyal demokrat, insan haklarına duyarlı, özgürlükçü bir parti olması için buradayız. CHP içinde elbette farklı fikirler olabilir ama Güler'in ifadeleri farklı fikir değil, bir ayrımcılık örneği. Bu durum sürdürülebilir değildir. Bu yüzden biz PM'yi olağanüstü toplantıya davet ediyoruz. Mesele orada konuşulmalı ve bir karar verilmeli' dedi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL Başka bir parti yetkilisi ise 'Güler ve diğer ulusalcı ekibin tepkisi CHP'nin Kürt sorununun çözümü için hükümete verdiği desteğe... Bu desteğin kendilerinin sonu olduğunun farkındalar. Güler'in çıkışı, ulusalcıların vuruşarak çekileceğini gösteriyor. Artık taşlar yerinden oynadı. Bu durum sürdürülebilir değil. Eğer sürdürülürse toplumda inandırıcılığımız daha da azalır' dedi. Güler'in yarattığı krizden rahatsız olan sadece yenilikçi kanat değil, bazı il başkanlarının da rahatsız olduğu ve bu hafta İl başkanlarının Ankara'da toplantı yapacağı konuşuluyor. Parti kulislerinde tüm bilgiler Genel Başkan'ın Güler'in çıkışından rahatsız olduğu ve formül aradığı yönünde.

Emine Ülker Tarhan

Ulusalcıların partideki durumu kritik

CHP'de pek çok yönetici, Güler'in yarattığı krizin partide taşları yerinden oynattığını ifade ediliyor. Çarşamba günü toplanacak MYK'da bu konu ana gündem maddesi olacak. MYK'dan PM'nin olağanüstü toplanması kararı da çıkabilir. Parti kulislerinden yansıyan en somut bilgi, Güler'in başlattığı tartışmanın Kılıçdaroğlu'nu bir karar almaya ittiği ve ilk değişikliğin şubat ayı ortası ya da sonunda yine MYK'da olacağı. Olası MYK değişikliğinde ise göze batan isimlerden Haluk Koç, Bülent Tezcan ve Gökhan Günaydın'a gidici gözüyle bakılıyor. MYK'ya katılma hakkı olan CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan da görevden alınacak isimler arasında yer alıyor.

Haberin Tamamı İçin:

CHP'de revizyon iddiası! | Vatan

CHP kulislerinde son dönemde yaşanan krizlerin ardından yeni bir MYK revizyonu yapılabileceği iddiaları konuşuluyor. Kılıçdaroğlu’nun bazı kurmaylarının perfosmansından memnun olmadığı ve “Çalışmalardan çok parti işleriyle uğraşıyorlar” eleştirini yakın çevresine dillendirdiği ifade ediliyor.

Kılıçdaroğlu’nun Parti Meclisi toplantısında MYK’da 3-4 isimlik bir revizyona gidebileceği iddia ediliyor. Kulislerde Gürsel Tekin, Adnan Keskin, Sezgin Tanrıkulu, Gülseren Onanç, Gökhan Günaydın, Sencer Ayata, Emrehan Halıcı, Erdoğan Toprak, Faik Öztrak, Umut Oran gibi isimlerin yerlerini korumasına kesin gözüyle bakılırken, olası bir MYK revizyonunun ardından Burhan Şenatalar, Fikri Sağlar ve Ercan Karakaş ...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adnan KeskinAnkaraCumhuriyet Halk PartisiİzmirKemal KılıçdaroğluUmut Orangündem
Görüş Bildir