Yeni Belgelerde Türkiye Vurgusu Ortaya Çıktı

2 dakikada okuyabilirsiniz

Yeni Belgelerde Türkiye Vurgusu Ortaya Çıktı

Yeni Belgelerde Türkiye Vurgusu Ortaya Çıktı

BBC Türkçe - Amerikan hükümetinin gizli yazışmalarını dünyaya duyuran internet sitesi Wikileaks, bu sefer de kamu ve özel sektöre istihbarat raporları hazırlayan bir düşünce kuruluşunun e-postalarını yayınlamaya başladı.
Devlet kurumlarına, askeri yetkililere ve büyük şirketlere gizli kalmak kaydıyla analizler gönderen Stratfor, Amerikan basınında bir zamanlar "gölge CIA" diye tanımlanmıştı.
Şirket ise kendini "jeopolitik analiz kuruluşu" diye adlandırıyor.
E-postalara bakılırsa Teksas merkezli bu firma, elemanlarından istihbarat kaynaklarını "maddi, cinsel ya da psikolojik kontrol" altına almalarını istemekten kaçınmıyor.
tıklayın Stratfor'ın milyonlarca iç yazışmasını internet korsanları ele geçirmişti.
Hacker grubu Anonymous, Aralık ayında Stratfor'a ait 5,5 milyon e-postayı indirdiğini duyurmuş ve iç yazışmalarını şifrelemediği için şirketle alay etmişti.
Wikileaks bugün yayımlamaya başladığı belgelerin kaynağını açıklamadı ancak kaynağın Anonymous grubu olduğu sanılıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Yeni Belgelerde Türkiye Vurgusu Ortaya Çıktı

yazışmanın tümü için:

Haberin Tamamı İçin:

Yeni Belgelerde Türkiye Vurgusu Ortaya Çıktı

'İsrail İran'ın nükleer tesislerini yok etti'
WikiLeaks'in yayınladığı bir gizli belgeye göre, İsrail'in İran'ın toprak üzerinde bulunan bütün nükleer üslerini yok ettiği ve dünyanın bundan habersiz olduğu iddia edildi.
Gizli belgeler yayınlamakla ün yapan WikiLeaks'ın hedefinde bu defa gölge CIA olarak gösterilen ABD düşünce kuruluşu Stratfor var. Uluslararası internet korsan grubu Anonymous'un ele geçirdiği 5.5 milyon e-postayı WikiLeaks bugünden itibaren yayınlamaya başladı. Stratfor'a ait olduğu iddia edilen ve bugün yayınlanan bir e-postada, İsrailli ajanların Kürt gruplar yardımıyla İran'ın bir nükleer tesisini imha ettiği savunuldu.
Stratfor'a ait bir gizli e-postada İsrailli komandoların, Kürtlerden aldığı yardımla İran'ın nükleer tesisini etkisiz hale getirildiği belirtiliyor.
Stratfor'un 2011 Kasım ayına ait bir e-postada, Amerikan düşünce kuruluşunda çalışan bir yetkili Tahran'da İran'ın füze üssünda meydana gelen patlamayla ilgili ne düşündüğünü bir kaynağa soruyor. Stratfor çalışanı, kaynağa İsrail'in İran'a karşı askeri bir operasyon hazırlığıyla ilgili fikirlerini de belirtmesini istiyor. Kaynağın cevabı ise çok daha ilginç: "Bunun bir oyalama taktiği olduğunu düşünüyorum. İsr...

Haberin Tamamı İçin:

Stratfor Statement on Wikileaks -- AUSTIN, Texas, Feb. 27, 2012 /PRNewswire/ --

Stratfor Wikileaks'de yayınlanan belgeler ile ilgili resmi açıklama yayınladı. Şirket, veritabanına hackerların girdiğini ve kritik belgeleri çaldığını kabul etti.

Haberin Tamamı İçin:

Ýyi iþ Emre

WikiLeaks, Amerikan özel istihbarat şirketi Stratfor’un iç yazışmalarını da ifşa etmeye başladı. Kamuoyuna yansıyan ilk mesajlar arasında, geçtiğimiz Aralık ayına kadar şirketin Türkiye analistlerinden Emre Doğru’nun bir e-postası da var. İddiaya göre Doğru mesajında, TSK’daki, TPAO’daki bağlantılarını anlatıyor, bir subayın istihbarat verebileceğini söylüyor. 2 bakanlıktaki bağlantılarından da bahseden Doğru, CHP’deki Kürt kaynağını da an...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriCumhuriyet Halk PartisiİranİsrailTürk Silahlı KuvvetleriWikileaks
Görüş Bildir