Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeni Bir Çiftlik Bank Vakası: Bu Kez de 'Çörek Otlu Kahve' ile Saadet Zinciri Kurdular

 > 
138PAYLAŞIM

Binlerce kişiden toplanan paralarla ve üye sayısının hayli fazla olmasıyla hala adından söz edilen saadet zinciri Çiftlik Bank'ın yankıları ve soruşturmaları devam ederken yerine bir yenisi daha eklendi. Oluşturulan yeni oluşumun çörek otlu kahve, ozonlanmış zeytinyağı ve yaşlanmaya karşı krem gibi ürünler aracılığı ile faaliyet yürüttüğü öğrenildi.

“Hakkımızdaki iddialar, rakip firmaların kumpasları."

Türkiye genelinde 10 bin kişinin para yatırdığı sistem hakkında pek çok kişi 'dolandırıldıkları' iddiasıyla savcılığa başvuruda bulundu. Şikayetler üzerine inceleme başlatan bakanlık müfettişleri, hazırladıkları raporda, sisteme yeni üye dahil edilerek para toplamaya dayalı 'piramit sistem'in kullanıldığını bildirdi.

Şirket sahibi Fatih Eke, "Hakkımızdaki iddialar, rakip firmaların kumpasları. Bakanlığın hakkımızdaki raporu ise eksik” ifadelerini kullanarak suçlamaların asılsız olduğunu iddia etti.

Yeni üye olanların paralarıyla eski üyelerin paraları ödeniyor.

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin özel haberine göre, ek gelir elde etmek ya da daha kolay yoldan para kazanmak isteyenler kurulu sistem olan 'saadet zinciri'ne üye oluyor. 

Yeni üye olanların parasıyla eski üyelerin paralarının ödendiği sisteme yeni eklenen Nwork International Sağ. Güz. ve Tic. Paz. AŞ., kutusu 52 lira olan çörek otlu kahve, 86 liraya ozonlanmış zeytinyağı, 174 liraya yaşlanmaya karşı krem satışı yapıyor.

Faaliyetler mercek altına alındı.

Sisteme dahil olmak için 250 TL ile 5250 TL arasında değişen tutarlardan oluşan 5 paketten birini almak gerekiyor. Sisteme yeni üye kazandıran kişi ise 'referans bedeli' adı altında gelir elde ediyor. 

Sosyal medya platformlarının yanı sıra çeşitli illerde toplantılar yapan şirket, faaliyetlerini arttırırken şikayetler üzerine harekete geçen bakanlık müfettişleri İstanbul, Esenyurt'ta bulunan şirketin faaliyetlerini mercek altına aldı.

Site erişime kapatıldı.

Bakanlık müfettişleri sistemin piramit sistemine dayalı olduğunu ve yeni üyelerin sisteme dahil edilmesiyle kazanç elde edildiğini belirtti. 

Gümrük Müfettişleri Bedirhan Bedir ve Bülent Yıldız hazırladıkları raporda,  Nwork isimli sitenin erişime kapatılmasını talep etti. Talep sebebinin Tüketicinin Koruması Kanunu'na aykırı faaliyet yürütmesi olduğunu belirtilirken, Nwork yetkilileri rapora itiraz etse de sonuç değişmedi. 

Nwork yetkilileri, erişime kapatılan sitenin adını Nworkinternational şeklinde değiştirerek faaliyete devam etmesi yönünde çalışmalara başladı.

Sosyal medyadan da tepkiler gecikmedi...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir